MojAndroid

Zrejme netreba nikomu pripomínať, že Samsung Galaxy Note 10+ je jedným z najlepších, ak nie práve tým najlepším telefónom súčasnosti. Získal si nás svojou prémiovo spracovanou konštrukciou, ale aj nádherným displejom či extrémnym výkonom. Aktuálna vlajková loď kórejskej spoločnosti nás nesklamala ani svojou výdržou a naopak nás potešila užitočným perom S Pen.

Nemenej pozitívne sme však hodnotili aj fotografické vlastnosti tohto telefónu, za ktoré sa nemusí vôbec hanbiť, práve naopak. Môže sa nimi chváliť, keďže ide v súčasnosti o ten najlepší fotomobil planéty. Tento fotografický majster ponúka päticu fotografických snímačov, pričom štyri z nich sú umiestnené vzadu a jeden sa dostal dopredu.

Fotografické parametre:

  • 12 MP, f/1.5-2.4, 27mm, 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS – hlavný snímač
  • 12 MP, f/2.1, 52mm, 1/3.6″, 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom – teleskopický snímač
  • 16 MP, f/2.2, 12mm, 1.0µm – širokouhlý snímač
  • TOF 3D snímač
  • 10 MP, f/2.2, 26mm, 1.22µm, Dual Pixel PDAF – predný snímač

Skvelý za každých okolností

Fotografie v plnom rozlíšení nájdete tu.

Snímky vytvorené pomocou hlavného fotoaparátu majú veľmi blízko k dokonalosti. Hlavný snímač tohto telefónu dokáže zachytiť realistické farby, ktoré sa naozaj približujú k tým skutočným. Medzi ďalšie prednosti tohto senzora patrí aj vynikajúci dynamický rozsah a ukážková ostrosť pozdĺž celej fotografie. Okrem toho tiež dokáže zachytiť až neuveriteľné množstvo detailov, čo je do istej miery spôsobené pokročilým fotografickým softvérom. Tomu vďačíme aj za vynikajúcu svetelnosť a vyváženie bielej.

To zvláda najnovší Note omnoho lepšie ako konkurencia a práve vďaka nemu pôsobia snímky tak prirodzene. Je prakticky jedno, čo týmto snímačom fotíte. Zakaždým toto fotenie skončí tým, že nebudete môcť uveriť tomu, že takto kvalitná fotografia pochádza z “obyčajného” telefónu. A čo je najlepšie, platí to takmer za akýchkoľvek svetelných podmienok. Iste, za úplnej tmy dokáže aj táto novinka zachytiť o niečo menej detailov než za svetla, no rozdiel nie je vôbec markantný. Na výsledných záberoch tiež nenájdete veľa digitálneho šumu.

Fotky svetlejšie než skutočnosť

Potešiť vás môže tiež to, že foťák dokáže v tme zachytiť viac svetla než dokážete vy zachytiť svojimi očami. Tento rozdiel je ešte priepastnejší pri nočnom režime, kedy sa automaticky zvolí dlhšia uzávierka. Musím ale povedať, že tento režim nie je úplne dokonalý a okrem svetla pridáva aj na saturácii farieb. Nehovoriac o tom, že “udržať” snímku nie je v tomto režime vôbec jednoduché a neraz bude výsledok rozmazaný. Taký Huawei je minimálne v tomto o kúsok lepší.

Lepší je ale aj v optickom priblížení, keďže model P30 zvláda až 5-násobný optický ZOOM. Note 10+ pritom zvláda len 2-násobný. Čo sa ale celkovej kvality teleskopických snímačov týka, v nej vedie Samsung so svojim novým vlajkovým modelom. Jeho zväčšovací fotoaparát dokáže zachytiť viac detailov a má aj lepší dynamický rozsah. Vo výsledku teda dostanete z modelu Note 10+ kvalitné priblížené snímky, no musíte počítať s tým, že nebudú až tak priblížené ako tie od konkurencie.

Širokouhlý snímač, na druhú stranu, je ekvivalentom 12mm objektívu. Má teda obrovské zorné pole a v tomto smere je na tom Note 10+ zatiaľ suverénne najlepšie. Aj tento foťák je totiž veľmi kvalitný a opäť ma prekvapil skvelým dynamickým rozsahom či úrovňou detailov. Tá je v porovnaní s ďalšími dvoma snímačmi samozrejme nižšia, no tomu sa pri “širokáčoch” veľmi zabrániť nedá. Najdôležitejšie je pri nich to, že vám dajú na svet pohľad z úplne inej perspektívy. No a to robí Note 10+ bravúrne.

Bravúrne ale dokáže aj rozmazať pozadie za fotografovaným objektom. Pomáha mu v tom 3D TOF snímač, ktorý zvládne v reálnom čase sledovať polohu toho, čo sa snažíte odfotiť. Ak teda budete fotiť nejakú osobu, stačí ju raz zaostriť a o rozmazanie pozadia sa už postará softvér v spolupráci s týmto senzorom. Funguje to veľmi dobre a okrem zaujímavých fotiek tak môžete vytvárať aj kvalitné videá s rozmazaným pozadím. Detekcia kontúr síce nie je vždy dokonalá, no keďže stále ide o softvérové rozmazanie, tak ani dokonalá byť nemôže.

Najlepší selfie foťák v hre

Okrem najlepšieho hlavného snímača má Samsung Galaxy Note 10+ disponovať aj doposiaľ najlepším predným fotoaparátom, aký bol kedy v smartfóne použitý. Tak to aspoň tvrdí renomovaný portál DxOMark, ktorý sa mobilnou fotografiou zaoberá profesionálne. Podľa neho má byť dokonca tento snímač lepší ako ten, ktorý využíva Asus Zenfone 6 (telefón s otočným fotoaparátom). No a úprimne, nemusí to byť vôbec ďaleko od pravdy.

Hoci technické parametre tohto fotoaparátu nie sú nijak výnimočné, výsledné zábery už výnimočné sú. Senzor s rozlíšením 10 MP, clonou f/2.2 či dual pixel PDAF zaostrovaním vytvára skutočne kvalitné selfiečka, za ktoré sa na Instagrame určite nebudete hanbiť. Sú ostré, farebne veľmi dobre vyvážené a krásne detailné. Čo ale pri predných fotoaparátoch nebýva veľmi zvykom, tento sa pýši aj pomerne dobrým dynamickým rozsahom. Na výsledných snímkach teda len málokedy nájdete neželané prepálené body.

30.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+