MojAndroid

Samsung je výrobca, ktorý sa snaží pokryť skutočne celú oblasť trhu a má v portfóliu naozaj veľké množstvo smartfónov, líšiacich sa od seba neraz len v maličkostiach. Okrem toho sa však pokúša vytvoriť aj nové triedy zariadení a s veľkým úspechom sa mu to podarilo pri tabletofónoch, teda zariadeniach na pomedzí smartfónov a tabletov.

Niečo podobné chce výrobca dosiahnuť aj pri fotoaparátoch a vytvoriť rad zariadení, ktoré by v sebe spájali výhody smartfónov a kompaktných fotoaparátov. Prvou lastovičkou v tomto smere bol model Samsung Galaxy Camera, ktorý však ešte nedokázal telefonovať a spájal len výhody operačného systému Android s optickým zoomom a ďalšími vymoženosťami fotoaparátov. Samsung však pokračoval v tejto snahe a minulý rok predstavil Galaxy S4 Zoom, hybridné zariadenie, ktoré z jednej strany vyzeralo ako bežný kompakt, z druhej zase ako normálny smartfón. Kvôli konštrukcii, ktorá vychádzala z kompaktného fotoaparátu, však jeho používanie ako smartfónu nebolo najpohodlnejšie a mnohé výhrady smerovali aj k samotnej kvalite fotografií.

Samsung to však napriek viacerým negatívnym ohlasom nevzdal a prichádza s ďalším modelom, ktorým chce skĺbiť kompakt a smartfón do jedného celku. Urobil juhokórejský výrobca dobre a podarilo sa mu minuloročný model výraznejšie vylepšiť? To sa dozviete v dnešnej recenzii.

Obsah balenia

Telefón sme na testovanie dostali v novinárskom balení, teda obyčajnej bielej škatuľke. Okrem telefónu sa v nej nachádzala 1,55 ampérová nabíjačka, USB kábel a headset s tromi sadami dodatočných „štupľov“ do uší. Brožúrky, návody, ani prípadné iné príslušenstvo v nej nebolo.

Konštrukcia, dizajn a materiály

V oblasti dizajnu sa telefón oproti svojmu predchodcovi výrazne zmenil, predovšetkým v oblasti zadného krytu. Pôvodný Samsung Galaxy S4 Zoom totiž pri pohľade zozadu (resp. z tej strany, kde je objektív) vyzeral ako bežný kompaktný fotoaparát. Tvarovo tak dobre padol do ruky pri fotografovaní, lenže pri bežnom používaní na spôsob smartfónu to nebolo vôbec pohodlné a príjemné.

Recenzia-Samsung k Zoom-4

Galaxy K Zoom v tomto smere prešiel až dramatickou premenou. Zadný kryt je zaoblený, ergonomickejší a neporovnateľne lepšie padne do ruky. Ani objektív nevyčnieva tak výrazne ako u predchádzajúceho modelu a celkovo má tak Galaxy K Zoom konštrukčne oveľa bližšie k smartfónu než jeho predchodca. Používal som ho približne dva týždne ako svoj primárny telefón a musím uznať, že jeho používanie ako smartfónu je omnoho pohodlnejšie a lepšie u Galaxy S4 Zoom.

Prirodzene, rozdiely oproti bežným smartfónom vyplývajúce z prítomnosti optiky s optickým zoomom tu sú. V prvom rade je to hmotnosť a hrúbka zariadenia – Galaxy K Zoom váži 200 gramov a pri používaní či nosení vo vrecku to je proste cítiť. Hrúbka zariadenia dosahuje 16,6 mm, ale v najhrubšej časti s objektívom je sú to viac ako 2 centimetre. Napriek tomu sa na tieto detaily dá zvyknúť a ako som už spomenul, používanie na spôsob smartfónu je oveľa lepšie ako u predchodcu.

Recenzia-Samsung k Zoom-3 Recenzia-Samsung k Zoom-2

Po stránke materiálov je tento smartfón typický Samsung a kov by sme na ňom hľadali márne. Rám, alebo obruba síce pripomína brúsený kov, je to však len plast s príslušnou povrchovou úpravou. Aj samotné telo prístroja je z plastu, čo je dobre vidieť na jeho obvode. Zadný kryt zase korešponduje so Samsungom Galaxy S5 a je vyrobený zo soft touch materiálu s malými priehlbinkami. Dobre sa drží v ruke, je odolný voči škrabancom a zachytávaniu nečistôt a ani na pohľad nevyzerá zle. Určite ide o lepšie riešenie ako lesklý plast u minuloročného modelu, takže aj v tomto smere došlo k posunu. Celkovo by som dizajn tohto telefónu zhodnotil ako dobrý a osobne sa mi páči viac ako napríklad Samsung Galaxy S5 a samozrejme aj viac ako pôvodný model S4 Zoom.

