MojAndroid

Že Samsung pripravuje predstavenie Samsung Galaxy Note 20 Ultra samozrejme vieme, no ako to už zvyčajne býva, ani toto oznámenie sa nevyhlo predčasným únikom. Aspoň to tak vyzerá, nakoľko na internete sa objavili údajné prvé skutočné fotky Samsung Galaxy Note 20 Ultra.

Predchádzajúce časti článku:

Prvé skutočné fotografie

Ako bude vyzerať najnovšia verzia aktuálnej vlajkovej lode Samsungu zo série Note pre nás taktiež nie je žiadnou neznámou. Naposledy sme videli rendery tejto verzie v pútavej bronzovej farbe. Na Twitteri sa však najnovšie objavili prvé skutočne fotky Samsung Galaxy Note 20 Ultra. Zverejnil ich YouTuber Jimmy Is Promo a zobrazujú ako prednú, tak aj zadnú stranu mobilu. Zreteľne môžeme vidieť jemne zakrivený displej.

Na zadnej strane sú prítomné tri primárne objektívy, pričom jeden z nich pravdepodobne ponúkne zoom. Vedľa sa nachádza aj menší štvrtý objektív, no jeho funkcia je neznáma. Je však možné, že ide o štandardný hĺbkový senzor.

Podľa slov YouTubera sa mal mikrofón spolu s priestorom pre S Pen presunúť na ľavú stranu. Zaujímavosťou tiež je, že telefón by sa mal začať predávať s Android 10 a One UI vo verzii 2.5.

Samsung Galaxy Note 20: Všetko, čo by ste mali vedieť o pripravovanej novinke

21.5.2020

Príchod novej generácie smartfónov Samsung Galaxy Note sa pomaly blíži a od oficiálneho predstavenia nás delia už len tri mesiace. Postupne sa objavujú rôzne úniky a špekulácie, čo by mala vlajková séria juhokórejskej spoločnosti priniesť. V tomto článku si zrekapitulujeme, čo už o nej vieme.

 Samsung Galaxy Note 20 koncept

Zabudnite na Samsung Galaxy Note 11, prichádza Samsung Galaxy Note 20

Prvá zmena, ktorú nová generácia prinesie, je už dlhšie známa. Po vzore série Galaxy S20 preskočí Samsung označenie Galaxy Note 11 na Galaxy Note 20, ktoré korešponduje s aktuálnym rokom. Nie je to prvýkrát, čo bude u Galaxy Note preskočené číselne označenie. V minulosti sa tak stalo pri Galaxy Note 6.

Dizajn po vzore Samsung Galaxy S20

Aj dizajn Samsungu Galaxy Note 20 bude kopírovať modely série Galaxy S20. Potvrdzuje to aj únik, ktorý zverejnil známy leaker Ice Universe na svojom twitter účte. Skoro celú prednú  stranu  obdĺžnikového tvaru vyplní po stranách zahnutý AMOLED displej. Fotoaparát na zadnej strane bude mať snímače a senzory uložené v mierne vyvýšenej mriežke. Tri snímače v ľavom stĺpci a senzory s LED bleskom v pravej.

Displej opäť narastie

Aj pri novej generácii Samsung Galaxy Note by malo dôjsť k zväčšeniu uhlopriečky displeja ako tvrdí portál TomsGuide. Ten sa pritom opiera o vyjadrenie leakera Ross Younga. Základný model Samsung Galaxy Note 20 bude mať uhlopriečku displeja 6,42 palcov a vyšší Samsung Note 20+ až 6,87 palcov. Samsung Galaxy Note 10 ponúkal 6,3-palcový displej a Samsung Galaxy Note 10+ 6,7-palcový. Rozlíšenie by malo byť 2345 x 1084 pixelov, čo značí pomer strán 19,5:9.

Hustota pixelov bude 404 PPI. Displeje oboch modelov by mali mať obnovovaciu frekvenciu 120 Hz s podporou LTPO. Zároveň by v nich mala byť druhá generácia snímača odtlačkov Sonic Max od Qualcommu. Bude väčší a umožní snímať simultánne dva prsty naraz.

