MojAndroid

Už približne trištvrte roka používam popri rôznych testovacích kúskoch Samsung Galaxy Note 8 ako svoj osobný a primárny smartfón. Kúpil som si ho v čase, keď už som chcel zavítať do sveta vlajkových lodí a zároveň som nechcel, aby mi táto “loď” vyčistila už tak poloprázdnu peňaženku. Po deviatich mesiacoch je podľa mňa vhodný čas zhodnotiť, aké výhody a nevýhody môže priniesť kúpa staršej vlajkovej lode.

Dizajnovo rozhodne nezaostáva

Ak sa pozriem na svoj Galaxy Note 8, ani popri novších modeloch sa zaň vôbec nemusím hanbiť. Práve naopak. Žiadne gradietné farby, žiadne extra odlesky, toto je konzervatívny dizajn a mnohí to dnes vedia oceniť. Zaoblenie na oboch stranách je dizajnový skvost, ale mimoriadne nepraktický.

samsung galaxy note 8 dizajn

Mobil vždy nosím ochránený obalom a tvrdeným sklom. Teda až doposiaľ tomu tak bolo. Zahnutý displej je niečo, na čo sa fólia alebo nebodaj sklo hľadá len ťažko. To ma neskôr stálo veľa, keď mi v jedno nešťastné poobedie spadol na podlahu a rozbil sa. Dodnes ho tak používam, lebo odmietam dať 279 eur za opravu.

samsung galaxy note 8 predna stena

Displej je špička aj po dvoch rokoch

Displej (hoci rozbitý, ale stále funkčný) je niečo, na čo ani po mesiacoch nenechám dopustiť. Ide o Super AMOLED zobrazovač s QHD+ rozlíšením. Čerešničkou na torte je fakt, že nemá žiaden výrez. V hornom rámiku sa nachádza notifikačná dióda a skener dúhovky, ku ktorému sa dostanem.

samsung galaxy note 8 displej

Samotné farebné zobrazenie, maximálny alebo minimálny jas, všetko okolo displeja je zvládnuté na výbornú. A to sa bavíme o smartfóne, ktorý už má dva roky! Áno, na dnešné pomery už aj stráca: nemá 90 Hz a aj skener odtlačkov by už v ňom mohol byť. Napriek tomu sa nemám dôvod sťažovať a zvlášť keď nemá výrez.

Výkonom začína zaostávať

A tým nemyslím to, že by nestíhal pri hraní hier. Denne na ňom hrávam Call of Duty alebo PUBG a nikdy som si nevšimol zaváhanie. Hovorím o drobnostiach ako záseky Messengera, Instagramu, alebo občasné zahrievanie. Môže to byť aj vina aplikácií, no 6 GB operačnej pamäte už dnes začína byť priemer a nie špička, ako tomu bolo pred dvomi rokmi.

samsung galaxy note 8 bezpečnosť

Najbezpečnejší sériový smartfón na svete?

Stále mám dojem, že žiadna technológia v smartfóne nebola bezpečnejšia ako skener očnej dúhovky. Ak sa mýlim, opravte ma v komentároch. Samozrejme je pomalší ako skener odtlačkov prstov, ale aj tak: toľko kamarátov už skúšalo fotkami a videami odomknúť môj Note a nikto ho neodomkol. Proste sa to nedá.

samsung galaxy note 8 výkon

Častejšie používam skener odtlačkov prstov. Jeho umiestnenie nie je vyložene nešťastné, ale predsa: pod fotoaparátom alebo najlepšie v displeji by sa mi používal lepšie. Aj presnosť oproti novším už zaostáva, stále je to však rýchle a spoľahlivé riešenie.

Novší Android už nedostane

Pre Samsung som sa vo finále rozhodol aj kvôli nadstavbe One UI. Pred kúpou som sa dvakrát uistil, že ju dostane aj Note 8. Hneď sa mi ju tam aj podarilo dostať a dodnes na ňu nedám dopustiť. Ovládanie gestami, práca s upozorneniami, multitasking, jednoducho som lepšiu nadstavbu ešte nepoužíval.

Škoda len toho, že Galaxy Note 8 už inú väčšiu aktualizáciu nedostane. Každý mesiac mi chodia bezpečnostné záplaty, ale Androidu 10 a One UI 2 sa už nedočkám. Samozrejme to chápem a pri dvojročnom modeli s tým aj počítam.

Fotoaparát je aj dnes úplne skvelý

Fotoaparáty v smartfónoch za posledné dva roky pokročili neskutočne ďaleko. Hybridné clony, optické priblíženie, makro objektívy, širokouhlé objektívy, stabilizácia, preostrovanie, ToF technológie… Galaxy Note 8 stál na počiatku toho všetkého.

samsung galaxy note 8 fotoaparát

Trochu mi chýba ultra-širokouhlý objektív. Aj portrétny režim by určite lepšie zvládol ToF senzor. Na druhej strane sú to stále schopné snímače. Bežne sa mi stane, že keď niektorý z kamarátov chce novú fotku na Facebook, ide práve za mnou. Vraj mám “najlepší foťák” z partie.

Záznam videa som si zamiloval. Samozrejme by ho už dnešné vlajkové lode zahanbili, ale stabilizácia ani preostrovanie vôbec nezaostávajú. Mal som možnosť porovnať si môj Note s Huawei Mate 20 X a dnes už by som radšej fotil s Huaweiom, ale Note úplne stačí. Vo dne, v noci, v pohybe, momentky, profilovky, všetko zvláda.

