MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Ten najlepší na trhu

Ani tu sa nekoná žiadne prekvapenie. Tak ako bol Samsung Galaxy Note 8 uznávaný za smartfón s najlepším displejom na trhu, teraz toto prvenstvo prevzal nový Note 9. Iste, rozdiely medzi displejmi sa neustále zmenšujú, no Samsung tu má stále navrch a dokázal vylepšiť už takmer dokonalý panel na vlaňajšom modeli.

Obrazovka má uhlopriečku 6,4“ (6,3“ ak nerátame zahnutie po stranách), rozlíšenie 1440 x 2960 pixelov, hustotu 516 ppi a pomer strán 18,5:9. Displej podporuje HDR10 a je krytý odolným sklom Gorilla Glass 5. Samozrejme, ide o Super AMOLED displej, ktorý Samsung každým rokom doťahuje k dokonalosti.

Tešiť sa tak môžete na skutočne pekné, no stále pomerne reálne farby. Sú mierne sýtejšie ako na bežných LCD obrazovkách, no farebný rozsah displeja je priam fantastický. Pokrýva 113 % DCI-P3 a 142 % vo farebnom priestore sRGB. Podľa DisplayMate ide o najlepší displej na trhu s minimálnym farebným skreslením pri 30° naklonení a poteší aj maximálna svietivosť – 710 nitov pri manuálnom nastavení a až 1050 nitov pri automatickom nastavení jasu v slnečných podmienkach. Čitateľnosť v exteriéri je priam excelentná a ani počas jedného slnečného dňa sme nemali absolútne žiaden problém.

Displej je dostatočne jemný a pri používaní máte pocit, akoby ste sa dotýkali priamo farieb na ňom. Reakcie sú okamžité a chyby na tomto fantastickom paneli sa hľadajú naozaj veľmi ťažko. Jednu sme však predsa len objavili – pri naklonení z uhla získava biela farba výrazný modrý nádych. Porovnávali sme to aj s ostatnými zariadeniami v redakcii a pri žiadnej zo súčasných vlajkových lodí konkurencie nebol efekt taký viditeľný ako v prípade Samsung Galaxy Note 9. Na druhej strane, žiaden konkurenčný displej nebol taký jasný a farebný pri bežnom používaní, ako práve ten na novom tabletofóne od Samsungu.

Samsung tiež ponúka celý rad prispôsobení pre obsah na displeji. Samozrejmosťou je funkcia Bočný panel, kde už tradične máte na výber niekoľko rôznych funkcií, ktoré sa zobrazia po potiahnutí zo zahnutej hrany obrazovky. Môžete si sem pridať rôzne skratky pre aplikácie, odkazy na kontakty v telefóne, skratky pre zhotovenie screenshotov a ďalšieho obsahu a množstvo ďalších funkcií, skratiek a widgetov, ktoré môžete prehliadať priamo z bočného menu.

Samozrejme, nechýba tu ani filter modrého svetla, ktorý môžete aktivovať pohodlne od súmraku do úsvitu, pričom tento čas sa v závislosti od vašej polohy bude automaticky meniť. Môžete si tiež zmeniť veľkosť a font písma, ako aj priblíženie na ostatný obsah na obrazovke. Môžete dokonca meniť aj režim zobrazenia, čo ovplyvňuje odtiene a teploty zobrazovaných farieb. Samozrejme, meniť môžete aj rozlíšenie, pričom prednastavené je znovu iba FHD+.

Ako obyčajne, ani tu nechýba Always-On Displej, ktorý patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Zamknutá obrazovka vám dokáže zobraziť čas, informácie o batérii, upozornenia a ďalšie informácie. Always-On Displej si môžete prispôsobiť aj graficky a miesto hodín tu zobraziť napríklad kalendár. Všetky tieto funkcie už poznáme z predchádzajúcich zariadení Samsung Galaxy a nechýbajú ani na novom Note 9.

Samozrejme, aj Samsung Galaxy Note 9 má spodnú časť displeja citlivú na tlak. Je škoda, že to používa iba na jedinú funkciu, ktorou je náhrada tlačidla Domov. Táto možnosť je však veľmi praktická – môžete si nastaviť automatické skrývanie navigačnej lišty a využívať tak celú plochu displeja. Zároveň viete prejsť na domovskú obrazovku bez vyvolania tejto lišty a ušetriť tak čas. Ide o šikovné riešenie, ktoré obľubujeme u všetkých vlajkových lodí Samsung Galaxy a sme radi, že nechýba ani na Note 9.