Poďme si priblížiť rozmiestnenie ovládacích prvkov. Prednej strane dominuje 4,8 palcový dotykový displej, ide teda o nárast oproti Galaxy S4 Zoom so 4,3 palcami. Pod ním sa nachádza jediné hardvérové tlačidlo Domov, také typické pre Samsung, ktorým sa dá aj rozsvietiť displej. Jeho prítomnosť hodnotím pozitívne a maximálne mi vyhovuje. Po jeho stranách sú dva dotykové senzory, pričom po vzore Galaxy S5 je naľavo Multitasking a napravo Späť. Menu sa dá vyvolať troma bodkami v pravom hornom rohu displeja, prirodzene, iba v tých aplikáciách, ktoré menu ako také ponúkajú. Ak dlhšie podržíte Domov, objaví sa Google Now, hlasový asistent vstavaný v Androide. Dvojité stlačenie spustí hlasového asistenta Samsungu S Voice. Dlhším podržaním Multitaskingu zas spustíte správcu domácej obrazovky a môžete meniť jej rozloženie, skratky a widgety.

Nad displejom je v poradí sprava umiestnená predná 2 MPix kamerka, senzory priblíženia a podsvietenia a mriežka telefónneho reproduktora. Notifikačnú diódu tu bohužiaľ nenájdeme. Trochu nižšie sa nachádza logotyp výrobcu. Na dolnej hrane je len microUSB port a dierka mikrofónu, na hornej hrane vidíme 3,5 mm jack konektor na pripojenie slúchadiel a sekundárny mikrofón. Ľavá hrana obsahuje malú dierku určenú na prevlečenie pútka na ruku a slot na microSD kartu, ku ktorej sa tak dá jednoducho dostať. Závit na upevnenie statívu, ktorý sa u predchádzajúceho modelu nachádzal, tentokrát výrobca vynechal. No a na poslednej, pravej hrane je umiestnené tlačidlo zapnutia/aktivovania displej, dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a samostatná spúšť fotoaparátu. Tá už nie je okrúhla ako u minulého modelu, ale má podlhovastý tvar.

Prejdime k zadnému krytu. Ten je, ako sme povedali, plastový, pokrytý soft touch materiálom, aký vidíme aj u Galaxy S5. Celkom hore sú umiestnené dve štrbiny hlasitého reproduktora, pod nimi je výrazný objektív fotoaparátu, ktorý tvorí na zadnej strane dominantný prvok. Podobne ako u predchodcu, aj K Zoom má objektív chránený sklíčkom, takže poškodenie jeho vnútra nehrozí. Nachádza sa tu aj xenónový blesk s pomocnou oranžovou LED diódou a opäť nechýba ani logotyp výrobcu.

Recenzia-Samsung k Zoom-10

Kryt je odnímateľný, pričom k telu telefónu je pripevnený len sériou malých plastových úchytov. Možno sa odníma až príliš ľahko a pri zatlačení na isté miesta je počuť mierne pukanie. Po jeho odňatí vidíte batériu, pod ktorou je slot na SIM kartu.

Displej

Zobrazovacia jednotka Galaxy K Zoom má uhlopriečku 4,8 palca a HD rozlíšenie 1280 x 720 pixlov, teda rovnaké hodnoty aké mal napríklad Samsung Galaxy S III. Pri takejto uhlopriečke je HD rozlíšenie postačujúce a zobrazenie je celkom jemné. Panel je typu Super Amoled, takže displej exceluje predovšetkým v zobrazovaní čiernej, ktorá je skutočne mimoriadne tmavá. Aj iné farby sú výrazné a žiarivé (podľa niektorých názorov až príliš) a displej tak ponúka naozaj pekný obraz. Jeho prednosťou sú aj široké pozorovacie uhly a tak sa nemusíte báť, že by sa farby pri pohľade zboku skresľovali.

