MojAndroid

Od momentu, ako bol oficiálne predstavený nový Samsung Galaxy S10 bolo jasné, že musíme jeho fotoaparát porovnať s tým na Huawei Mate 20 Pro. Oba telefóny ponúkajú veľmi podobnú trojicu fotoaparátov a v oboch prípadoch ide o to najlepšie, čo na trhu nájdeme.

Podobný hardvér s niekoľkými rozdielmi

Oba smartfóny disponujú trojicou fotoaparátov na zadnej strane s podobným účelom – klasický snímač je doplnený o telefoto a širokouhlý fotoaparát. Čo sa týka flexibility, oba telefóny sú na tom skutočne vynikajúco a pomôžu vám zachytiť fantastické fotografie prakticky v akejkoľvek situácii. Medzi fotoaparátmi ale predsa nájdeme nejaké rozdiely, všetky špecifikácie nájdete v tabuľke nižšie.

 Samsung Galaxy S10+Huawei Mate 20 Pro
Počet fotoaparátov na zadnej strane33
Počet fotoaparátov na prednej strane21
Hlavný fotoaparát12 MP, f/1.5-f/2.4 premenlivá clona, veľkosť snímača 1/2.55", 26mm ekvivalent, Dual Pixel PDAF, OIS40 MP, f/1.8, 27mm ekvivalent, veľkosť snímača 1/1,7", PDAF/Laserové zaostrovanie
Tele-foto fotoaparát12 MP, f/2.4, veľkosť snímača 1/3,6", 52mm ekvivalent, , 2-násobné priblíženie, AF, OIS8 MP, f/2.4, 80mm ekvivalent, 3-násobné priblíženie, 5-násobné hybridné priblíženie, 10-násobné digitálne priblíženie, OIS, veľkosť snímača 1/4", PDAF/Laserové zaostrovanie
Širokouhlý fotoaparát16 MP, f/2.2, 12mm ekvivalent20 MP, f/2.2, 16 mm ekvivalent, veľkosť snímača 1/2,7", PDAF/Laserové zaostrovanie
Selfie fotoaparát10 MP, f/1.9, 26mm ekvivalent + 8MP, f/2.2, 22mm ekvivalent, zachytávanie hĺbky poľa24 MP, f/2.0, 26mm ekvivalent
Video (z hlavného fotoaparátu)HDR10+ nahrávanie, 2160p@60fps, 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@960fps2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps
Video (zo selfie fotoaparátu)2160p@30fps, 1080p@30fps1080p@30fps (2160 x 1080 FHD+)

Rozdielov medzi jednotlivými fotoaparátmi je v skutočnosti viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať, a to nielen po hardvérovej stránke. Nájdeme ich aj v samotnom softvéri, no nás v tomto porovnaní zaujímala najmä kvalita fotografií. Pri testovaní sme tak na oboch smartfónoch vypli pomoc umelej inteligencie a všetky fotografie sme zhotovili v automatickom režime bez akýchkoľvek vylepšení a úprav. V článku sme pritom použili zmenšené prevzorkované náhľady, fotografie v plnom rozlíšení nájdete na tomto odkaze.

1. scéna – makro

Hneď prvé fotografie sú fotené v pomerne náročných interiérových podmienkach so slabým osvetlením. To sa v oboch prípadoch prejavilo na podobnej úrovni šumu, ktorá je ale stále akceptovateľná. Huawei má ale lepšiu expozíciu, fotografia zo Samsungu je trošku preexponovaná. V oboch prípadoch je však kvalita veľmi porovnateľná a v našich očiach je to remíza.

2. scéna – Ulica počas dňa

V druhej scéne môžeme porovnať fotografie za bežných svetelných podmienok so zatiahnutou oblohou. Opäť sú obe veľmi podarené. Rozdiely nájdeme najmä vo farbách, ktoré sú v prípade Huawei Mate 20 Pro teplejšie a v ostrosti, keďže Samsung fotografiu trošku preostril, čo pôsobí trochu neprirodzene. V ostatných smeroch sú si ale fotografie extrémne podobné, aj čo sa týka úrovne detailov aj dynamického rozsahu. Aj v tomto prípade je to za nás remíza.

3. scéna – Detaily v náročnom osvetlení

V tejto scéne už je rozdielov viac než dosť. Fotili sme detail fľaše s protisvetlom, zvedaví sme boli najmä na dynamický rozsah. Ten zvládol lepšie Samsung, avšak za cenu preexponovania objekt. Huawei lepšie zvládol expozíciu objektu, aj keď pozadie je oveľa viac prepálené. V tomto prípade by sme tesné víťazstvo udelili smartfónu Huawei Mate 20 Pro – keď totiž fotíte objekt v pozadí je protisvetlo, predsa len chcete, aby bol čo najkrajší objekt, na (už aj tak rozmazanom) pozadí až tak nezáleží.

4. scéna – ulica v šere

V tejto scéne sú už svetelné podmienky trošku náročnejšie. Fotografie boli fotené 7. marca o 17:45, čiže približne počas západu slnka. S týmito svetelnými podmienkami si oba telefóny poradili vynikajúco a fotografie vyzerajú, že sú odfotené počas dňa. V tomto prípade udeľujeme víťazstvo Samsungu – zvládol lepšie podanie farieb, fotka má väčší dynamický rozsah, akurát je znovu trošku preostrená. Fotografia z Huawei má extrémne tmavé tiene a farby sú na túto hodinu a tieto svetelné podmienky neprirodzene sýte.

