MojAndroid

Začiatkom roka 2019 boli predstavené vlajkové lode od Samsungu z radu Galaxy S10. Prešiel takmer rok a dočkali sme sa odľahčenej verzie. Aj keď prívlastok “Lite” nie je až tak úplne na mieste. Oproti vlajkovým lodiam síce nejaké funkcie chýbajú, ale na druhú stranu, novinka prináša aj niekoľko lepších vlastností.

Samsung Galaxy S10 Lite zadna strana

Odporúčaná cena Samsungu Galaxy S10 Lite je 649 eur a na slovenskom trhu sa predáva v čiernej a modrej farbe. My sme na test dostali ten čierny variant.

Rýchle porovnanie so Samsungom Galaxy S10 Plus

  • Rovný displej namiesto zahnutého, väčšia uhlopriečka, nižšie rozlíšenie
  • Diera v displeji v strede
  • Chýba tlačidlo Bixby
  • Procesor Snapdragon 855 vs Exynos 9820
  • Silnejšia batéria a rýchlejšie nabíjanie
  • 48 MP hlavný snímač vs 12 MP
  • Bez teleobjektívu, avšak s makroobjektívom
  • Konštrukcia spájajúca plast a sklo vs sklenená konštrukcia
  • Chýba 3,5 mm audio jack
  • Chýbajú stereo reproduktory
  • Optický skener odtlačkov prstov namiesto ultrasonického
  • Chýba senzor tepu na zadnej strane
  • Nemá bezdrôtové nabíjanie
  • Chýba vodoodolnosť

Samsung Galaxy S10 Lite lestenie

Balenie

  • Nabíjačka
  • Obojstranný USB-C kábel
  • USB-C slúchadlá
  • Nástroj na vyberanie SIM karty

Konštrukcia a dizajn: Veľký, odolnejší a lacnejší

V rámci dizajnu ide o klasický Samsung, ktorý je však mierne hranatejší. Samsung Galaxy S10 Lite je vďaka svojmu 6,7″ displeju aj poriadne veľký. S rozmermi 162,5 × 75,6 × 8,1 mm sa hodí skôr do pánskej ruky. Ovládanie jednou rukou napríklad v MHD je naozaj náročné.

Samsung Galaxy S10 Lite zboku

Väčšia veľkosť mi osobne nevadí. Je to daň za veľký displej, ktorý je pre mňa dôležitejší. Môj názor, samozrejme, nemusia zdieľať všetci, pre nich je tu napríklad Samsung Galaxy S10e s kompaktnejšími rozmermi a s podobnou cenou.

Ani hmotnosť 186 gramov nie je najnižšia. Oceňujem jemné zaoblenie zadnej strany smerom k okrajom, aspoň trochu to prispeje istote úchopu.

Samsung Galaxy S10 Lite USB konektor

Aj keď by sa tak na prvý pohľad mohlo zdať, Samsung Galaxy S10 Lite nie je vyrobený zo skla. Ide o špeciálnu kombináciu skla a plastu (glastic). V praxi to má znamenať, že vďaka sklu lepšie odoláva škrabancom a plast zase zvyšuje pružnosť, takže je odolnejší aj voči rozbitiu.

Pravdou však je, že tento materiál nepôsobí tak prémiovo ako sklo v drahších vlajkových lodiach Galaxy S10. No, predsa len je toto Lite verzia a niekde sa kompromisy urobiť museli.

Zo spodnej strany zmizol 3,5 mm jack. Nechýba tu však reproduktor a USB-C konektor. Tlačidlá sú všetky na pravej strane a oproti S10 Plus sú podstatne nižšie. Výsledkom je bezproblémové ovládanie. Zmizlo aj Bixby tlačidlo. Avšak presunulo sa priamo do toho vypínacieho.

Samsung Galaxy S10 Lite odtlacky prstov

Prvýkrát, keď som chcel zariadenie vypnúť, spustil som práve Bixby. Potom mi telefón oznámil, ako ho môžem vypnúť. Buď dlhším podržaním vypínacieho tlačidla a hlasitosti nadol zároveň alebo vysunutím notifikačného centra a ťuknutím na príslušné tlačidlo. Samsung, prečo mi toto robíš?