Recenzia-Samsung k Zoom-1

Dotyková plocha je chránená odolným sklom Gorilla Glass 3, ktorá má zabezpečiť zvýšenú odolnosť voči mechanickým vplyvom. Prirodzene, nepoškriabateľné sklo neexistuje, takže ochranná fólia sa bude hodiť aj v tomto prípade. Samsung Galaxy K Zoom však nie je príliš náchylný na vytváranie škrabancov a aj po dvojtýždňovom testovaní, kedy som telefón len tak nosil po vreckách s inými predmetmi a príliš ho nešetril, sa na displeji neobjavili žiadne viditeľné škrabance a bol pekne hladký.

Čitateľnosť na priamom slnku tiež nie je zlá a na displeji sa dajú rozpoznať všetky potrebné informácie. Samozrejme, nájdu sa modely, ktoré sú v tomto smere na vyššej úrovni, ale ani K Zoom určite nesklame. Zostáva dodať počet dotykov, K Zoom ich naraz rozozná desať.

Výkon a pamäť

Základom tohto telefónu je čipset Exynos 5260, ktorého výrobcom je samotný Samsung. Obsahuje šesťjadrový procesor so štyrmi procesorovými jadrami Cortex-A7 taktovanými na 1,3 GHz a dve jadrá Cortex -A15 s taktom 1,7 GHz. Grafickým čipom je Mali T-624 a pamäť RAM má veľkosť 2 GB. Vnútorné úložisko má kapacitu len 8 GB, ale dá sa rozšíriť pamäťovou kartou do veľkosti 64 GB. Jej slot je dobre dostupný na boku zariadenia. Nechýba ani podpora USB On-the-go a možnosť pripojiť k zariadeniu USB kľúč.

Screenshot-Samsung-K-Zoom-k

Pri bežných činnostiach smartfónu výkon nechýba, nebadať žiadne mrznutia, výrazné odozvy či dokonca pády alebo reštarty. Neobjavuje sa ani „doskakovanie“ widgetov po návrate z náročnejších aplikácií, s čím majú niektoré smartfóny problém. Isté, ledva badateľné odozvy, je poznať len pri vstupe do galérie či telefónnej aplikácie, nie je to však nič hrozné a s niečím podobným sa stretávame aj pri predchádzajúcich verziách tejto nadstavby. Celkovou plynulosťou systému sa síce Galaxy K Zoom podľa môjho názoru nemôže rovnať napríklad topmodelom od HTC, ale ide o nadpriemerne rýchly a plynulý telefón.

S problémom by ste sa nemali stretnúť ani pri hrách, klasicky sme vyskúšali Real Racing 3 a Dead Trigger 2. Prvý menovaný bol skutočne jemne plynulý a problémy mu nerobili ani náročné pasáže s mnohými autami, ktoré sú na menej výkonných smartfónoch trhané. Podobne bezproblémovo zvládol smartfón aj Dead Trigger 2, ktorý bol dokonale plynulý na vysokých detailoch aj v náročných scénach s množstvom odleskov, výbuchov a iných grafických efektov.

Telefón sme podrobili samozrejme aj benchmarkovým testom, ich výsledky môžete vidieť v tabuľke. V zásade sa dá povedať, že ani tu nedopadol zle a výkonovo sa zaraďuje hneď za aktuálne topmodely.

 Samsung Galaxy K ZoomSamsung Galaxy S5HTC One M8MultiPhone PAP7500Samsung Galaxy S4 mini
AnTuTu Benchmark
3258235329357341558414 246
Vellamo2932/13091752 / 12151804/13011596/5352523 / 749
NenaMark 259,7 FPS59,9 FPS59,8 FPS34,359,6 FPS
3D Mark (Ice Storm / Ice Storm Extreme)10492/6723--3713/1884---

Operačný systém

Pri prvom spustení Samsungu Galaxy K Zoom čaká používateľa relatívne dosť veľa nastavení. Ako zvyčajne pri aktivovaní nového Android telefónu, prvým krokom je nastavenie jazyka, kto chce, môže si nastaviť aj zjednodušenie ovládania. Ďalšími krokmi sú nastavenie wi-fi, súhlas s licenčnou zmluvou a zhromažďovaním diagnostických údajov (ten sa dá odmietnuť) a samozrejme Google účtu. Nastaviť sa dá tiež zálohovanie, spôsoby určovania polohy a meno s priezviskom. Pokračuje sa Samsung kontom, po jeho vytvorení alebo prihlásení sa treba opäť odkliknúť niekoľko súhlasov. Ďalším krokom je znovu zálohovanie a obnovovanie, ktoré sa tentoraz nastavuje pre Samsung konto. Pokračuje sa Dropboxom, do ktorého sa dá tiež prihlásiť, následne je potrebné zadať meno zariadenia pre identifikáciu cez bluetooth a prípadne zvoliť Jednoduchý režim, pri ktorom sa použije jednoduchšie rozloženie domovskej obrazovky s väčším textom a ikonami. Tým sa chvalabohu celá nastavovacia odysea končí a dostávame sa do prostredia telefónu.

