MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Tradičný Samsung v plnej sile

Niektoré systémové funkcie sme si už popísali v častiach o biometrii, pere S Pen či displeji. Aj vo zvyšku systému však budete cítiť, že máte v rukách smartfón značky Samsung. Aby sme boli presní, telefón funguje so systémom Android 8.1 Oreo s nadstavbou Samsung Experience 9.5. K dispozícii tak máte najaktuálnejší softvér od Samsungu so všetkými funkciami, na ktoré sme už zvyknutí aj z ostatných smartfónov rodiny Galaxy.

Vo výsledku to potom znamená, že veľa novoty tu nenájdete. Ak si odmyslíme funkcie spojené s perom S Pen, prakticky všetko sme už videli aj na smartfónoch Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9+. To znamená štandardné rozhranie so známymi farbami, ikonkami a animáciami.

Popri známych prvkoch systému to stále znamená pomerne robustný balíček predinštalovaných aplikácií. Okrem Google aplikácií tu nájdete aj balíček piatich aplikácií od Microsoftu, kde vás najväčšmi môže potešiť 100 GB voľného miesta pre OneDrive na dva roky v prípade, že ste túto ponuku ešte v minulosti nevyužili. Potešilo nás ale, že už priamo pri prvom spustení telefónu sme si mohli vybrať niektoré voliteľné Samsung aplikácie, ktoré sme v telefóne chceli alebo nechceli. Čo sme ale odstrániť nemohli, bol obchod Galaxy Apps, aplikácie Game Launcher a niekoľko ďalších titulov.

Praktickou zmenou prešlo už tradične menu s aplikáciami, kde si môžete tituly zoradiť podľa abecedy, ale aj podľa seba a v tomto režime si môžete vytvárať aj v menu s aplikáciami priečinky, pomocou ktorých si môžete aplikácie lepšie upratať.

Rovnako praktický je aj panel s rýchlymi nastaveniami, ktorých máte k dispozícii viac než dosť a ich umiestnenie si môžete voľne meniť. Známe vám budú aj nastavenia telefónu, kde nájdete skutočne veľa funkcií a možností. Ak už máte so smartfónmi Samsung skúsenosti, budete sa tu orientovať bez akýchkoľvek problémov. Až na pár detailov sa nám toto zoradenie nastavení páči. V krajnom prípade je vždy k dispozícii šikovné vyhľadávanie.

Ani v tejto vlajkovej lodi nechýba predinštalovaný asistent Bixby so svojím vlastným hardvérovým tlačidlom. Bixby stále zvládne všetko to, na čo sme od neho boli zvyknutí. Jeho prednosťou je naďalej schopnosť preniknúť hlbšie do aplikácií a jednoduchým príkazom vykonať niečo, čo napríklad Google Asistent neumožňuje. Na druhej strane, často pohorí pri jednoduchých príkazoch. V Note 9 však prichádza Bixby s viacerými užitočnými funkciami. Príkazy môžete aj písať, čo využijete na verejnosti. Zároveň však môžete za jednoduché príkazy Quick Commands skryť šikovné makrá. Napríklad pod Quick Command „Work“ môžete ukryť konkrétne nastavenia pripojenia a vyzváňania a hlasom tak aktivovať zvolený zvukový profil. Bixby je tak opäť o čosi lepší, no dramaticky sa zlepšuje aj Google Asistent, ktorý poskytuje množstvo kontextových informácií a funkcií, ktoré neustále pribúdajú.

Systém v telefóne musíme tentokrát pochváliť aj za jeho svižné reakcie. Zrejme sú už preč časy, keď aj vlajkové lode Samsung trpeli zasekávaním či oneskorenými reakciami. Hoci tento problém sa v rade Note prejavoval vždy najmenej, tentokrát všetko fungovalo ako malo a ani raz sme sa nestretli so žiadnym zaváhaním. Je otázne, aké budú reakcie po niekoľkých mesiacoch používania, no aktuálne patrí Note 9 k tým najrýchlejším zariadeniam na trhu.

Multimédiá: Nekompromisné multimediálne monštrum

Čo-to o multimediálnych možnostiach telefónu Samsung Galaxy Note 9 sme už spomínali. Už asi tušíte, že nový Note je naozaj vynikajúci multimediálny smartfón, ktorý poteší aj tých najnáročnejších používateľov. Hoci rad smartfónov Galaxy Note sa vždy profiloval ako manažérsky smartfón, kde pero S Pen pridávalo funkcie vhodné do pracovného prostredia, svojou výbavou a veľkým displejom bol Note vždy vynikajúcim multimediálnym zariadením. Inak to nie je ani tento rok.

Vďaka fantastickému displeju si všetky multimédiá na telefóne užijete v tej najvyššej možnej kvalite. Veľkosť uhlopriečky je dostatočná aj na pozeranie videí, seriálov či filmov. Pri úpravách fotiek vám síce môžu prekážať trošku sýtejšie farby, no na bežné používanie je takáto kalibrácia displeja výborná.

O multimediálnom výkone telefónu nemusíme ani nič hovoriť – vôbec vás nebude obmedzovať. Poteší aj veľmi dobrý reproduktor, ktorý patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Tentokrát má Note 9 stereo zostavu, keď spodný reproduktor je doplnený o sekundárny v mieste slúchadla nad displejom. Hoci sústava nie je najhlasnejšia, aj pri vyšších hlasitostiach počujeme iba minimálne skreslenie.

Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na 3,5mm jack pre slúchadlá, ktorý nechýba ani v novom Note 9. K tomu treba pripočítať aj pribalené AKG slúchadlá, ktoré vám síce nevyrazia dych, no sú lepšie ako väčšina pribalených slúchadiel k telefónom.

Vďaka dobrej výdrži batérie si budete môcť užívať multimédiá aj pomerne dlho, no o tom si povieme neskôr. Samozrejmosťou sú spomínané predinštalované aplikácie, vďaka ktorým zasa môžete ihneď po prvom spustení telefónu pracovať s multimédiami naplno. Skrátka, Samsung Galaxy Note 9 je vynikajúce multimediálne zariadenie, ktorému v tomto smere nemáme čo vytknúť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+