Keďže telefón nevypínam každý deň päťkrát, v konečnom dôsledku mi to až tak neprekážalo. Na lepšie umiestnenie tlačidiel som si veľmi rýchlo zvykol. K pohodliu prispieva aj ich skvelá odozva a istota stláčania.

Ľavá strana obsahuje len zdieľaný slot na dve SIM karty a pamäťovú kartu. Tá vrchná je až na sekundárny mikrofón prázdna.

Samsung Galaxy S10 Lite na stole zadna strana

Zadnej strane dominuje obdĺžnik, v ktorom sú zasadené fotoaparáty. Samsung tak upustil od predchádzajúceho dizajnu fotoaparátov a prešiel na tento nový. Mierne sa podobá napríklad na Google Pixel 4 alebo nové iPhony. V každom prípade, nevyzerá to zle. Musíte si len dávať pozor na to, že vystupuje nad okolitý povrch. A keďže v balení sa nenachádza žiadny ochranný kryt, práve táto časť bude najnáchylnejšia na poškriabanie.

Od pravých vlajkových lodí sa novinka nelíši len lacnejšími materiálmi, ale aj chýbajúcou vodoodolnosťou. Ak ju vyžadujete, musíte si priplatiť za vlajkový Samsung. Aj tu platí, že zariadenie je šmykľavé a zachytáva odtlačky prstov.

Možnosti odomykania: Na skeneri odtlačkov prstov ešte treba popracovať

V dnešnej dobe je už štandardom, že každý lepší smartfón ponúka OLED displej so zabudovaným skenerom odtlačkov prstov. To je prípad aj testovaného Samsungu Galaxy S10 Lite. Ide o klasický optický skener, aký je použitý v prevažnej väčšine smartfónov.

V porovnaní s minuloročnými Galaxy A50 a A70 ide o podstatne lepší a spoľahlivejší skener. Avšak stále nie som stopercentne spokojný. Na presnosť ultrasonického v drahších Galaxy S10 modeloch ani zďaleka nemá.

Prvotné nastavenie bolo bez komplikácií. Aj prvých pár odomknutí bolo rýchlych a bezproblémových. Potešil som sa. Avšak po nejakom čase môj prst skener akosi prestal brať. Tak som ho naskenoval pre istotu znova. Išlo to, funguje to doteraz, no nie stopercentne. Niekedy prst jednoducho nerozozná. Úspešnosť odhadujem tak na 80 percent.

Odomknúť môžete samozrejme aj pomocou tváre. Slúži na to selfie fotoaparát v displeji. Žiadne pokročilé 3D snímanie a iné technológie nečakajte. Až také bezpečné, ako skener odtlačkov prstov, odomykanie tvárou nie je.

Samsung Galaxy S10 Lite odomykanie skener odtlackov

Avšak funguje veľmi dobre. V nastaveniach si môžete zvoliť, či sa po zaregistrovaní tváre ihneď dostanete na domovskú obrazovku alebo bude potrebné ešte potiahnutie prstom. Tiež si môžete vybrať medzi rýchlym a menej bezpečným odomykaním alebo pomalším, no zároveň bezpečnejším.

Odomykanie tvárou funguje veľmi dobre. A to aj v noci. Vtedy si ale musíte dať pozor na to, že displej sa poriadne rozsvieti. Hľadanie tváre sprevádza efektná animácia okolia selfie fotoaparátu. Osobne som ešte zvolil, že zariadenie sa odomkne len vtedy, keď zaregistruje tvár a oči máte otvorené. Ak ich zatvoríte, tvár jednoducho nerozozná.

Displej: Ideálny na multimédiá

Áno, displej je poriadne veľký. S uhlopriečkou 6,7″ sa radí medzi tie najväčšie na poli smartfónov. Veľkou výhodou oproti Galaxy S10 a S10+ je to, že nie je zahnutý. Aspoň pre mňa. Ovládanie je pohodlnejšie a hlavne naň jednoducho zoženiete kvalitné tvrdené sklo, ktoré bude držať.

Vlastne, jedinú výhodu zahnutého displeja vidím v jeho atraktivite. Vyzerá to naozaj lepšie. Z praktického hľadiska radšej uprednostním rovný displej. Samsung Galaxy S10 Lite sa môže pochváliť aj minimálnymi rámikmi okolo neho. Predná strana je tak využitá takmer na maximum.