Screenshot-Samsung-K-Zoom-b Screenshot-Samsung-K-Zoom-a

To je tvorené operačným systémom Android 4.4.2, ktorý je samozrejme doplnený typickou nadstavbou výrobcu s názvom TouchWiz. Na zamknutej obrazovke v základom stave ponúka aktuálne počasie, čas a dátum. Bohužiaľ v tejto novej verzii TouchWiz chýba možnosť pridať si na uzamknutú obrazovku widgety, je však možné ihneď otvoriť aplikáciu fotoaparátu potiahnutím príslušnej ikony. Ťahom prsta z iného miesta do ktoréhokoľvek smeru sa telefón odblokuje a dostaneme sa na domovskú obrazovku.

Screenshot-Samsung-K-Zoom-c Screenshot-Samsung-K-Zoom-h

Celé prostredie je takmer totožné s tým, ktoré sme mohli tohto roku vidieť už v Galaxy S5, takže aj nasledujúce riadky budú v mnohom totožné. Základom prostredia je domovská obrazovka, ktorá má v základe 3 karty, maximálne ich môže byť sedem. Upravovať ich je možné pomocou špeciálneho kontextového menu. To vyvoláte dlhším podržaním tlačidla multitaskingu alebo podržaním prsta na voľnom mieste na jednej z plôch. Okrem počtu domácich obrazoviek v tomto menu môžete zmeniť aj ich rozloženie a pridať na ne widgety alebo zmeniť tapetu pozadia. V dolnej časti domovskej obrazovky sa nachádza tlačidlo pre vstup do menu a štyri ikony, ktoré sa zobrazujú na každej karte. V menu Nastavenia domácej obrazovky si zase môžete upraviť efekt posúvania a prítomnosť karty My Magazine, čo je vlastne špeciálna stránka s RSS novinkami služby FlipBoard. Karta sa na domácej obrazovke nachádza úplne vľavo.

Screenshot-Samsung-K-Zoom-j Screenshot-Samsung-K-Zoom-i

Výraznými zmenami prešla notifikačná lišta, ktorá teraz zobrazuje okrúhle ikony vytvorené vo flat štýle. Ikony je možné samozrejme aj pridať, odobrať alebo preskupiť. Vďaka tlačidlu v pravom hornom rohu si môžete otvoriť aj rozšírené menu s viacerými ikonami. Pod menu s rýchlymi skratkami nastavení sa nachádzajú dve tlačidlá – S Finder a Rýchle pripojenie. Prvé z nich spustí pokročilé vyhľadávanie akéhokoľvek obsahu v zariadení. Pomocou druhého tlačidla – Rýchle pripojenie – môžete odoslať pomocou niekoľkých dotykov obsah na blízke zariadenia, čo v praxi znamená napríklad odoslanie súboru na tlač cez Wi-Fi či zdieľanie videa na externej obrazovke cez DLNA. Táto služba má niekoľko možností a nastavení, ktoré si môžete upraviť v samostatnom menu. Vo vrchnej časti lišty s oznámeniami potom nájdeme ešte ovládanie jasu displeja a pod ním priestor na notifikácie z aplikácií a systému.

Screenshot-Samsung-K-Zoom-d Screenshot-Samsung-K-Zoom-e

Menu s aplikáciami ponúka rozloženie ikon do mriežky 4×5. Medzi jednotlivými kartami s aplikáciami sa dá listovať horizontálnymi pohybmi do strán a okrem abecedného poradia je k dispozícii aj možnosť vlastného usporiadania ikon. Dôležitým prvkom je menu s nastaveniami, ktoré vyvoláte tlačidlom v pravom hornom rohu. Nájdete tu možnosti pre zobrazenie/skrytie aplikácií, vytvorenie priečinka, usporiadanie aplikácií, odinštalovanie alebo deaktiváciu aplikácií a v neposlednom rade aj pomocníka, ktorý vám ozrejmí, čo všetko si v menu s aplikáciami môžete upraviť. Menu s aplikáciami si môžete zobraziť iba vertikálne a zobrazenie na šírku v tomto prípade nefunguje.