Čipsety ako u série Galaxy S20

Minulá generácia Galaxy Note 10 ponúkla oproti sérii Galaxy S10 vylepšený čipset Samsung Exynos 9825. Niektoré špekulácie hovoria, že Samsung tento rok predstaví nový čipset Exynos 992. Ak sa tak nestane, tak Galaxy Note 20 ponúkne rovnaké čipsety ako séria Galaxy S20. To znamená dva typy 7nm čipsetov podľa regiónov – Qualcomm Snapdragon 865 a Samsung Exynos 990. Operačná pamäť u oboch modelov by mala byť až 16 GB. Samsung Galaxy Note 10 ponúkal minulý rok 8 GB RAM a Galaxy Note 10+ 12 GB RAM.

Väčšie batérie a 108-megapixelový fotoaparát

Batérie noviniek by mali mať väčšie kapacity. Aj u nižšieho modelu Galaxy Note 20 by mala byť väčšia než 4000 mAh. Samsung Galaxy Note 10 minulý rok ponúkal batériu s kapacitou len 3500 mAh. V prípade modelu Samsung Galaxy Note 20+ by mohla hraničiť až s kapacitou 5000 mAh. Fotoaparát Galaxy Note 20+ bude pravdepodobne využívať 108-megapixelový snímač tak ako Samsung Galaxy S20 Ultra. Podľa portálu Techradar ale nebude disponovať 100x hybridným zoomom. Fotoaparát nižšieho modelu ponúkne nižšie rozlíšenie.

Dátum predstavenia a ceny

Séria Galaxy Note 20 by mala byť predstavená v auguste, tak ako predošlé generácie. Po prvýkrát ale iba v online prenose, čo je reakcia na tohtoročnú pandémiu koronavírusu Covid-19. Na trh sa dostane v septembri. Cena nových modelov budú začínať na sume okolo 1000 eur.

Náš tip
MIUI 12: Nová nadstavba pre smartfóny Xiaomi a Redmi oficiálne

Samsung Galaxy Note 20 dostane nový procesor Exynos 992 a nie Snapdragon 865+

9.5.2020

Minulý rok v októbri Samsung predstavil procesor Exynos 990, ktorý debutoval v sérii S20. Zaužívaná praktika Samsungu je vydať nový procesor pre nový radu Galaxy S. Následne Samsung v lete zvykne predstaviť nový prírastok do rady Galaxy Note a znova použiť ten istý procesor. Tento rok sa to však môže zmeniť a Samsung možno použije nový procesor Exynos 992.

Nový Note bude mať aj nový Exynos 992
Nový Note by mal mať iný procesor ako S20

Exynos namiesto Snapdragonu

Exynos 990 bol vytvorený EUV (extrémne ultra fialovým) 7 nm procesom. Obsahuje tri celky jadier, dve jadrá vlastnej výroby M5, dve ARM Cortex A76 jadrá a štyri malé ARM Cortex A55. Pôvodne sme si mysleli, že tento procesor ešte raz uvidíme v zariadeniach Note 20, ale podľa XDA tomu tak nebude.

Tvrdí sa, že Exynos 992 bude vylepšenou verziou Exynosu 990 a bude vyrobený 6 nm procesom. Procesor by mal ponúknuť úspornejší chod a mierne vylepšenia v oblasti výkonu v porovnaní s Exynos 990. Rovnako sa od neho očakáva, že prinesie aspoň 1 – 3% náskok vo výkone od Snapdragonu 865.

Taktiež sa spomína, že Galaxy Note 20 bude mať celosvetovo len Exynos 992 ako dôsledok meškania Snapdragonu 865+. Ten mal byť uvedený do predaja v treťom kvartáli tohto roka, no pre pandémiu sa zrejme odloží. Toto oneskorenie bude možno viesť viacerých výrobcov k tomu, aby prešli na Exynos 992.

Nákupný poradca

Videli ste už našu rubriku Nákupný poradca? Vyberáme v nej pre vás napríklad tie najlepšie smartfóny Samsung pre rok 2020.

8.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+