MojAndroid

Keď predstavitelia Samsungu pred dvomi rokmi odhalili prvú generáciu zariadenia Galaxy Note, možno ani sami vtedy netušili, aký úspech ho čaká. Stal sa základom celej novej triedy mobilných prístrojov, tzv. tabletofónov, podobné zariadenia čoskoro uviedli aj ostatní výrobcovia a sám Samsung v roku 2012 predstavil jeho následníka, Galaxy Note II. Opäť sa jednalo o trefu do čierneho a úspech týchto zariadení dokazuje aj ich predajnosť – do dnešných dní sa celosvetovo predalo viac než 38 miliónov kusov. Na úspech svojich dvoch predchodcov sa bude snažiť nadviazať tretia generácia prístroja s názvom Galaxy Note 3.

Galaxy Note 3

Keďže som dlhodobý používateľ prvej generácie Galaxy Note a mal som možnosť testovať aj Note II, potešila ma možnosť oboznámiť sa aj s aktuálnou treťou generáciou. Tabletofón som ma k dispozícii bohužiaľ len na pár dní, čo nestačí na podrobnú recenziu, bola to však príležitosť aspoň na vytvorenie základných dojmov a pár rýchlych testov.

Samsung Galaxy Note 3

Android 4.3 (Jelly Bean)5,7"
Snapdragon 800, 4-jadrový, 2,3 Ghz 1080 x 1920 pixelov, Full HD
3GB13Mpix
32/64 GB

Konštrukcia, dizajn a materiály – lesklý plast je minulosťou

Keď sa mi pred dvomi rokmi do rúk dostal Galaxy Note, bol som jeho veľkosťou doslova ohromený. V tej dobe sa jednalo o skutočného obra a napríklad vtedy bežné telefóny ako Galaxy S II či HTC Desire HD pri ňom vyzerali ako výrazne menší bratia. Dnes je však doba iná, telefóny nám podstatne narástli a pri prvom pohľade na Galaxy Note 3 ma prekvapila práve opačná vec – že napriek väčšiemu displeju sa jeho rozmery prakticky nijako nezväčšili, skôr naopak. Oproti Galaxy Note II  je Note 3 len o 0,1 mm dlhší, ale zároveň o 1,3 mm užší a o 1,1 mm tenší. Porovnanie proporcií s prvou generáciou samozrejme kvôli odlišnému pomeru strán displeja vyzerá inak, v zásade sú však aj tu rozmery podobné a Note 3 nie je výrazne väčší.

Samsung Galaxy Note 3 1

Galaxy Note 3 a Galaxy Note 1

Pri materiáloch sa prekvapenie nakoniec nekoná a dominujú plasty. Pri predstavení a krátko po ňom sa veľa hovorilo o zadnom kryte, ktorý mal byť potiahnutý kožou (či podobným materiálom), alebo byť dokonca z kovu. Nakoniec je to však stále len plast, hoci nepochybne kvalitný a so zaujímavou povrchovou úpravou, ktorá pripomína práve kožu. Kryt je príjemný na dotyk a vyzerá omnoho lepšie, než lesklé plasty, ktoré výrobca preferoval v poslednej dobe, takže zmenu vítam. Zároveň je do istej miery protišmykový a v ruke pôsobí akýmsi mäkším dojmom, než bežný plast.

Samsung Galaxy Note 3 4

Napriek plastom je konštrukcia naozaj pevná a tuhá. Ani pri silnom stláčaní sa neozvalo z telefónu ani jediné zavŕzganie a to dokonca ani z oblasti zadného krytu, ktorý býva u mnohých mobilov v tomto smere Achillovou pätou. Telefón som skúšal aj mierne prehýbať v rukách, ale odolával rovnako statočne a „bez hlásku“. Za kvalitu konštrukcie si výrobca zaslúži veľké plus a je výrazne nadpriemerná.

Samsung Galaxy Note 3 2

Dostávame sa k dizajnu, kde platí staré známe – sto ľudí, sto chutí. Každopádne, môžem skonštatovať, že výzorom sa Galaxy Note 3 vracia ku koreňom a ponáša sa na modely Galaxy S2 a Galaxy Note. Subjektívne považujem Note 3 za najkrajší zo všetkých troch doterajších generácií, pozitívne reakcie zožal aj v okruhu mojich známych a tiež na Android Roadshow v Prešove, kde sme ho mali vystavený v našom stánku.

