MojAndroid

Samsung dnes v New Yorku oficiálne predstavil svoju vlajkovú loď pre tento rok. Galaxy S4 je štvrtou generáciou high-end modelu smartfónu Galaxy S, ktorý bol po prvýkrát predstavený v marci 2010. Dá sa povedať, že vtedy bol Android ešte len na prahu svojho najväčšieho rozmachu. O rok neskôr kórejská spoločnosť predstavila jeho nástupcu a jeden z najpopulárnejších smartfónov Galaxy S II. Ani nie pred rokom začal Samsung s predajom Galaxy S III, ktorý v globálnom merítku zaznamenal veľký úspech a predalo sa ho viac ako 40 miliónov kusov. Samsung bude chcieť rovnaký a ešte väčší úspech zopakovať aj s novým modelom Galaxy S4. V prvom mesiaci chce predať až 10 miliónov kusov tohto smartfónu.

Samsung Galaxy S IV1  Samsung Galaxy S IV2

Nový Samsung Galaxy S4 sa svojim dizajnom veľmi neodlišuje od predchádzajúcich zariadení Galaxy S III a Galaxy Note II. Telefón je podobne ako predchádzajúca generácia celý vyrobený z plastu a polykarbonátu. Nekoná sa tak žiadne prekvapenie v podobe hliníkového tela, ktoré sme mohli vidieť pri novom smartfóne HTC One. Vďaka tomu si však S 4 aj vzhľadom na svoje rozmery 136,6.1 x 69,8 x 7.9 mm, zachováva pomerne nízku hmotnosť na úrovni 130 gramov. Čím sa však nový model spoločnosti odlišuje, je špeciálny bodkovaný povrch, ktorý mu dodáva istú mieru elegancie a ochranné sklo Gorilla Glass 3. Ani tu nachýba dobre známe tlačidlo Home a kapacitné tlačidlá. Samsung na vrchnej strane pridal aj infračervenú diódu, ktorá slúži na ovládanie domácich elektrospotrebičov.

Samsung Galaxy S IV4 Samsung Galaxy S IV6Samsung Galaxy S IV5

Novinka je poháňaná dvoma rozličnými typmi procesorov, ktoré budú závisieť od trhu. Konkrétne ide o štvorjadrový procesor Snapdragon 600 s taktom 1,9 GHz alebo osemjadrový Exynos 5 s frekvenciou 1,6 GHz. Procesoru sekundujú 2 GB operačnej pamäte RAM. Samsung vybavil Galaxy S4 aj kvalitným fotoaparátom, ktorý používa 13 Mpix snímač Exmor RS spoločnosti Sony. Novinkou je funkcia Dual Camera, ktorá pri stlačení spúšte fotoaparátu súčasne zaznamená fotografiu alebo video z prednej aj zadnej kamery. Vytvorené snímky spojí do jednej, takže fotograf sa stáva jej priamou súčasťou.

Samsung Galaxy S4_48

Používatelia si môžu vybrať osem rôznych spôsobov, ako skombinovať dve fotografie. Okrem toho môžete s funkciou Dual Video robiť a prijímať skupinové videohovory. Prístroj tiež ponúka 12 jedinečných režimov snímania vrátane režimu Drama Shot, ktorý umožňuje vytvoriť jeden kontinuálny časozberný záznam, alebo režimu Sound & Shot, ktorý spoločne s fotografiou ukladá aj zvuky a hlasy, ktoré daný okamih sprevádzali. Nová je tiež funkcia Story Album, ktorá umožňuje jedinečné okamihy automaticky ukladať do fotoalbumu. Fotografie sú na prístroji automaticky organizované do fotografického albumu podľa času, miesta alebo konkrétnej udalosti

Samsung Galaxy S4_13

Vnútorná pamäť môže mať podľa zakúpeného modelu 16, 32 alebo 64GB a je rozšíriteľná prostredníctvom pamäťových kariet micro SD. Samsung vybavil telefón aj 5-palcovým Full HD displejom Super AMOLED s novým usporiadaním pixelov. Ten disponuje funkciou Air View, ktorá slúži na zobrazenie náhľadu emailových správ, úloh z aplikácie S Planner, obrázkov alebo videí na displeji jednoduchým priblížením prsta. Ak sa rozhodnete, že chcete telefón ovládať pohybom ruky, pomôže vám k tomu funkcia Air Gesture. Operačným systémom je Android 4.2.2 Jelly Bean, doplnený o novú verziu používateľskej nadstavby TouchWiz.  Táto prináša niekoľko nových funkcií, ktoré zahŕňajú Smart Pause, Smart Scroll a Smart Rotation. Prvá menovaná je určená na zastavenie prehrávaného videa vždy, keď sa pozriete mimo obrazovku smartfónu. Druhá umožní prechádzať prehliadač alebo emaily hore a dole bez dotyku obrazovky. Telefón rozpozná vašu tvár sledujúcu displej a zároveň vníma pohyb vášho zápästia a podľa toho posúva stránky nahor alebo nadol.

