MojAndroid

Rad smartfónov Samsung Galaxy S10 patril medzi tie najočakávanejšie. Desiate výročie najpopulárnejšej série vlajkových lodí s Androidom naznačovalo, že sa máme na čo tešiť a presne to sa aj potvrdilo. Samsung prišiel hneď s tromi modelmi, spomedzi ktorých je najlepšie vybaveným práve Samsung Galaxy S10+. Obrovskou medzigeneračnou zmenou prešiel aj systém telefónu, ktorý je teraz reprezentovaný nadstavbou One UI.

Najnovší Android so všetkými vychytávkami

Jadrom systému v smartfóne Samsung Galaxy S10+ je Android 9.0 Pie so všetkými svojimi funkciami a novinkami, ktoré prináša. Väčšina z nich je ukrytá pod povrchom a stará sa napríklad o lepší chod systému, rozumnejšiu distribúciu zdrojov a šetrenie batérie či vyššiu bezpečnosť pri používaní zariadenia.

Okrem toho ale Samsung Galaxy S10+ ako jeden z mála telefónov ponúka aj prepracovanú funkciu na sledovanie používania zariadenia Digitálna pohoda. Táto nová funkcia vám ukáže, ako dlho ste telefón používali a akými aplikáciami ste strávili najviac času. Okrem toho, čas strávený v rušivých aplikáciách môžete obmedziť a tým aj zvýšiť vašu produktivitu.

One UI je revolučnou zmenou

Po predchádzajúcich nadstavbách TouchWiz a Experience UI prichádza Samsung s novinkou – One UI. Jej zmysel je jednoznačný – ponúknuť jednoduché a intuitívne prostredie, ktoré nielen dobre vyzerá, ale aj funguje. Samsung Galaxy S10+ je dokonalou ukážkou toho, ako dobre môže fungovať systém Android.

Zmeny v systéme si všimnete na prvý pohľad. Či je to jednoduchšia zamknutá obrazovka alebo prepracovaný panel s rýchlymi nastaveniami, na novinky narazíte na každom kroku. Ľahko spozorujete aj dizajnový posun. Jednotlivé prvky sú jednoduchšie, prehľadnejšie a často vyzerajú ešte lepšie ako v minulosti.

Dobrou správou je ale aj to, že zo systému nezmizli tie funkcie a prvky, na ktoré sme si už za posledné roky mohli zvyknúť. Aj tie však boli dodatočne vylepšené. Nechýba praktický bočný panel, v ktorom môžete uchovať rôzne odkazy na aplikácie a ďalšie funkcie zariadenia. Prítomný je aj hlasový asistent Bixby, ktorý je ešte inteligentnejší ako kedykoľvek predtým. Ponúka pokročilé Bixby Routines, čo sú komplexné recepty pre nastavenia telefónu s určitými spúšťačmi. Takto si môžete vytvoriť profily pre rôzne situácie a telefón automaticky nastaviť do požadovaného režimu rýchlo a jednoducho.

Úplnou novinkou je tmavý režim v systéme. Ten je dotiahnutý do dokonalosti a okrem toho, že zmení pozadie lišty s upozorneniami či menu s nastaveniami zmení napríklad aj farebnú tému upozornení, a to dokonca aj tých z aplikácií tretích strán. Systém tak vyzerá kompaktne a na krásnom Dynamic AMOLED displeji sa dokonalá čierna nielen vyníma na pohľad, ale aj šetrí batériu.

Zásadnou novinkou, ktorá je kombináciou snahy Google a Samsungu, je ovládanie gestami. To sa stalo v systéme Android 9.0 Pie štandardom a Samsung priniesol svoju vlastnú verziu. Gestá využijete z akéhokoľvek viditeľného ovládacieho prvku na spodku obrazovky. Vďaka tomu máte k dispozícii celý displej a všetky ovládacie prvky – potiahnutím zo strednej časti spodnej hrany displeja prejdete domov, potiahnutím z pravej časti spodnej hrany prejdete o krok späť a potiahnutie z ľavej strany zas aktivuje menu multitaskingu.

Samsung tak po stránke systému priniesol skutočne revolučné zmeny, ktoré padli na úrodnú pôdu. Systém je teraz krajší, jednoduchší a zároveň kompaktnejší a ešte rýchlejší ako kedykoľvek predtým.

Predchádzajúce články:

Náš tip
Samsung Galaxy S10+ a ešte krajší a lepší dizajn [1. časť]

Náš tip
Samsung Galaxy S10+ a ten najvyšší výkon [2. deň]

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

6.3.2019
  • Jan

    Ako nastavím späť tmavý režim, keď som ho zmenil tapetou na svetlý? Ak použijem tmavé tapety, nezmenia celé prostredie… Samsung Galaxy S8+, Android pie…

+