Celistvosť displeja narúša selfie fotoaparát v hornej strednej časti. Našťastie nezaberá veľa miesta a v pohode som si naň zvykol. Je podstatne menší ako v Galaxy S10, o S10+ ani nehovorím.

Rozlíšenie displeja je 2400 × 1080 pixelov, pomer strán 20:9. S hustotou pixelov 394 ppi nepatrí medzi najjemnejšie, ale rozlíšenie je plne postačujúce. Počas testovania som sa ani raz nestretol so situáciou, v ktorej by som túžil po vyššom rozlíšení.

Samsung Galaxy S10 Lite displej

Už štandardnou funkciou je pri Samsungu Always On displej. Môžete ho mať zobrazený neustále alebo sa ukáže po ťuknutí na obrazovku. Dvojitým ťuknutím môžete displej rozsvietiť. Always On displej ponúka viacero šikovných nastavení. Zmeniť si môžete dizajn hodín, farbu, nastaviť automatický jas a podobne. Nespornou výhodou Always On displeja je neustále zobrazovanie informácií a hlavne notifikácií s minimálnym dopadom na výdrž batérie. Je to akousi náhradou za chýbajúcu notifikačnú LED diódu.

Samsung Galaxy S10 Lite always on displej

Keďže ide o Super AMOLED panel, tmavé miesta Always On displeja neuberajú žiadnu energiu. Pixely sú v týchto miestach vypnuté.

Panel ponúka krásne farby, výbornú čitateľnosť na priamom slnku a oceníte aj jeho uhlopriečku. Pozeranie videí či surfovanie po internete budú s takýmto displejom doslova zážitkom. Z klasických nastavení spomeniem, že si môžete vybrať medzi klasickými alebo sýtymi farbami, nechýba nočný režim a samozrejme ani tmavý režim naprieč celým systémom.

Prednastavený automatický jas je na môj vkus trochu vyšší. Áno, vyzerá to parádne, ale v tmavších priestoroch je to trochu nepríjemné. Našťastie si viem automatický jas ešte dodatočne jemne upraviť.

Oleofóbna vrstva vyzerá byť po niekoľkých dňoch používania v poriadku. Odtlačky prstov a mastnota sa samozrejme na displeji zachytávajú, no vyčistiť ich je jednoduché.

Výkon a Pamäť: Lite verzia s rovnakým výkonom ako vlajková loď

O výkon sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 855. Ide vlastne o najvýkonnejší procesor (keď nepočítam Snapdragon 855+) minulého roka. A bol použitý takmer vo všetkých najvýkonnejších vlajkových lodiach.

Samsung Galaxy S10 Lite hranie

Vyrobený je 7 nm výrobnou technológiou. Oproti Exynosu 9820 vo vlajkových Galaxy S10 ide o modernejší čipset. Spomínaný Exynos je vyrobený 8 nm technológiou.

Výkon je teda naozaj ohromujúci a v tomto smere za vlajkovými loďami nezaostáva. Býva zvykom, že Lite verzie vlajkových lodí sa od nich odlišujú hlavne slabším procesorom. Tu to vôbec neplatí.

Systém je poriadne rýchly, animácie plynulé a na problém samozrejme nenarazíte ani pri hraní. Keď sa k tomu pripočíta kvalitný veľký displej, herný zážitok je jednoducho skvelý.

V obchode Google Play neexistuje hra, ktorú by Samsung Galaxy S10 Lite nezvládol. Napríklad PUBG beží plynulo na maximálnych detailoch a problém nenastáva ani pri dlhšom hraní. Smartfón sa príliš nezahrieva.

Vďaka 8 GB RAM sa netreba obávať náhodného zatvárania aplikácií. Multitasking je bezproblémový. Systém si drží približne 3 GB operačnej pamäte voľnej. Úložisko ponúka 128 GB priestoru. Po nainštalovaní všetkých aplikácií a hier, ktoré používam, mám stále k dispozícii pohodlných 100 GB.

Podporované sú aj pamäťové karty microSD, takže o nedostatok priestoru núdza nebude. Avšak pri použití pamäťovej karty prídete o druhý voľný slot na SIM kartu.

Systém: Android 10 a One UI 2.0

Najnovší operačný systém je pri novinke na začiatku roka 2020 snáď samozrejmosťou. Spolu s Androidom 10 predstavil Samsung aj druhú generáciu obľúbenej a modernej používateľskej nadstavby One UI. Tá samozrejme nechýba ani v Samsungu Galaxy S10 Lite.

