MojAndroid

Svet smartfónov je tak obrovský, že konečný počet výrobcov snáď ani nie je možné určiť. Existuje však len niekoľko zvučných mien, ktoré si vydobyli pevné postavenie na tomto divokom trhu. Z pohľadu počtu operačných systémov je situácia veľmi podobná. V minulosti bol podiel na trhu rozdelený medzi viaceré operačné systémy, z ktorých dnes prežili prakticky len dva – Android a iOS. Kým operačný systém iOS je výsadou len jedinej spoločnosti, Android môže do svojich zariadení implementovať ktokoľvek. Pred mnohými rokmi padlo takéto rozhodnutie aj vo firme Samsung, ktorá je dnes etalónom medzi smartfónmi s Androidom.

Samsungu bránu do sveta Androidu otvoril model Galaxy v roku 2009. Vtedy ešte bez prídomku „S“. Dalo by sa povedať, že smartfón Samsung Galaxy doslova zjedla minulosť a dnes si naň takmer nikto nespomenie. Zrak teraz upriamime na rok 2010, keď uzrel svetlo sveta prvý model z rodiny Galaxy S.

Samsung Galaxy S

Písal sa rok 2010, Apple predstavoval už štvrtú generáciu iPhonu, kým Samsung ešte len debutoval s produktovým radom Galaxy S. A o tom, že sa jednalo o zásah do čierneho už dnes niet pochýb. Model Samsung Galaxy S vyvolal rozruch naprieč celým trhom so smartfónmi a doslova rozpútal patentovú vojnu medzi Apple a Samsungom. Hardvérová výbava bola nekompromisná. O výkon sa staral 1-jadrový chipset (SoC) S5PC110, neskôr premenovaný na Exynos 3110, ktorý integroval v tej dobe najvýkonnejší grafický akcelerátor PowerVR SGX540. Zlatým grálom Samsungu Galaxy S bol bez pochyby Super AMOLED displej s uhlopriečkou 4“, rozlíšením 800 x 480 a s hustotou pixelov 233 ppi. Fotoaparát bol obdarený rozlíšením 5 Mpx, podporoval automatické zaostrovanie, ale chýbala mu tak základná vec, akou je LED blesk. Premiéru na Androide taktiež mala grafická nadstavba TouchWiz, ktorá prišla vo verzii 3.0.

Samsung Galaxy S2

Po úspechu prvej generácie Galaxy S bolo všetkým jasné, že Samsung o rok predstaví nástupcu. Očakávania boli obrovské a môžeme povedať, že Samsung ich nielen naplnil, ale aj predčil. Výbava bola opäť excelentná. Pod kapotou driemal 2-jadrový chipset (SoC) Exynos 4210 a sekundovala mu operačná pamäť s kapacitou 1 GB. Displej si ponechal rozlíšenie, uhlopriečka narástla na 4,3“ a v názve displeja pribudlo znamienko plus (SAMOLED+), ktoré naznačovalo použitie RGB matice, namiesto matice PenTile. Fotoaparát si polepšil, nielen čo sa počtu megapixelov týka (8 Mpx). V zhoršených svetelných podmienkach už bol na pomoci LED blesk. A aby toho nebolo málo, Samsung pridal aj podporu NFC a MHL. Samsung Galaxy S2 sa okamžite stal kráľom smartfónov. TouchWiz vo verzii 4.0 priniesol zaujímavé novinky ako hardvérovú akceleráciu či gestá využívajúce akcelerometer.

Samsung Galaxy S3

O rok neskôr prichádza na trh tretia generácia, ktorá sa nesie v znamení nového dizajnu ako hardvéru, tak softvéru. Domovské tlačidlo zoštíhlelo, konštrukcia sa zaoblila, displej opäť povyrástol (na 4,8“) a pribudli nové farebné varianty. V útrobách sa nachádzal 4-jadrový chipset (SoC) Exynos 4 Quad 4412 doplnený o RAM s kapacitou 1 GB. Označenie SAMOLED+ vypúšťa zo svojho názvu znamienko plus a do hry sa vracia PenTile matica. Našťastie sa zvýšilo aj rozlíšenie na 1280 x 720 pixelov a hustota sa zastavila na 306 ppi. Snímací čip fotoaparátu si ponechal parametre predchodcu avšak objektív má vyššiu svetelnosť f/2.6. TouchWiz zmenil svoj názov na TouchWiz Nature UX a priniesol niekoľko grafických zmien. V zozname aplikácií pribudla karta Widgety a vytratil sa dok v spodnej časti. Prvýkrát sa stretávame s hlasovým asistentom S Voice, ktorý je odpoveďou na Siri od Applu.