Telefón tak nemá iba najlepší displej na trhu, ale ponúka s ním aj niektoré z najpraktickejších funkcií. Spolu s perom S Pen ho dokážete využiť skutočne naplno. Jemné rozlíšenie a vynovené pero sú ideálne na písanie poznámok, kreslenie či jednoducho čmáranie po screenshotoch. Zároveň je displej ideálny na prácu s multimédiami, ale aj pracovnými dokumentmi. Vysoký kontrast je skvelý pre čítanie dokumentov a vysoký maximálny a extrémne nízky minimálny jas vám zasa spríjemnia používanie telefónu za každých podmienok. Pochváliť môžeme aj spoľahlivé automatické nastavenie jasu, ktoré fungovalo vždy podľa našich predstáv a jas sme nemuseli dodatočne upravovať.

Výkon a pamäť: Silák na prácu aj hry

Rad Galaxy Note je každý rok synonymom pre to najlepšie a najvýkonnejšie, čo na trhu nájdeme. Rovnako je to aj v prípade smartfónu Samsung Galaxy Note 9, ktorý ponúka extrémne výkonný hardvér na prácu, multimédiá aj hranie.

Srdcom telefónu je čip Exynos 9810 s ôsmimi jadrami a grafickým čipom Mali-G72 MP18. V základnej verzii mu sekunduje 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte, no v špeciálnej Crown edícii má telefón až 8 GB RAM a 512 GB vnútornej pamäte. V oboch prípadoch je k dispozícii aj slot na MicroSD, ktorý pojme ďalšiu pamäťovku s kapacitou 512 GB. Vo výsledku tak môžete vo vrecku nosiť až 1 TB údajov, čo už skutočne stojí za zmienku.

Ako už určite tušíte, po výkonnostnej stránke nemáme telefónu čo vyčítať. Niektorí nároční používatelia si mysleli, že 6 GB RAM je pre takýto telefón málo, no opak je pravdou. Nespozorovali sme absolútne žiadny negatívny rozdiel oproti iným vlajkovým lodiam, práve naopak. Galaxy Note 9 zvládol aj tie najnáročnejšie multitaskingové operácie ľavou zadnou. Aplikácie tiež ostávali v pamäti otvorené skutočne dlho a poľahky sme sa vrátili aj k appke, ktorá bola naposledy otvorená aj v predchádzajúci deň.

Pri používaní smartfónu Samsung Galaxy Note 9 vás tak budú sprevádzať extrémne rýchle reakcie a svižný výkon bez ohľadu na to, čo s telefónom budete robiť. Zvládne aj náročnejšie multimédiá, ale aj moderné hry. Práve na tie je tento telefón zameraný oveľa viac ako na predchádzajúce modely.

Pri predstavení šlo spolu s tabletom Galaxy TAB S4 o vôbec prvé Android zariadenie, ktoré podporovalo hru Fortnite. Dnes si ju už zahráte aj na iných modeloch, no práve na Note 9 si ju vďaka veľkému displeju a spomínanému skvelému výkonu užijete skutočne naplno. Veľmi dobre nám na telefóne fičala aj konkurenčná hra PUBG Mobile, ktorá fungovala na najvyšších možných nastaveniach. Hoci v niektorých situáciách (pri zoskoku z lietadla) sme zaregistrovali občasné zaseknutie, pri hraní bola hra plynulá a stabilne si držala FPS. Poteší aj funkcia Game Launcher, ktorá rozpozná, keď hráte nejakú hru a automaticky vypne upozornenia, ktoré by vás počas hrania mohli vyrušovať.

Aj v základnej verzii si pritom užijete vnútornú pamäť s kapacitou 128 GB, čo je dvojnásobne viac ako vlani, pričom cena telefónu ostala nezmenená. Ide o skvelý krok, ktorý nielen poteší náročných používateľov, ale zabezpečí aj to, že keď si telefón kúpite, jeho pamäť vám vydrží počas celej doby používania. Ak aj náhodou nie, stále je tu spomínaný slot na MicroSD pamäťové karty.

Samsung veľmi zaujímavo vyriešil aj chladenie telefónu. To je teraz oveľa prepracovanejšie chladenie na báze kvapaliny a uhlíka. Vďaka tomu telefón zvládne aj také náročné operácie ako režim DeX bez dodatočnej dokovacej stanice s chladením. Po novom vám stačí štandardný HDMI kábel a máte k dispozícii plnohodnotný desktopový režim. Napriek špeciálnemu chladeniu sme však telefón viackrát pristihli pritom, ako bol pomerne zahriaty, teda najmä jeho ľavá strana v oblasti tlačidla Bixby. Zrejme niekde tu je uložený procesor, no na obranu telefónu musíme poznamenať, že sme ho testovali počas horúcich letných dní a nikdy sa nezohrial tak, že by nás na ruke pálil alebo sa k tomu čo i len priblížil. Teplota bola ale badateľná viac ako pri iných nedávno testovaných zariadeniach z najvyššej kategórie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+