Samsung Galaxy Note 3 3

Zostáva nám ešte priblížiť si rozmiestnenie ovládacích prvkov. Na prednej strane nájdeme pod rozmerným displejom hardvérové tlačidlo Domov a dva senzory Späť a Menu. Nad displejom našli svoje miesto senzory priblíženia a okolitého svetla, mriežka reproduktora na telefonovanie, predná 2 MPix kamera a výrobca nezabudol ani na viacfarebnú informačnú diódu.

Dlhšie hrany prístroja neobsahujú nič zaujímavé – na pravej sa nachádza tlačidlo zapínania, na ľavej dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Podobne, ako u niektorých iných prístrojov od Samsungu, aj tu sú dosť tenké a ťažšie sa nahmatávajú. Na takomto rozmernom prístroji by som určite uvítal výraznejšie tlačidlá. Na hornej hrane je umiestnený 3,5 mm jack konektor, sekundárny mikrofón a infraport, ktorý sa pomaly stáva štandardnou výbavou u highendových modelov.

Samsung Galaxy Note 3 9 Samsung Galaxy Note 3 8

Najzaujímavejšia je však spodná hrana prístroja. Svoje miesto tu má dotykové pero S Pen, o ktorom ešte bude reč, mikrofón a hlasitý reproduktor. Je tu aj microUSB konektor, ktorý však vyzerá trochu nezvyčajne – Galaxy Note 3 je totiž jeden z prvých telefónov s novým microUSB 3.0 konektorom, ktorý je podstatne väčší než bežný microUSB konektor, ale mal by zabezpečiť rýchlejšie kopírovanie dát a aj rýchlejšie nabíjanie pri pripojení k počítaču. Spätná kompatibilita je však zachovaná, takže s Note 3 bez problémov využijete všetky existujúce microUSB nabíjačky a káble. Na zadnej strane prístroja už nájdeme len fotoaparát s prisvetľovacou diódou a logo výrobcu.

Samsung Galaxy Note 3 6

Výkon a pamäť, operačný systém – len to najvýkonnejšie a najnovšie

Obidve generácie Galaxy Note patrili vo svojej dobe k špičke a v tomto trende pokračuje samozrejme aj „trojka“. U nás predávaná verzia je poháňaná čipsetom Snapdragon 800 so štyrmi jadrami Krait, taktovanými na 2,3 GHz a grafickým čipom Adreno 330. Úctyhodná je aj pamäť RAM o veľkosti 3 GB, pričom tesne po štarte z nej býval zaplnený len niečo viac než 1 GB. Takáto zostava samozrejme robí „papierovo“ z Note 3 jedno z najvýkonnejších mobilných zariadení súčasnosti a tento predpoklad potvrdzujú aj benchmarky a reálne skúsenosti s hrami. Real Racing 3 a Modern Combat 4 bežali na zariadení úplne plynulo a bez náznaku akéhokoľvek sekania. Aj náročný benchmarkový test 3D Mark, ktorý pripomínal skutočnú slideshow na mnohých zariadeniach, ktoré som v minulosti testoval, tu bežal maximálne plynulo a na stabilných 60 fps. V ďalšom benchmarku, Antutu, dosiahol Note úctyhodných 35 529 bodov. Nedostatku výkonu sa teda skutočne netreba obávať, pri dlhšom hraní je však badateľné mierne zahrievanie v oblasti zadného krytu pri fotoaparáte.

Samsung Galaxy Note 3 - screenshot 6 Samsung Galaxy Note 3 - screenshot 4 Samsung Galaxy Note 3 - screenshot 9

Operačným systémom je samozrejme Android, dokonca v aktuálnej verzii 4.3, ktorou sa dnes môže pochváliť ešte len málo zariadení. Je však dôsledne prekrytý používateľským rozhraním TouchWiz, ktoré nemá význam bližšie predstavovať, keďže je takmer totožné s ostanými modelmi výrobcu a nejaké mimoriadne zmeny sa neudiali. Spomeniem snáď len službu My Magazine, čo je akási obdoba BlinkFeed z prístrojov HTC. Ak potiahnete prstom smerom od dolnej časti displeja, vysuniete dlaždicové menu s rôznymi správami a informáciami.

Samsung Galaxy Note 3 - screenshot 1 Samsung Galaxy Note 3 - screenshot 10

Dôležité je, že pohyb prostredí je maximálne plynulý, rýchly a pri používaní som nezaregistroval v tomto smere ani jediné zaváhanie telefónu. Zostáva veriť, že sa to nezmení ani po dlhšom používaní a inštalácii rôzneho množstva aplikácií.