Zostali všetky možnosti nastavenia domovskej obrazovky. Ja som sa najskôr pohral s rozložením ikon. To prednastavené (4×5) je až zbytočne veľké, najmä v pomere k veľkosti displeja. Preto som ikonky zmenil na najmenšie, zmestí sa ich tam 5×6. To isté platí aj pre menu aplikácií. Mimochodom, ak sa vám viac páči mať všetko na domovskej obrazovke bez klasického menu, Samsung Galaxy S10 Lite vám to umožní.

Samsung Galaxy S10 Lite menu aplikacii

Po vysunutí notifikačnej lišty pribudla funkcia vypnutia zariadenia. Prostredie multitaskingu je už staré známe, spomeniem napríklad prístup k štyrom najviac používaným aplikáciám v spodnej časti, čo sa môže hodiť. Priznám sa, že som to však nepoužil ani raz.

Samsung Galaxy S10 Lite skupiny aplikacii

Prostredie je celkovo upravené tak, by bolo čo najjednoduchšie ovládateľné jednou rukou. Ale keďže zariadenie je poriadne veľké, predsa len radšej zvolíte obe ruky. Nechýba tmavý režim naprieč celým systémom a pribudli aj nové možnosti navigácie gestami, ktoré sú typické pre Android 10. Ale pozor, nové gestá fungujú zatiaľ len s prednastavených launcherom. Toto však nie je problém samotného Samsungu, ale operačného systému Android ako takého.

Samsung Galaxy S10 Lit menu

Chýbať nesmie ani funkcia Bočný panel, ktorú poznáme zo Samsungov so zahnutými displejmi. Môžete si sem pridať skratky svojich obľúbených aplikácií alebo funkcií, ku ktorým sa takto dostanete rýchlejšie.

Dostávam sa k samotnému pocitu z používania. Priznám sa, že nadstavba One UI sa mi páči. Tmavá téma naprieč celým systémom tu fungovala ešte pred Androidom 10. Systém je pekne plynulý a veľmi dobre odladený. Počas testovania som sa nestretol so žiadnymi nechcenými spomaleniami.

Multimédiá: Zbohom 3,5 mm jack a stereo reproduktory

Samsung donedávna patril medzi posledných výrobcov, ktorí ponúkali vo svojich vlajkových lodiach klasický 3,5 mm audio jack. Mali ho modely z radu Galaxy S10, Note 10 už nie. A Samsung v tomto trende pokračuje. 3,5 mm audio jack neponúka Galaxy S10 Lite a nebude ho mať ani Galaxy S20.

Samsung Galaxy S10 Lite sluchadla

V balení sa našťastie nachádzajú slúchadlá s USB-C konektorom. Ak chcete pripojiť vlastné, máte jednoducho smolu. Musíte si kúpiť redukciu. Inak to nepôjde. Priznám sa, že osobne mi absencia 3,5 mm jacku až tak neprekáža. Už dlhší čas používam bezdrôtové slúchadlá. Nájdu sa ale používatelia, pre ktorých môže byť toto rozhodujúce.

Samsung Galaxy S10 Lite youtube

Vlajkové Samsungy či už z radu Galaxy S10 alebo Note 10 som chválil za perfektné stereo reproduktory. Odľahčená verzia, Galaxy S10 Lite, bohužiaľ, ponúka len 1 reproduktor. A ten sa kvalitou zvuku ani hlasitosťou dvom nevyrovná. Nehrá vyslovene zle a ani hlasitosť nie je zlá, no v porovnaní napríklad s S10+ je rozdiel doslova priepastný.

 

To ale nič nemení na tom, že z pozerania filmov či videí, prezerania fotografií a podobne budete mať skvelý zážitok. Pekný veľký displej v tomto smere zohráva podstatnú úlohu, no nemenej dôležitý je aj samotný výkon zariadenia, s ktorým bude všetko rýchle a hlavne – bez sekania.

Konektivita: Tu sa nešetrilo

Začnem tým, že infračervený port Samsung Galaxy S10 Lite neponúka. A tu aj skončím… Ale nie. Až na tento nedostatok ide o takmer dokonalý smartfón, čo sa konektivity týka. Dokonalý by bol, keby ponúkal samostatný slot na pamäťovú kartu.

