MojAndroid

Samsung už aktualizoval na novú verziu systému Android 11 väčšinu svojich vlajkových smartfónov z posledných dvoch rokoch a teraz pokračuje s lacnejšími modelmi. Po smartfóne Samsung Galaxy M31 je to podľa portálu SamMobile model Samsung Galaxy M21.

Nový systém, nová nadstavba a najnovšia bezpečnostná záplata

Aktualizácia so systémom Android 11 pre Samsung Galaxy M21 bola spustená v Indii a neskôr by sa mala dostať na ďalšie trhy, vrátane Slovenska. Práve India je trh, pre ktorý bol smartfón Galaxy M21 určený. Modely série Galaxy M sa totiž snažia zaujať menej solventných zákazníkov nižšou cenou a dobrou kapacitou batérie na úkor dizajnu a ďalších parametrov.

Aktualizácia má číselné označenie M215FXXU2BUAC a je distribuovaná formou OTA. Android 11 ale nie je jediná novinka, ktorú prináša. Používatelia dostanú aj nadstavbu One UI 3.0 a januárovú bezpečnostnú záplatu systému. O dostupnosti aktualizácie na Slovensku vás budeme samozrejme včas informovať. Pokiaľ sa tak stane, tak sa nezabudnite pred inštaláciou ubezpečiť, že máte batériu smartfónu nabitú aspoň na 50 % jej kapacity.

Aké funkcie prináša systém Android 11?

• Správa konverzácií na jednom mieste. Rozhovory používateľa s priateľmi a rodinou v rôznych aplikáciách je možné zobraziť na uzamknutej obrazovke.
• Konverzačné bubliny. Konverzácie z ľubovoľnej komunikačnej aplikácie (za predpokladu, že funkcia je podporovaná aplikáciou) teraz možno pevne pripojiť na obrazovku vo forme bubliny. Používateľ tak má komunikáciu stále na očiach. Vylepšením prešiel aj samostatný multitasking.
• Záznam obrazovky. Záznam diania na obrazovke vo forme videa je teraz podporované priamo v Androide 11 a  nie je k tomu nutná samostatná aplikácia.
• Spoločné ovládanie pre všetky smart zariadenia. Smart zariadenia v domácnosti ako kúrenie alebo svetlá sa teraz dajú ovládať cez jedno spoločné rozhranie. Vyvoláte ho dlhým stlačením tlačidla napájania.
• Rýchly výber zvukového výstupu. Priamo z notifikačnej lišty si teraz vyberiete, či sa ma zvuk prehrávať cez vstavaný reproduktor, Bluetooth alebo pripojené slúchadla pomocou kábla.
• Hlasové ovládanie. Rýchlejší a ľahší prístup k aplikáciám vďaka intuitívnym hlasovým príkazom bez nutnosti pripojenia k internetu.
• Väčšia bezpečnosť. Ďalšie aktualizácie zabezpečenia a ochrany súkromia sa uskutočňujú automaticky a priamo z Google Play.
• Jednoduchšia autorizácia povolení aplikáciám. Aplikáciám môžete pridávať povolenia aj jednorazovo. Pri dlhodobejšom nevyužívaní aplikácie jej budú povolenia automaticky odobrané.

Čo prinesie nadstavba One UI 3.0?

Samsung Galaxy M21 sa v nadstavbe One Ui 3.0 dočká nového notifikačného panelu a ovládacích prvkov v ňom. Zároveň pribudne možnosť rozšíreného ovládania mediálneho widgetu. Teda tej časti s práve prehrávanou piesňou v notifikačnom paneli. Ten vám po novom umožní ľahko zmeniť zdroj, cez ktorý sa muzika prehráva a taktiež sa rýchlo prepínať medzi mediálnymi aplikáciami.

Dynamická uzamknutá obrazovka po novom bude schopná zobrazovať obrázky z vami vybraných kategórií. Túto funkciu môžete poznať aj z konkurenčných nadstavieb, ako EMUI (Dynamické tapety v Motívoch) alebo MIUI (Denná tapeta). Nová verzia nadstavby One UI 3.0 vám taktiež umožní vykonávať video hovory pomocou AR Emoji. To sú tie kreslené avatary, ktorými viete nahradiť seba v prípade, ak sa necítite na svoju prezentáciu vo videohovore.

Android 11 a konkurencia

V aktualizáciách sa ale činí aj konkurencia. Tchajwanský výrobca Asus pred koncom roka prekvapil aktualizáciou s Android 11 pre model Asus Zenfone 6 z roku 2019. OnePlus aktualizoval modely OnePlus 8 a 8 Pro. Dostali OxygenOS 11 postavený na systéme Android 11. Huawei zase priniesol na modely Huawei P40, P40 Pro a Mate 30 Pro nadstavbu EMUI 11. Aj spoločnosť Sony nedávno začala s aktualizáciou svojich smartfónov. Ako prvá sa dočkala tohtoročná vlajková loď Sony Xperia 1 II, ktorú nasledovali Sony Xperia 1 a Xperia 5.

Náš tip
Sony Xperia 1 II: Puzdrá, obaly, kryty a zaujímavé príslušenstvo
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
29.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+