Ako som spomínal na začiatku, napriek zachovaným rozmerom sa výrobcovi podarilo opäť o niečo zväčšiť displej, ktorý má teraz až 5,7 palca a pribudlo Full HD rozlíšenie. Displej je typu Super Amoled, čo je zárukou výrazných farieb a skutočne temnej čiernej, rovnako ako aj širokých pozorovacích uhlov. Pri priamom porovnávaní s Note 1 som však nepocítil nejaký do očí bijúci rozdiel v jemnosti zobrazenia. Pri pozornom pohľade je samozrejme viditeľný jemnejší obraz na Note 3, ale subjektívne sa mi tento rozdiel zdá menší, než medzi HD a WVGA (800 x 480 bodov).

Samsung Galaxy Note 3 - screenshot 5 Samsung Galaxy Note 3 - screenshot 13 Samsung Galaxy Note 3 - Antutu

Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass 3, ktoré na mnou testovanom modeli bolo úplne hladké, bez akýchkoľvek mikroškrabancov. To sa nezmenilo ani po tých pár dňoch testovania, počas ktorých som telefón bez obalu nosil vo vrecku a intenzívne používal. Nejaký obal či fólia však pri dlhodobom používaní predsa len príde vhod, keďže naše skúsenosti v redakcii dokazujú, že skôr či neskôr sa drobné škrabance objavia na akomkoľvek odolnom skle.

Dotykové pero S Pen – opäť lepšie písanie

Jedným z hlavných symbolov tohto tabletofónu je dotykové pero S Pen. Jeho dizajn sa opäť zmenil, pričom hlavnou zmenou je jeho symetrický tvar – nezáleží už teda, ako je otočené, keď ho zasúvate do tela prístroja. Novinkou je aj sada náhradných hrotov v balení a akési „klieštiky“, ktorými hrot z pera môžete vybrať.

Samsung Galaxy Note 3 5 Samsung Galaxy Note 3 11

S perom sa píše lepšie než u predchádzajúcich generácií Note, je citlivejšie a presnejšie. Oproti prvému Note je to naozaj výrazný rozdiel, oproti Note II trochu badateľný. Veľmi dobrý pocit som mal z toho, ako sa hrot kĺže po povrchu displeja a takýto spôsob zapisovania poznámok je zase o niečo bližšie k reálnemu písaniu. Osobne však písanie S Penom do Notu využívam hlavne na kratšie poznámky (tak do 500 slov), neviem si predstaviť, že by som doň musel písať napríklad hodinu bez prestávky a to ani s touto novou generáciou. Výraznou pomôckou je však možnosť nastaviť, aby displej v aplikácii Poznámka S rozpoznával len dotyk pera a nie ruky (túto funkciu majú aj oba staršie Noty). Vtedy sa môžete pokojne pri písaní oprieť dlaňou o displej bez obáv, že ňou niečo nechtiac „napíšete“ :-) Naopak, na dotyk pera konečne reagujú senzorové tlačidlá Späť a Menu, čo Note I a II nepodporovali.

Samsung Galaxy Note 3 10

Samsung pridal stylusu niekoľko nových, resp. staronových funkcií, ktoré sú združené pod názvom Bezdotykový príkaz (Air Command). Jedná sa vlastne o ponuku piatich možností vo forme akéhosi polkruhu, ku ktorej sa dá dostať podržaním hrotu pera nad displejom a stlačením tlačidla. Takto je možné vytvoriť rýchlu poznámku, vystrihnúť časť obrazovky a editovať ju, či uložiť celú obrazovku s možnosťou dopísania textu a ďalších úprav. Pomocou Bezdotykového príkazu sa dá tiež vyhľadávať v telefóne, vrátane ručne písaných poznámok, či nakresliť perom malé okno a spustiť v ňom niektorú z vybraných aplikácií na popredí (prehliadač, kalkulačka, Youtube, atď.) Použitie Bezdotykového príkazu je asi najlepšie pozrieť si na názorných príkladoch v našom prvom videopohľade na Galaxy Note 3.