Samsung Galaxy S10 Lite mapy

Bezproblémové telefonovanie, dostatočne hlasný reproduktor, bezproblémový príjem signálu. Toto sú už dnes štandardy v každom smartfóne. Z pohľadu telefonovania, písania SMS správ a dátovania sa môžete na nový Galaxy S10 Lite spoľahnúť.

Samsung Galaxy S10 Lite telefonovanie

V správcovi SIM kariet si môžete nastaviť tú, ktorú bude smartfón preferovať v prípade hovorov alebo dátových prenosov. Oba sloty podporujú aj 4G siete. Karty si môžete premenovať, takže ihneď vidíte, z karty ktorého operátora telefonujete, píšete SMS alebo dátujete. Nechýbajú ani prehľadné štatistiky hovorov a presurfovaných dát, nastaviť si môžete aj upozornenie na prekročenie dátového limitu. Pozrieť si môžete, samozrejme, aj množstvo dát, ktoré ste stiahli prostredníctvom Wi-Fi pripojenia.

Samsung Galaxy S10 Lite vytacanie cisla

Veľký displej mi výborne poslúžil na navigovanie. GPS som skúšal s navigáciami Waze a Sygic. Všetko fungovalo bez problémov. V priebehu jedného dňa som urobil dve 2,5-hodinové jazdy, navigovanie si zobralo z batérie cca 50 percent. To znamená 10 percent za hodinu, a to je skvelý výsledok.

Pre tých, ktorí radi platia mobilom, je k dispozícii NFC a s ním spojené platby prostredníctvom Google Pay. Ak chcete vedieť, či aj vaša banka podporuje Google Pay a či môžete platiť mobilom aj vy, odporúčam článok Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay: Zoznam podporovaných bánk na Slovensku.

Fotoaparát: Kvalita vlajkovej lode

Samsung Galaxy S10 Lite ponúka 48-megapixelový hlavný snímač so svetelnosťou f/2.0 a optickou stabilizáciou obrazu. Štandardne fotografuje v rozlíšení 12 MP, pričom spája 4 pixely do jedného. Sekunduje mu 12 MP ultra širokouhlý objektív so svetelnosťou f/2.2 a tretím je 5 MP makroobjektív.

Samsung Galaxy S10 Lite fotografovanie

Čo sa rozlíšenia týka, veľmi na výber nemáte. Buď automaticky ponecháte 12 MP, prípadne prepnete na plných 48 MP. V tomto režime odporúčam fotiť za pekného slnečného počasia, získate viac detailov. S ubúdajúcim svetlom sa zase oplatí prepnúť na 12 MP. Fotky budú svetlejšie.

  • 48 MP fotografia zaberá približne 12 MB, 12 MP tretinu

Inak si rozlíšenie fotografií vyberať nemôžete. Jemne sa upraví len vtedy, keď prepnete pomer strán – fotografie sa orežú. Okrem štandardného pomeru strán (4:3) sú k dispozícii aj 20:9, 16:9 a 1:1.

Samsung Galaxy S10 Lite fotoaparat

Prepínanie medzi hlavným a ultra-širokouhlým snímačom je veľmi jednoduché, k dispozícii je jednoduchý prepínač. K makro objektívu sa musíte preklikať trochu zložitejšie. Veľmi mi to ani neprekáža, pretože ho používam minimálne – takmer vôbec.

Teleobjektív tu chýba úplne, no oveľa radšej som za ten ultra-širokouhlý. Celkovo sa s aplikáciou fotoaparátu pracuje výborne. Je rýchla a dobre optimalizovaná. Jediné, čo mi prekáža, je, že pri fotení sa automaticky zvýši jas. A to naozaj nechcem.

Kvalita fotografií je na veľmi vysokej úrovni. Sú porovnateľné so Samsungom Galaxy S10+. V tme dokonca možno ešte o niečo lepšie. Výborný je aj špeciálny nočný režim, ktorý dokáže parádne oživiť fotografie vyhotovené v tme.