5. scéna – Porovnanie širokouhlej/klasickej/priblíženej fotografie

V piatej scéne sme si vzali na mušku porovnanie všetkých troch fotoaparátov súčasne. Tesne pred západom slnka sme odfotili vzdialenú budovu najskôr širokouhlým, potom klasickým a následne telefoto objektívom. Samsung exceloval pri širokouhlej fotografii, kde je výsledok oveľa krajší, svetlejší a s reálnejšími farbami. Klasická fotografia je v tomto prípade iba na ukážku, obe sú veľmi pekné, Samsung to znovu trošku prehnal s expozíciou a Huawei zasa s teplotou farieb. V prípade priblíženej fotografie má navrch Huawei so svojím 3-násobným hardvérovým priblížením oproti dvojnásobnému na Samsungu. Obe fotografie sú na veľmi podobnej kvalitatívnej úrovni, no kvôli prevahe v širokouhlej fotografii tento súboj vyhráva Samsung.

6. scéna – širokouhlá fotografia vo vnútri

Širokouhlé fotografie sme skúšali aj v interiéri počas tlačovej konferencie. V oboch prípadoch sme zaostrili na osvetlené plátno, no automatická expozícia je výrazne iná. Kým Huawei zosvetlil celú fotografiu, ktorá tak prichádza o množstvo detailov, fotografia zo Samsungu je ostrejšia, aj keď okolie plátna je tmavšie. V oboch prípadoch je na fotografiách pomerne veľké množstvo šumu, no keďže tá zo Samsungu je tmavšia, aj šumu je tu vidieť trochu menej. V tomto prípade výsledok hodnotíme víťazstvom Samsungu – hoci aj na tejto fotografii by sa po zosvetlení objavilo viac šumu a stratili by sa detaily, sústredili sme sa na obsah na plátne, ktorý Samsung reprodukoval jednoznačne lepšie.

7. scéna – Detail v horšom osvetlení

Znovu ide o fotografiu zhotovenú v neskorších hodinách (7. marca 17:30) v interiéri, čiastočne osvetlenom umelým svetlom. V oboch prípadoch je fotografia svetlejšia ako skutočnosť a znovu sa objavujú neduhy, ktorými sa obe fotografie vyznačujú počas celého testu – tá zo Samsungu je preostrená, tá z Huawei má zasa neprirodzene teplé farby. Za nás je to znovu remíza.

9. scéna – večerná ulica

Až v tejto scéne sme sa dočkali akéhokoľvek výraznejšieho kvalitatívneho rozdielu. Samsungu sa táto fotografia jednoducho nepodarila – farby sú úplne nereálne, fotografia je príliš tmavá a chýbajú jej detaily. Na druhej strane, Huawei Mate 20 Pro spravil fotografiu oveľa krajšiu, svetlejšiu, s reálnejšími farbami, lepšími detailami a menším množstvom šumu. Víťazom je v tomto prípade jednoznačne Huawei Mate 20 Pro.

10. scéna – Úplná noc

Aj s touto extrémne náročnou scénou si poradil lepšie Huawei. Ani jedna fotografia nie je dokonalá, obom chýba detail a sú dosť zašumené. Tá z Huawei Mate 20 Pro je však aspoň o čosi svetlejšia a najmä v tieňoch toho vidieť oveľa viac ako na fotografií z Mate 20 Pro.

11. scéna – portrétový režim

Oba telefóny prichádzajú štandardne s portrétovým režimom a v oboch prípadoch je výsledok uspokojivý. Predsa len by sme však víťazstvo udelili smartfónu Samsung Galaxy S10+. Rozmazanie vyzerá prirodzenejšie orezanie osoby je trošku presnejšie ako v prípade Huawei Mate 20 Pro. To sa prejavuje najmä v okolí nôh, ktoré sú v prípade Huawei horšie orezané a pôsobia neprirodzene ostro.

12. scéna – selfie

Poslednou nami testovanou scénou je selfie fotografia, kde Huawei nemôže Samsungu konkurovať. Fotografia z S10+ je ostrejšia, má krajšie farby a je svetlejšia. Okrem toho ponúka aj automatické zaostrovanie a dokonca umožňuje aj natáčanie 4K videa, aj keď to nie je predmetom tohto porovnania.

Záverečné hodnotenie – ktorý telefón fotí podľa vás lepšie?

Tento test bol podľa očakávania extrémne vyrovnaný a ak si odmyslíme dve posledné špeciálne scény Portrét a Selfie, šlo by o remízu. Ak ale vezmeme do úvahy všetky scény, víťazom sa stáva Samsung Galaxy S10+. Ten má oveľa lepšiu selfie kameru a zároveň lepší širokouhlý fotoaparát. O čosi horšie sa mu darí v tých najnáročnejších svetelných podmienkach, no aj tu sú rozdiely často minimálne. Okrem nočných fotografií má Huawei Mate 20 Pro prevahu zasa v priblížených fotografiách, keďže ponúka 3-násobný zoom oproti 2-násobnému na Samsungu.

Samozrejme, fotografie sme síce hodnotili čo najobjektívnejšie, no tí najlepší hodnotitelia ste vy – naši čitatelia. Preto sme zvedaví na váš názor – ktorý telefón podľa vás fotí lepšie a prečo? Hlasujte v našej ankete a dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, ktorý smartfón je podľa vás aktuálnym kráľom fotomobilov.

Ktorý smartfón podľa vás fotí lepšie?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
8.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+