Samsung Galaxy S4

Ďalší rok, ďalšia vlajková loď. Pri prvom pohľade na novú generáciu vás ani nenapadne, že sa jedná o zbrusu nový model. Dizajnové zmeny sú kozmetické a jedná sa len o menší facelift predchádzajúceho modelu. Veľkým pozitívom je efektívnejšie využitie prednej strany. Samsungu sa podarilo do menšieho tela integrovať väčší displej, ktorého uhlopriečka dosiahla 5“ a väčší akumulátor, ktorého kapacita dosiahla 2600 mAh. Galaxy S4 poháňa chipset (SoC) Snapdragon 600 a asistuje mu RAM s kapacitou 2 GB. Polepšil si aj SAMOLED displej a to nielen z hľadiska uhlopriečky, ale aj z hľadiska rozlíšenia, ktoré dosiahlo 1920 x 1080 pixelov a hustotu 441 ppi. Zlepšenie zaznamenal aj fotoaparát. Získal vyššie rozlíšenie (13 Mpx) a vyššiu svetelnosť (f/2.2). Aplikácia fotoaparátu bola prepracovaná a je užívateľsky prívetivejšia. TouchWiz Nature UX vo verzii 2.0 nepriniesol veľa zmien a grafické prostredie bolo takmer na nerozoznanie rovnaké. Zaujímavými novinkami bol infračervený port pre ovládanie zariadení a gestá využívajúce senzor priblíženia.

Samsung Galaxy S5

Piata generácia a tretím rokom dizajn, ktorý sa takmer nezmenil. Azda najväčšou dizajnovou zmenou bola imitácia perforácie na zadnom kryte. Plast ako hlavný stavebný materiál zostal zachovaný, ale pribudla odolnosť voči prachu a vode. Galaxy S5 spĺňa požiadavky krytia IP67. To je dôvod prítomnosti krytky nabíjacieho konektora vo verzii microUSB 3.0. Rozmerovo S5-ka narástla do všetkých strán, našťastie narástli s rozmermi aj uhlopriečka displeja (5,1“) a kapacita akumulátora (2800 mAh). Nezanedbateľne narástol aj výkon, o ktorý sa postaral chipset (SoC) Snapdragon 801 spolu s 2 GB RAM. Displej je vyrobený opäť technológiou OLED a opäť stavia na neslávne známej matici PenTile. Novinkou bol snímač odtlačkov prstov integrovaný v domovskom tlačidle a pre odomknutie smartfónu ste po ňom museli prejsť zhora nadol. Fotoaparát pridáva do hry ďalšie megapixely, má ich rovných 16 a pomer strán výsledných fotografií je 16:9. Orezané sú pre zmenu fotografie s pomerom strán 4:3. S5-ka prišla s predinštalovaným TouchWiz Nature UX 3.0, ktorý mnoho zmien nepriniesol a jednalo sa skôr o minoritné grafické zmeny.

Samsung Galaxy S6

A začali sa diať veci. Po dlhých troch rokoch sme sa konečne dočkali. Konštrukcia a dizajn boli kompletne prepracované. Plasty sú preč a nastupuje kov a sklo. S6-ka zhodila v páse, čo sa negatívne podpísalo na kapacite akumulátora (2600 mAh). Ďalším negatívom je absencia slotu na pamäťové karty a vytratila sa aj vodeodolnosť. Ale dosť bolo zlého, prejdime k tomu, čím je S6-ka zaujímavá. Kov a sklo pridali smartfónu na hodnote a konečne vyzerá ako smartfón hodný svojej cenovej kategórie. Fotoaparát prešiel hneď niekoľkými vylepšeniami. Pribudla optická stabilizácia, svetelnosť objektívu sa zvýšila na f/1.9 a aplikácia fotoaparátu získala prívetivejšie používateľské rozhranie a nové funkcie. Zo všetkých spomenieme profesionálny režim, ktorý umožňuje nastaviť najmä expozičnú dobu. S6-ka je poháňaná 8-jadrovým chipsetom (SoC) Exynos 7 Octa 7420 v kombinácii s 3 GB RAM. Displej si zachoval uhlopriečku a navýšil rozlíšenie na 2560 x 1440 a Samsung tak dobieha LG. Pri tak vysokom rozlíšení už vás nebude trápiť ani mnohými opovrhovaná matica PenTile. Zoštíhľovanie postretlo aj softvérovú výbavu. TouchWiz 5.0 vypustil z názvu Nature UX, bol optimalizovaný, odstránené boli desiatky nepotrebných funkcií a najviac potešila možnosť odinštalovania vstavaných aplikácií.