Portrétový režim

Portrétový režim je doplnený o zaujímavé funkcie. Rozmazané pozadie môže byť celkom efektne zakrútené alebo inak softvérovo upravené. Výsledky stoja za to. Úroveň rozostrenia pozadia si môžete nastaviť v reálnom čase, ešte počas fotografovania a následne si ho môžete doladiť už vo vytvorenej fotografii. Scénu dokáže fotoaparát vyhodnotiť veľmi slušne, presne vie, čo má byť zaostrené a čo nie. Samozrejme, nejakým tým nevydareným snímkam sa nevyhnete, ale to platí pri každom inom smartfóne.

Makro objektív nevie zaostrovať, preto musíte trafiť ideálnu vzdialenosť od fotografovaného objektu. Odporúčam smartfón trochu nakloniť a fotiť zboku.

Porovnanie: Samsung Galaxy S10+ vs S10 Lite vs Note 8

Video

Novinka je schopná natáčať 4K video pri 30 snímkoch za sekundu. V tomto režime sa môžete spoľahnúť na optickú stabilizáciu obrazu a je možné aj prepínanie na ultra-širokouhlý objektív. FullHD video už ponúka aj záznam so 60 fps, kde pomáha elektronická stabilizácia obrazu. V tomto režime sa musíte spoľahnúť len na hlavný objektív, prepnutie na ultra-širokouhlý nie je možné. Pri 30 snímkoch za sekundu už áno.

K dispozícii je aj záznam špeciálneho super-stabilizovaného videa, ktoré nevyzerá vôbec zle. Celkovo sa radí záznam videa medzi veľmi podarené, s dostatkom detailov a výbornou stabilizáciou.

Už klasikou je možnosť natáčania v režime s 960 snímkami za sekundu v HD rozlíšení. Tieto videá sú naozaj efektné, no vyžadujú si dobré svetelné podmienky. V tme to ani neskúšajte.

Selfie fotoaparát

Predný selfie fotoaparát je ukrytý priamo v displeji. Zaostrovať nedokáže. Výsledky z neho sú nadpriemerné. Páči sa mi efektné rozostrenie pozadia, ktoré funguje naozaj výborne. Za dobrých svetelných podmienok z tohto snímača dostanete veľmi pekné fotky.

Pozor si dávajte najmä na silnejšie prechody medzi svetlom a tmou, keďže objektív nedisponuje takým dobrým dynamickým rozsahom ako ten hlavný. To je ale prípad všetkých selfie fotoaprátov v smartfónoch.

Fotografie v horších svetelných podmienkach idú samozrejme kvalitatívne dole, ale vyslovene zlé to nie je.

Batéria: Jednoducho paráda

Hneď na úvod musím poznamenať, že Samsung Galaxy S10 Lite vydrží na jedno nabitie podstatne dlhšie ako Samsung Galaxy S10+. A tiež to, že sa rýchlejšie nabije.

Samsung Galaxy S10 Lite nabijanie

Novinka dostala batériu s kapacitou 4500 mAh, čo je rozhodne nadpriemer. V kombinácii s výkonným, no úsporným procesorom a úsporným Super AMOLED displejom ponúka naozaj nadštandardnú výdrž. Pri mojom používaní som po nabíjačke siahol približne raz za dva dni. Deň s vami zvládne, nech robíte čokoľvek.

Skvelú výdrž môžete ešte o niečo predĺžiť aktivovaním tmavého režimu či jedného z pripravovaných šetriacich režimov:

  • Vysoký výkon – spotrebúva najviac energie batérie, zariadenie využíva maximálny výkon
  • Optimalizované – vyvážený výkon a výdrž batérie (predvolené nastavenie)
  • Stredné šetrenie energie – zariadenie obmedzí využívanie dát na pozadí, vypne Always On obrazovku, obmedzí výkon procesora, zníži jas a rozlíšenie displeja
  • Maximálne šetrenie energie – v tomto režime dostanete z batérie maximum. Zariadenie bude fungovať v akomsi núdzovom režime, aplikácie na pozadí budú vypnuté a zníži sa výkon. Povolené budú len niektoré základné aplikácie.

Test rýchlosti nabíjania:

  • 15 min: 22 %
  • 30 min: 61 %
  • 45 min: 87 %
  • 60 min: 99 %
  • Celkové nabitie: 1 hod 2 min

V balení k Samsungu Galaxy S10 Lite dostanete nabíjačku s výkonom 25 W a príslušným káblom. Ten je z oboch strán zakončený USB-C konektorom. Avšak novinka podporuje káblové nabíjanie s výkonom až 45 W. Podobne ako napríklad Samsung Galaxy Note 10+.