Nechýbajú samozrejme aplikácie, ktoré výrobca do zariadenia predinštaloval, prípadne sú súčasťou prostredia TouchWiz:

 • Galéria – klasická aplikácia galérie od Samsungu ponúka rozloženie fotografií do albumov a zložiek, ktoré sú dostupné v riadkoch po troch. Súčasťou galérie je aj jednoduchý editor s viacerými funkciami a pokročilé možnosti pre zdieľanie.
 • Disk Google – cloudové riešenie od spoločnosti Google
 • Dropbox – známe cloudové úložisko. Majitelia Galaxy K Zoom získajú navyše 50 GB priestoru zadarmo na 2 roky
 • Flipboard – agregátor článkov a rôznych správ z mnohých zdrojov
 • Plánovač S – alternatíva ku Google kalendáru ponúka množstvo funkcií a prehľadný dizajn, čo ocenia najmä časovo vyťažení používatelia. Aplikácia ponúka aj prehľadný widget, ktorý si môžete umiestniť na domácu obrazovku.
 • E-mail – natívna aplikácia pre internetovú komunikáciu ponúka prehľadné prostredie, základné funkcie a najmä prepojenie s ostatnými súčasťami systému. Do tejto aplikácie sa môžete prihlásiť takmer s akýmkoľvek typom konta a podporuje aj služby Exchange. Aj táto aplikácia má vlastný widget.
 • Poznámka – jednoduchá aplikácia na zapisovanie poznámok a odkazov. Tie môžete doplniť o fotografie alebo nahrávku zvuku, zdieľať so svojimi kolegami alebo priateľmi.
 • Hlasový záznamník – pekne spracovaný a jednoduchý hlasový záznamník určený na základné zachytenie vašich poznámok alebo rozhovorov.
 • Moje súbory – jednoduchý správca súborov
 • Hudba – hudobný prehrávač
 • Samsung Apps – internetový obchod s aplikáciami od Samsungu, kde nájdete okrem klasických aplikácií a hier aj špeciálne akcie len pre majiteľov zariadení tejto značky.
 • ChatON – služba na online komunikáciu, ktorá spája používateľov Samsung smartfónov a tabletov. Na prihlásenie sa potrebujete Samsung konto a komunikovať môžete rovnako iba s ľuďmi, ktorí majú vo svojom zariadení prihlásené konto od Samsungu.
 • S Voice – aplikácia S Voice je hlasovým asistentom od Samsungu a najväčší konkurent pre službu Google Now a jej hlasovú navigáciu. Pomocou hlasu môžete zadávať smartfónu rôzne príkazy, napríklad vytočiť vami zvolený kontakt alebo sa opýtať na aktuálne počasie. Túto aplikáciu spustíte aj dvojitým stlačením tlačidla Domov.
 • Štúdio – editor fotografií a videa, ktorý je dostupný aj z Galérie. Okrem základných možností úpravy videa a fotografií je možné vytvárať koláže či videoklipy.
 • Vine – sociálna sieť na zdieľanie krátkych videí.
 • Pro Suggest Market – služba Samsungu na zdieľanie vytvorených fotografií. Nechýbajú ani rebríčky najlepších snímok, kategórie a možnosť hodnotenia.

Zostáva ešte spomenúť menu s aplikáciami, ktorému tiež vládnu kruhové ikony v štýle flat. Obsahuje tiež nové rozloženie ikon rozdelené na skupiny. Ikony majú nový flat dizajn a v prípade, že sa vám Nastavenia zdajú neprehľadné, môžete si ich zmeniť na klasické záložkové zobrazenie, na ktoré ste zvyknutí z minulých verzií systému TouchWiz.

Multimédiá

4,8 palcový displej s HD rozlíšením a výraznými farbami je dobrým základom pre prehrávanie videa. Na Galaxy K Zoom je tak možné bez problémov pozrieť si diel obľúbeného seriálu či film, napríklad cestou vlakom či autobusom. Využiť na tento účel je možné aplikáciu s jednoduchým názvom Video. Tá ponúka netradičné animované náhľady videí, zapamätá si miesto, kde ste s prehrávaním prestali a umožňuje aj prehrávanie v menšom okne na popredí. Nechýba ani možnosť streamovania cez DLNA.