Výbavou sa dorovná aj na dnešné TOP modely

Ak sa bavíme o výbave, hrdo môžem prehlásiť, že do vrecka vie strčiť aj jeho novších súrodencov. A to hlavne kvôli jednej malej dierke v dolnom rámiku. Je ňou audiojack. Tento 3,5 mm široký konektor je niečo, na čo nenechám dopustiť za žiadnych okolností.

Ďalej Bluetooth 5.0: pripojiť dva reproduktory alebo dvoje slúchadlá naraz je úžasné. NFC, to používa m denne. Kreditkou som v obchode neplatil už celé mesiace. Wi-Fi a dáta ani netreba spomínať. Skvelá vec je USB-C a USB OTG. Čo mi chýba? Už len reverzné bezdrôtové nabíjanie na hodinky.

samsung galaxy note 8 výbava

Keď už sme pri nabíjaní: na rýchle nabíjanie nedám dopustiť. Rád by som používal aj to bezdrôtové, ale bezdrôtová nabíjačka je popri ostatných výdavkoch hudba budúcnosti. Čo však musím na Samsungu Galaxy Note 8 skritizovať, je batéria. Tá výdrž je niekedy čistý očistec.

Áno, aj ja zvyknem byť náročnejší a bežne strávim na mobile 6 hodín za deň, ale aby som ho musel za ten čas nabíjať dvakrát, to sa mi trpieť nechce. Keď budem v budúcnosti meniť Note 8 za niečo nové, batéria bude argument číslo jeden s tromi výkričníkmi. Už sa niekedy cítim, ako keby som mal iPhone 5S, keď so sebou stále musím nosiť nabíjačku :)

S Pen je skvelý, ale…

Stylus S Pen určite zavážil pri výbere. Je to čosi jedinečné a žiadna iná konkurencia to neponúka. Poznámky na vypnutej obrazovke urobím denne tri-štyri, občas niečo aj nakreslím. Normálne poznámky si robím pri písaní článkov a je to na nezaplatenie.

samsung galaxy note 8 s pen

Kreslenie na screenshoty, preklad slovíčok na internete, živé správy, to všetko denne používam a neviem si to vynachváliť. Na druhej strane vždy, keď používam nejaký iný mobil (pochopiteľne bez stylusu), nejako mi tieto všetky veci nechýbajú. Viem si pokojne predstaviť, že môj ďalší smartfón už S Pen mať nebude.

Oplatí sa teda dvojročná vlajková loď?

Teraz už to vezmem všeobecne ako “dvojročnú vlajkovú loď”, nie ako “Samsung Galaxy Note 8”. Určitej skupine ľudí sa totiž jej kúpa mimoriadne oplatí. Kto hľadá najkvalitnejšiu konštrukciu, schopný fotoaparát a výkonný čipset, rozhodne by sa mal po nejakom staršom modeli popozerať. Jediným deficitom je to, že možno nebude mať novinky ako reverzné bezdrôtové nabíjanie alebo širokouhlý objektív.

samsung galaxy note 8 záver

Ja svoj Samsung pravdepodobne ešte dlho meniť nebudem. Slúžiť-slúži presne na to, na čo ho bežne potrebujem. Naozaj ma mrzia veci ako chýbajúci širokouhlý objektív, reverzné bezdrôtové nabíjanie, či lepšia výdrž. Keď by som ho menil, tak kvôli takýmto veciam a rozmerom. Chýbajú mi kompaktné smartfóny.

Na druhej strane som za nový Samsung Galaxy Note 8 zaplatil polovicu z toho, čo by som dnes platil za Note 10. A to je rozdiel. Oplatí sa teda Samsung Galaxy Note 8 v roku 2019? Ako komu. Ale mne určite áno. A čo vám? Zahlasujte v ankete nižšie.

Názor kolegu: Miroslav Schwamberg

Áno, Samsung Galaxy Note 8 na Nový Note 10 nemá. Či už výkonom, dizajnom, fotoaparátom alebo skvelým skenerom v displeji. Avšak používaný Note 8 teraz kúpite za nejakých 300 eur, čo je menej, ako tretina ceny Note 10+. To už stojí za zváženie.

Osobne vždy radšej siahnem po nejakej ročnej – dvojročnej vlajkovej lodi pred novinkou strednej triedy. Dôvody na to samozrejme mám. Kvalitnejší fotoaparát, kvalitnejšia (vodeodolná) konštrukcia, vyšší výkon (aj keď starší procesor), kvalitnejší displej a podobne. Novšiemu modelu strednej triedy by som dal prednosť len v prípade, že by mi išlo o najnovší operačný systém. Note 8 už Android 10 nedostane, zatiaľ čo niektoré aktuálne smartfóny strednej triedy áno.

Samsung Galaxy Note 8 som tiež vlastnil nejaký ten mesiac a v zásade súhlasím s kolegom. Skener vzadu na “čudnom” mieste mi vôbec neprekážal. Dizajn parádny (aj keď používanie zahnutého displeja menej praktické), displej skvelý, 3,5 mm jack sa hodil a odomykanie dúhovkou som nepoužíval, keďže je pomalé (aj keď bezpečné). Najväčším problémom pre mňa bola spomínaná slabšia batéria. To bolo hlavným dôvodom, prečo išiel Samsung Galaxy Note 8 preč. Výdrž batérie je pre mňa jedným z hlavných parametrov pri výbere nového smartfónu.

Oplatí sa podľa vás kúpa dvojročnej vlajkovej lode?

Loading ... Loading ...

2.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+