Náš tip
[VIDEOrecenzia] Prvý pohľad na Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3 - screenshot 8 Samsung Galaxy Note 3 - screenshot 12

Multimédiá a fotoaparát – pekné snímky a 4K video

Z multimédií spomeniem hlavne reproduktor – ten je umiestnený na spodnej hrane prístroja, hrá naozaj silno a celkom kvalitne. Medzi mobilnými zariadeniami patrí určite k nadpriemeru, aj keď sa nevyrovná najlepším zariadeniam v tomto smere,  ako napríklad HTC One. Dobre však rozoznať všetky zložky frekvenčného spektra, vrátane basov. Škoda len, že sme sa opäť nedočkali stereoreproduktorov, možno nabudúce.

Samsung Galaxy Note 3 6

Umiestnenie reproduktora na spodnej hrane má výhody aj nevýhody. Pri položení na podložku už síce zvuk nie je utlmený, na druhej strane k tomu môže dôjsť, ak telefón držíte v rukách naležato – ukazovákom pravej ruky si môžete nechtiac otvor reproduktora prekryť.

Keďže Note 3 má výkonu na rozdávanie, o prehrávanie HD a Full HD videí netreba mať obavy. Vstavaný prehrávač plynule a bez problémov prehral aj divxy a xvidy, len v jednom prípade bol problém so zvukom. Pri použití kvalitného prehrávača ako napríklad MX Player a prípadného softvérového dekódovania sa však netreba ničoho obávať.

Fotoaparát v Note 3 má rozlíšenie 13 MPix, dokáže vyhotoviť fotky v maximálnom rozlíšení 4128 x 3096 bodov a video nahrávať až do tzv. 4K rozlíšenia 3840 x 2160 bodov. Podobne ako napríklad pri Galaxy S4 Zoom, aj u Note 3 sa nachádza len jedna ovládacia obrazovka, na ktorej sa vyhotovujú snímky a natáča video. Rovnako združené sú aj nastavenia pre obe tieto činnosti. Pri natáčaní Full HD videa je možné zároveň aj fotografovať, pri 4K videu však už nie. Možnosť zoomovať a preostrovať však existuje aj tu. Fotografie nevyzerajú zle, sú pekne ostré a nechýba množstvo detailov; rovnako dobre vyzerá aj video. Kvalitu môžete posúdiť aj sami na základe priložených fotografií a testovacieho videa.

Samsung Galaxy Note 3 - testovacie foto 7

Samsung Galaxy Note 3 - testovacie foto 6 Samsung Galaxy Note 3 - testovacie foto 5

Samsung Galaxy Note 3 - testovacie foto 3 Samsung Galaxy Note 3 - testovacie foto 2

Samsung Galaxy Note 3 - testovacie foto 1 Samsung Galaxy Note 3 - testovacie foto 4

Záverečné zhodnotenie – vysoká kvalita aj cena

Samsung Galaxy Note 3 je bezpochyby výborný telefón a viac než dôstojný nástupca prvých dvoch generácií. Napriek plastovému telu má pevnú konštrukciu, vyzerá dobre a osobitnú pochvalu si zaslúži zadný kryt s povrchom imitujúcim kožu. Ten je veľmi príjemný na dotyk a zároveň odolný voči poškriabaniu či otlačkom. Oproti lesklým krytom je to jednoznačne posun vpred.

„Povinnou výbavou“ je Full HD displej, ktorý vďaka technológii Super Amoled zobrazuje naozaj kvalitne a na vysokej úrovni a Note 3 sa v tomto smere radí k úplnej špičke. K nej patrí samozrejme aj výkonom a to vďaka čipsetu Snapdragon 800 a 3 GB pamäte RAM. Pochváliť treba aj dotykové pero S Pen, ktorého používanie je zase o niečo pohodlnejšie a navyše, dajú sa ním už ovládať aj dotykové senzory Späť a Menu.

Jedným z najväčších konkurentov Note 3 bude okrem Xperie Z Ultra, či pripravovaného HTC One Max zrejme aj pôvodný Note II, ktorý je približne o 250 eur lacnejší, pričom výkonom, funkciami či úrovňou zobrazenia bohato postačuje. Každý preto musí zvážiť sám, či takáto suma navyše stojí za najnovší model s nekompromisnou výbavou. My samozrejme s Note 3 nekončíme a budeme sa mu venovať aj v ďalších článkoch a porovnaniach.

Samsung Galaxy Note 3

Android 4.3 (Jelly Bean)5,7"
Snapdragon 800, 4-jadrový, 2,3 Ghz 1080 x 1920 pixelov, Full HD
3GB13Mpix
32/64 GB

30.9.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+