MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Bezpečnosť: Biometria na prvom mieste

Pred predstavením nového Note 9 sa veľa hovorilo o tom, že by mohlo ísť o prvý smartfón výrobcu so skenerom odtlačkov prstov zabudovaným v displeji. Neskoršie úniky informácií tieto špekulácie rázne vyvrátili a teraz je už zrejmé, že na túto inovatívnu funkciu si budeme musieť ešte počkať. To ale neznamená, že by nový Note neponúkal dostatočné formy zabezpečenia. Nájdeme tu skener odtlačkov prstov, skener tváre, skener dúhovky očí a aj inteligentný skener, ktorý kombinuje údaje o tvári a dúhovkách dokopy. Výsledkom je vyššia forma zabezpečenia ako pri skeneri tváre a zároveň rýchlejší spôsob ako pri skenovaní dúhovky.

V kombinácii s rýchlym a presným skenerom odtlačkov tak ide o šikovnú kombináciu. Inteligentný skener bol spoľahlivý a fungoval aj vo chvíľach s minimálnym osvetlením. V úplnej tme sa potom musíte spoľahnúť na skener odtlačkov. Ako sme už spomínali, ten je umiestnený lepšie ako vlani, no stále to nie je ideálne. Poteší ale možnosť využívať skener na vysunutie či skrytie notifikačnej lišty.

Dokopy však telefón ponúka všetky moderné formy zabezpečenia, ktoré sú spoľahlivé a praktické. Okrem toho telefón ponúka aj rôzne softvérové formy zabezpečenia. Dokonca tu nájdete implementovaný anti-malvérový softvér od McAfee. Samozrejme, nechýbajú softvérové funkcie služby Samsung Knox, ktorú ocenia najmä tí z vás, ktorí Note 9 budú používať aj na firemné účely.

S Pen: Najväčšie inovácie za posledné roky

Ako obyčajne, aj teraz je jedným z najväčších ťahákov nového Samsung Galaxy Note 9 stylus S Pen. Ten je symbolom celého radu a za celý čas svojej existencie prešiel obrovskými zmenami. Jeden z najväčších krokov vpred prišiel práve v tejto generácii. Z klasického Wacom stylusu sa totiž stal Bluetooth ovládač, čo so sebou prináša množstvo nových funkcií.

Samotná konštrukcia pera sa však vôbec nezmenila. Stále ide o relatívne malé a úzke pero, s ktorým sa však veľmi dobre píše. V súčasnosti dokáže rozoznať až 4096 úrovní tlaku, takže viete bez problémov spraviť tenšiu aj hrubšiu čiaru v závislosti od toho, ako veľmi pero pritlačíte. Novinkou je farebné prevedenie pera – v našej modrej verzii telefónu je pero žlté a žltá je aj prednastavená farba pri písaní poznámok na zamknutej obrazovke.

Aj teraz má S Pen vlastné tlačidlo, ktorým viete vyvolať niektoré funkcie na displeji. Tie sa prakticky nezmenili – s perom môžete písať poznámky (na zamknutú obrazovku, na rozsvietenú obrazovku, v aplikáciách), viete vytvárať vyrezané screenshoty či robiť inteligentný výber objektov na obrazovke, viete si priblížiť obsah, preložiť text či napísať tzv. živú správu, čo je v podstate animácia toho, ako ste text napísali či nakreslili. Pri vysunutí pera z tela telefónu sa zobrazí rad možností, ktorý si môžete sami prispôsobiť. Medzi funkcie pera môžete pridať aj odkaz na aplikáciu, napríklad takú, ktorú s perom využívate najčastejšie (poznámky, kreslenie,…).

V tomto smere sa S Pen od predchádzajúceho Note nijako výrazne nezmenil. Ukrýva však v sebe toho oveľa viac. Vďaka Bluetooth prepojeniu sa však objavujú úplne nové možnosti.

Pero totiž môžete používať aj ako diaľkový ovládač k telefónu. Samsung túto funkciu skvelo vyladil a k dispozícii máte naozaj praktické možnosti, ktoré si navyše môžete dodatočne prispôsobiť. Prednastavenou funkciou je spustenie fotoaparátu pri dlhom stlačení tlačidla, čo však môžete zmeniť podľa vlastných preferencií.

V každej z podporovaných aplikácií potom môžete nastaviť funkcie pre obyčajné a dvojité stlačenie tlačidla na pere. Vo fotoaparáte to môže znamenať, že jednoduché stlačenie spraví fotografiu a dvojité prepne fotoaparát z predného na zadný alebo opačne. V galérii to môže znamenať prepínanie medzi obrázkami. Pri spustení prezentácie cez DeX tak môžete pero využiť ako ovládač na prepínanie slideov. Skrátka, možností je naozaj viac než dosť a všetky si ich môžete dodatočne prispôsobiť. Je trochu škoda, že počet podporovaných aplikácií je značne obmedzený, pretože funkcie pera S Pen sú skutočne užitočné. Aj keď ich možno nebudete používať každý deň, v prípade potreby sa vám môžu skutočne zísť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
16.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+