Samsung Galaxy S4_56

Záznam z oficiálneho predstavenia si môžete pozrieť nižšie:

Ďalšie Funkcie S4:

  • S-Voice Drive: Prepojí telefón cez Bluetooth so systémom v automobile, automaticky sa zapne do jazdného režimu, ktorý sa stará o prevod textu na reč, takže môžete ľahko a bezpečne kontrolovať správy bez nutnosti pozerať sa na obrazovku telefónu
  • Optical Reader: Automaticky rozpoznáva text, vizitku alebo informácie v QR kóde a poskytuje užitočné funkcie, ako je preklad, hovor, textová správa a vyhľadávanie
  • Samsung WatchOn: Diaľkový ovládač vášho systému domácej zábavy – televízora, set-top boxu, prehrávača DVD a dokonca aj klimatizácie.
  • S Health: Kombinácia snímačov zabudovaných do prístroja systematicky monitoruje vaše zdravie, okolie a pod., čím pomáha zlepšovať kvalitu vášho života. Používatelia si môžu jednoducho kontrolovať svoj zdravotný stav a pomocou záznamov o stravovaní, cvičení a monitorovaní spánku zostanú v kondícii a zdraví. (Niektoré funkcie vyžadujú ďalšie príslušenstvo).
  • Samsung Adapt Display: Ponúka optimálne zobrazenie prispôsobené každej aplikácii
  • Samsung Adapt Sound: Zaisťuje optimálnu úroveň a typ zvuku prispôsobeného každému používateľovi
PorovnanieHTCOneaine (1)
Porovnanie parametrov Galaxy S IV s ďalšími high-endami

Z ďalších parametrov môžeme spomenúť batériu s kapacitou 2600 mAh, geomagnetický, proximity, gyro senzor a k dispozícii je tiež barometer, teplomer a merač vlhkosti. Konektivitu zabezpečujú technológie WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80), GPS/GLONASS, NFC,  Bluetooth 4.0 (LE), IR LED a MHL 2.0. GALAXY S4 podporuje aj HSPA +42 Mbps a 4G LTE, pričom dokáže fungovať  až v 6 rôznych pásmach, vďaka čomu prístroj funguje vo väčšine oblastí pokrytia LTE a umožňuje aj globálny LTE roaming. Prostredníctvom funkcie Group Play môžu používatelia zdieľať hudbu, fotografie, dokumenty a hry s ostatnými bez toho, aby k tomu potrebovali Wi-Fi alebo mobilný signál. Funkcia Music Share používateľom umožňuje prehrávať rovnakú skladbu na niekoľkých mobilných telefónoch a spoločne tak vytvárať skvelú party atmosféru. Nové funkcie predstavila spoločnosť aj na videu.

Samsung Galaxy S4 bude dostupný koncom apríla v 155 krajinách po celom svete. Maloobchodná cena telefónu je 668€ alebo tiež 16999KČ. Pri uvedení bude k dispozícii v dvoch farebných variantoch – čierna (Black Mist) a biela (White Frost). Ďalšie farebné varianty budú nasledovať neskôr v tomto roku.

Prvé dojmy z New Yorku – Žiadna revolúcia, prichádza evolúcia, ktorá zaujme na druhý pohľad

Pred predstavením Galaxy S4 som mal veľké očakávania, čo Samsung pre nás pripravil. Už niektoré uniknuté fotografie naznačovali, že sa bude dizajnovo veľmi podobať na svojho predchodcu. Stalo sa. Pri oficiálnom predstavení v New Yorku som ostal trochu sklamaný. Z dizajnu. Nové predstavené funkcie však zamestnali moju pozornosť, ich praktické využitie si vyskúšame až v praxi.

Samsung Galaxy S4 ma zaujal až na druhý pohľad, v momente, keď som si toto zariadenie chytil do rúk. Na pocit je rovnako veľké a ťažké, ako jeho predchodca, pôsobí však elegantnejším dojmom. Zariadenie ponúka výborný Super AMOLED displej, ktorý skvelo reaguje na každý pohyb, lepšiu batériu a výkonnejšie parametre. Samsung opäť stavil na veľké množstvo praktického príslušenstva, rozšírenie pamäte cez microSD kartu a vymeniteľnú batériu. Z funkcií ma najviac zaujala DUAL Camera, Air Gesture a praktické vyzerajú byť aj možnosti S-Voice Drive – zatiaľ bez podpory slovenského jazyka, no v zahraničí si vystačíte aj s angličtinou a ďalšími ôsmymi jazykmi.

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S 4
Android 4.2.2 (Jelly Bean) 5.0 palcový
Qualcomm Snapdragon 600, 4-jadrá 1.6 Ghz1080 x 1920 pixelov
2 GB13 MPx
16 / 32 / 64 GB 1080p

Zdroj: Samsung

15.3.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+