Podpora formátov je však skôr slabšia a u mnohých videí mi prehrávač neprehral obrazovú či zvukovú stopu, prípadne video nespustil vôbec. Našťastie to až tak nevadí, keďže vďaka alternatívnym prehrávačom z Google Play si telefón poradil nakoniec bez problémov so všetkými videami. Navyše, má dosť výkonu na bezproblémové softvérové dekódovanie a aj Full HD videá prehrá pekne plynulo. Naopak, 4K videá sú už zreteľne trhané, takéto rozlíšenie však ešte stále nie je bežné a prehrávať ho na telefóne s HD displejom by bolo zbytočné.

Screenshot_2014-08-27-19-16-56

Na prehrávanie hudby sú určené dve predinštalované aplikácie. Hudba Google Play, ktorá poslúži aj na streamovanie hudby z internetu a Hudba, teda prehrávač, ktorý si výrobca upravil na svoj obraz. V hornej lište ponúka rozdelenie hudby podľa zoznamov, skladieb, albumov, interpretov, štýlu, priečinkov a zariadení, pričom k zoznamu aktuálne prehrávanej hudby sa dostanete aj pomocou tlačidla priamo v prehrávači. Praktickou je aj možnosť vytvoriť si aktuálny zoznam prehrávaných skladieb podľa vašich požiadaviek a vhod príde určite aj ovládanie, ktoré sa nachádza v notifikačnej lište a na zamknutej obrazovke. V nastaveniach prehrávača nájdete možnosti ako Adapt Sound, SoundAlive či Inteligentná hlasitosť, pomocou ktorých si môžete upraviť zvukový profil skladieb. FM rádio bohužiaľ chýba.

Hlasitý reproduktor hrá naozaj dobre a je celkom hlasný, pričom ani pri najvyššej hlasitosti nepočuť nejaké skreslenie zvuku, praskanie či iné nežiaduce prejavy. Zvuk vychádzajúci z reproduktora je výrazný, plný a pokrýva celé zvukové spektrum. Vzhľadom na možnosti mobilných zariadení ponúka aj dobré basy a aj keď sa samozrejme nemôže rovnať napríklad so stereoreproduktormi v HTC One, celkovo ho môžeme označiť ako prednosť tohto zariadenia.

Screenshot_2014-08-27-19-37-21 Screenshot_2014-08-27-19-38-47

Pribalené slúchadlá, resp. headset sú tzv. „štuple“ do uší a majú tri ovládacie tlačidlá. Ani slúchadlá nehrajú zle a väčšine používateľov by mali kvalitou postačovať. Samozrejme, hudobní fajnšmekri ich zrejme nahradia nejakou kvalitnou značkovou alternatívou.

Fotoaparát

Hlavný fotoaparát je jedným z lákadiel tohto telefónu a okrem 20,7 Mpix snímača s veľkosťou 1/2,3” sa môže pochváliť 10-násobným optickým zoomom, podľa ktorého dostal aj svoje meno. Rozlíšenie teda oproti minulému modelu stúplo (zo 16 MPix), zoom zostal zachovaný a rovnako aj optická stabilizácia. Prítomný je xenónový blesk s pomocným svetlom, LED blesk sa na telefóne nenachádza. Za zmienku ešte stojí dvojpolohová spúšť fotoaparátu a širokouhlý 24 mm objektív, vďaka čomu sa na fotku dostane veľký výrez prostredia.

Rovnako ako minulý model, ani Galaxy K Zoom v uzamknutom stave spúšťou neprebudíte. Dá sa spustiť buď potiahnutím ikony so symbolom fotoaparátu na uzamknutej obrazovke, alebo priamo z prostredia telefónu. Tu už funguje aj aktivácia spúšťou. Spustenie fotoaparátu je naozaj rýchle a v fotoaparát tiež rýchlo zaostrí a vyhotoví snímku. Zoomovať je možné buď tlačidlami na ovládanie hlasitosti, prípadne tiahlom na displeji. Koliesko okolo objektívu, ktorým sa dalo zoomovať u minuloročného modelu, tu chýba.

