MojAndroid

Je všeobecne známe, že zariadenia značky Samsung sú drahšie, v porovnaní s ostatnými smartfónmi s logami iných výrobcov. Zatiaľ čo modelový rad Samsung Galaxy S20 patrí k tým jedným z najúspešnejších, Galaxy Note 20 Ultra patrí k tomu najlepšiemu, čo tento juhokórejský výrobca aktuálne ponúka. Jeho cena je však veľmi vysoká. Samozrejme, cena použitých súčiastok je výrazne nižšia.

Gigant predáva Samsung Galaxy Note 20 Ultra za viac ako dvojnásobok jeho výrobnej ceny

Prejdime rovno k veci. Výroba jedného kusu smartfónu Samsung Galaxy Note 20 Ultra v 128 GB verzii samotnú spoločnosť stojí 548 amerických dolárov. To je o 20 dolárov viac, ako je potrebné k zostrojeniu Samsungu Galaxy S20 Ultra, ktorého najdrahší komponent, modem Snapdragon X55 5G a RF anténový systém, stojí 92,20 dolárov. Keďže je tento drahý 5G modem neoddeliteľnou súčasťou procesoru Snapdragon 865+, Samsung musí doplatiť ešte 57 dolárov za samotný čipset.

samsung galaxy note 20 ultra výrobná cena

Samozrejme, u nás sa predáva verzia s čipom Exynos 990, no tieto štatistiky pochádzajú z amerického kontinentu. Web SamMobile ďalej zverejnil aj prehľadný graf hodnoty jednotlivých komponentov, obsiahnutých v Samsungu Galaxy Note 20 Ultra. Predpokladá sa, že juhokórejský gigant sa so zhruba 57-percentného profitu za jedno zariadenie (čo je asi 741 dolárov navyše) nebude tešiť príliš dlho.

samsung galaxy note 20 ultra výrobná cena

O krátku dobu sa totiž dočkáme uvedenia série iPhone 12, ktorá má predaje podľa množstva očakávaní znížiť. Určite Samsung musí platiť aj za rôzne certifikácie, overovanie kvality a tak ďalej, no keď si ho porovnáme s ďalšími veľkými hráčmi na trhu smartfónov, ako napríklad so Xiaomi či OnePlus, tie za peňažnú čiastku vždy zvykli ponúkať takmer najviac, ako je len možné.

Jasné, v dnešnej dobe je to už trochu inak, no určite neprofitujú na každom zariadení cez polovicu celkovej hodnoty telefónu, čo je naozajstný extrém. Úprimne, občas si v niektorých prípadoch aj poviete, ako na tom dokáže firma zarobiť. Podobnú otázku si môžete klásť napríklad v prípade nového POCO X3 NFC od Xiaomi.

Financie smerovali aj do nehmotných vecí

Na sám koniec spoločnosti určite neostane celá polovica ako bonus. Mnoho ďalších financií išlo aj na softvér, výskum, rôzne licencie, práva a certifikácie. Keďže sa však rozprávame výhradne o cene komponentov, dá sa povedať, že Samsung veľmi profituje a keby ste sa rozhodli telefón zostaviť iba vďaka náhradným súčiastkam, vyšlo by to oveľa lacnejšie. Buďme ale realistickí, niečo také by sa podarilo iba skutočným profíkom a ďalším, zainteresovaným jedincom.

Koniec koncov, tí praví fanúšici značky Samsung si za vlajkový model budú schopní priplatiť. Ide o kvalitné výrobky, avšak ceny sú niekedy až prehnane vysoko. Záleží na každom jedincovi, čo od smartfónu požaduje a koľko je zaň ochotný zaplatiť. Myslíte si, že je cena za Samsung Galaxy Note 20 Ultra primeraná?

Náš tip
Spotify: Offline počúvanie hudby zadarmo a ďalšie novinky
12.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+