Samsung Galaxy S7

Kým S6-ku môžeme považovať za revolúciu v rade Galaxy S, tak S7-ku môžeme vnímať len ako miernu evolúciu. Všetko, čo bolo pri S6-ke opomenuté, Samsung v jej nástupcovi doplnil. Nechýba tak podpora pamäťových kariet, odolnosť IP68 a narástla aj kapacita akumulátora (3000 mAh). Rámiky sú opäť o čosi menšie, čo napomáha lepšej ergonómii. Čo sa fotoaparátu týka, tak tu nezostal kameň na kameni. Snímač má nižšie rozlíšenie, konkrétne 12 Mpx s pomerom strán 4:3, čo však nie je na škodu (až na ten pomer strán). Rozmery snímača zostali zachované, jednotlivé pixely sa zväčšili na 1,4 µm a svetelnosť objektívu stúpla na f/1.7. Parametre displeja zostali zachované a objavila sa „nová“ funkcia Always On – pri vypnutom displeji boli zobrazené hodiny a notifikácie. Vo vnútri sa ukrýval 8-jadrový chipset (SoC) Exynos 8 Octa 8890 a sekundovala mu operačná pamäť s kapacitou 4 GB. TouchWiz sa obliekol do nového šatu. Ikony mali jednotný tvar zaoblených štvorcov a prostredie získalo svetlý nádych po vzore Googlu.

Samsung Galaxy S8

Pri novej generácii sa Samsung vybláznil do sýta. Predná strana bola (v rámci možností) radikálne zmenená. Tlačidlá z nej úplne zmizli, rámiky sú mimoriadne tenké a zaoblené hrany displeja sú už súčasťou základnej výbavy. Prednej strane dominuje SAMOLED displej s uhlopriečkou 5,8“ a pomerom strán 18,5:9 s rozlíšením 2960 x 1440 pixelov. Displej je navyše zaoblený nielen po stranách, ale aj v rohoch. Snímač odtlačkov prstov sa presťahoval na zadnú stranu vedľa objektívu a ihneď sa stal terčom kritiky. Dopĺňa ho však spoľahlivý skener dúhovky a možností zabezpečenia tak máte hneď niekoľko. O dostatočný prísun výkonu sa stará 8-jadrový chipset (SoC) Exynos 9 Octa 8895 a 4 GB operačnej pamäte. Fotoaparát sa výrazných zmien nedočkal, teda aspoň nie po hardvérovej stránke, tam zostalo všetko po starom. Aplikácia fotoaparátu sa obliekla do modernejšieho jednoduchšieho šatu a plne využíva širokouhlejší pomer strán displeja. Funkcia Always On bola obohatená o nové funkcie, pribudol „desktopový“ režim vyžadujúci stanicu DeX (Desktop eXperience), premiéru má nový asistent Bixby a jeho kontroverzné tlačidlo na ľavej hrane. Grafické rozhranie bolo opäť prepracované, názov TouchWiz sa zmenil na Samsung Experience a ponúka ešte čistejší a jednoduchší vzhľad.

Samsung Galaxy S9

Tu je situácia podobná ako s príchodom S7-ky. Galaxy S9 len upravuje niektoré nedostatky S8-ky a v zásade nič nové neprináša. Na prvý pohľad je nová generácia takmer na nerozoznanie od predchodcu. Zmeny, resp. zmena, sa odohrala najmä na zadnej strane a musíme povedať, že to je zmena k lepšiemu. Snímač odtlačkov prstov sa konečne nachádza pod fotoaparátom, no aj tak je stále veľmi blízko a patlaniu po objektíve sa nevyhnete. Najviac noviniek prináša fotoaparát. Rozlíšenie 12 Mpx, veľkosť čipu a veľkosť pixelov 1,4 µm sú pozostatky z predchádzajúceho modelu. Polepšil si hlavne objektív, ktorý ponúka premenlivú clonu (f/1.5 alebo f/2.4) a nahrávanie spomalených videí v rozlíšení 720p je teraz možné so snímkovou frekvenciou až 960 fps. Výkon má na starosti 8-jadrový chipset (SoC) Exynos 9 Octa 9810 a operačná pamäť s kapacitou 6 GB. Zmeny v grafickom prostredí Samsung Experience sú len nepatrné a najväčším prínosom je horizontálny režim.

Zhrnutie

Produkty modelového radu Samsung Galaxy S od začiatku patria medzi elitu a ich kúpou krok vedľa rozhodne neurobíte. Článok je krátkym zhrnutím a prehľadom jednotlivých modelov a určite zostalo veľa vecí nepovedaných. Nejednému z vás bude dozaista chýbať zmienka o „pluskách“, „noutoch“ a „edžoch“. Tie si pripomenieme zas niekedy nabudúce.

Grafy

Na záver sme si pre vás pripravili niekoľko prehľadných grafov zachytávajúcich vývoj jednotlivých modelov radu Samsung Galaxy S.

16.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+