Samsung Galaxy S10 Lite bateria rezimy

Nabíjačku si ale budete musieť dokúpiť. A pravdepodobne aj kábel. 45 W nabíjačku som nemal možnosť otestovať, takže kompatibilitu pribaleného kábla som overiť nemohol. S najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebné dokúpiť aj ten.

Samsung Galaxy S10 Lite nabijanie konektor

Samsung Galaxy S10 Lite sa síce káblom nabije rýchlejšie a vydrží dlhšie, no oproti drahším kolegom mu chýba jedna zásadná vlastnosť. Bezdrôtové nabíjanie. A tým pádom aj reverzné bezdrôtové nabíjanie, na ktoré som si celkom pri Galaxy S10+ zvykol.

Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy S10 Lite sa mi páči. V niektorých ohľadoch dokonca viac ako vlajkové modely od Samsungu. Získal si ma skvelým veľkým nezahnutým displejom, rýchlym nabíjaním a parádnou výdržou. Samsung sa tiež použil a hardvérové tlačidlá dal na jednu stranu, takže ich používanie je bezproblémové.

Samsung Galaxy S10 Lite OnePlus 7T

Počas testovania ma najviac hneval skener odtlačkov prstov. Nevýhodou pre niekoho môže byť chýbajúci 3,5 mm audio jack a absencia stereo reproduktorov či vodoodolnosti. Hodilo by sa aj bezdrôtové nabíjanie.

Konkurencia

Samsung Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10 Lite je oficiálne odľahčenou verziou vlajkových lodí z radu Galaxy S10, no výbavou veľmi nezaostáva. Model S10e kúpite za podobnú cenu. Ponúka kompaktnejšie rozmery, no aj podstatne menší displej a aj slabšiu výdrž batérie. Výhodou sú kvalitnejšie materiály, perfektné stereo reproduktory a spoľahlivý skener odtlačkov prstov na boku. Má tiež 3,5 mm audio jack a ponúka bezdrôtové nabíjanie.

samsung galaxy s10e aplikacie

OnePlus 7 Pro

Výhodou tohto modelu môže byť pekný displej s frekvenciou 90 Hz, ktorý v sebe nemá výrez ani dieru. Obsahuje takmer čistý operačný systém Android a radí sa medzi najrýchlejšie smartfóny sveta. Samsung vedie v kapacite batérie a ponúka aj lepšiu výdrž, OnePlus 7 Pro zase ponúkne vyššie rozlíšenie displeja. Obidva modely sa dokážu nabíjať extrémne rýchlo.

OnePlus 7T Pro titulka

Xiaomi Mi Note 10

Najzaujímavejším parametrom tohto smartfónu je 108 megapixelový hlavný fotoaparát, ktorý patrí medzi tie najlepšie na svete. Impozantná je aj kapacita batérie – až 5260 mAh. Samsung má navrch vo výkone, keďže Xiaomi je vybavený procesorom strednej triedy. Avšak Xiaomi je aj o niečo lacnejší.

Xiaomi Mi Note 10 fotoaparáty

8.5

Samsung Galaxy S10 Lite

Lite verzia vlajkových lodí od Samsungu nie je úplne Lite. Ponúka výkonný procesor, kvalitné spracovanie, veľmi slušné fotoaparáty, výbornú výdrž a pekný veľký displej. Páči sa mi, že displej nie je zahnutý. Nevyzerá to možno tak dobre, ale je to určite praktické. Batéria sa nabíja veľmi rýchlo aj s 25 W nabíjačkou v balení. S10 Lite ale zvládne až 45 W nabíjanie. Medzi nevýhody patrí najmä chýbajúca vodeodolnosť a stereo reproduktory. Skener odtlačkov prstov v displeji stále nie je taký kvalitný ako ten ultrasonický pri Galaxy S10.zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Výkon
  • Displej
  • Kvalita spracovania
  • Výborné umiestnenie ovládacích tlačidiel
  • Skvelá výdrž a rýchle nabíjanie
  • Kvalitný fotoaparát

  • Bez stereo reproduktorov
  • 4K video len pri 30 fps
  • Skener odtlačkov prstov by mohol byť presnejší
  • Chýba bezdrôtové nabíjanie
14.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+