Recenzia-Samsung k Zoom-11

Ako sme spomenuli v úvode, Samsung Galaxy S4 Zoom mal telo typické pre kompaktný fotoaparát a na pravej strane nechýbal výčnelok, vďaka ktorému sa lepšie držal v ruke (hoci občas sa tak človek nechtiac dotkol niektorého z dotykových senzorov). Galaxy K Zoom má však telo podobné skôr smartfónom a tak som ho automaticky pri fotení držal skôr ako smartfón, teda za okraje a len čiastočne aj za kryt.

Priblížme si teraz prostredie samotnej aplikácie fotoaparátu. Podobne ako v minuloročnom modeli, aj tu sú tlačidlá na zosnímanie fotografie a začatie natáčania umiestnené na jednej obrazovke, nie je teda potrebné prepínať sa medzi týmito dvomi módmi. V ľavom dolnom rohu sa nachádza ikona nastavení, ktoré sú tiež spoločné pre foto aj video a sú zoradené do mriežky. Tri z nich si môžete vybrať a uložiť na hlavnú obrazovku, kde sa budú zobrazovať vždy celkom naľavo. Nastavení je tu skutočne hodne, základom je samozrejme nastavenie veľkosti fotografie. Tá môže byť v rozlíšení 5184 x 3888 bodov (pomer strán 4:3), 5184 x 3456 (3:2), prednastavená hodnota je však 5184 x 2916 bodov (16:9). K dispozícii sú aj rôzne efekty ako odtiene sivej, sépia, rybie oko, či olejový pás. Všetky efekty sa zobrazujú v reálnom čase na displeji, takže hneď vidíte, ako s nimi bude fotka vyzerať.

Screenshot_2014-08-27-23-28-22 Screenshot_2014-08-27-23-26-15

Veľmi dôležitou položkou sú Režimy, ktoré majú samostatné tlačidlo na ľavej strane displeja, hneď pod tlačidlami na fotografovanie a filmovanie. Režimov je spolu až 27, môžete si však vybrať, s ktorými chcete aktívne pracovať a teda sa budú zobrazovať v horizontálnom páse po stlačení tlačidla Režimy. Okrem automatiky tu nájdeme napríklad režim Krásna tvár, Panoráma, HDR, Noc, Sériový záber, Makro, Animovaná fotografia či dnes tak populárne Selfie. Výhodou je, že pri každom režime sa zobrazí popis toho, čo vlastne robí, čo je obzvlášť vhodné pre začiatočníkov a menej skúsených mobilných fotografov. K dispozícii je aj režim Program a pre používateľov, ktorí sa chcú pohrať s nastaveniami expozície alebo manuálnou zmenou rýchlosti uzávierky a hodnoty clony, je tu režim Ručne (v Samsungu si však asi nemyslia, že ho využije veľa používateľov, takže nie je medzi prednastavenými). Komu by to všetko nestačilo, v režime Profi štýly si zo služby Pro Suggest môže stiahnuť ďalšie štýly a efekty, ktoré ozvláštnia fotografie. Vytvoriť si môžete dokonca vlastný efekt a zdieľať ho v službe Pro Suggest s ostatnými používateľmi.

Screenshot_2014-08-27-23-20-44 Screenshot_2014-08-27-23-22-07

Prejdime konečne na to najdôležitejšie, teda kvalitu výsledných fotografií. Tá je hlavne za optimálnych svetelných podmienok celkom dobrá a s Galaxy K Zoom sa dajú urobiť pekné snímky. ktorým nechýba dobrá kresba, verné farby ani detaily. Nemožno však povedať, že by kvalitatívne výrazne predbiehali fotografie iných topmodelov smartfónov a určite by sme našli fotomobily, ktoré fotia lepšie. Pri pozornom pohľade na snímkach objavíme istý šum a viaceré fotky sa mi zdali byť viac rozostrené na okrajoch, čo je problém, ktorý som registroval už u predchádzajúceho modelu. Problém s rozostrením je badateľný aj u mnohých snímok s maximálnym zoomom.

Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 6 Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 5

Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 4 Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 3

Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 2 Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 1

Fotografie s desaťnásobným optickým zoomom

Naopak, fotoaparát dobre zvláda makro snímky s množstvom detailov.

Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 10 Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 7

Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 9 Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 8

Fotografie v režime Makro

Sklamaním nie je ani fotografovanie v noci, hoci tu je lepšie nespoľahnúť sa na automatiku, ale pohrať sa s ručnými nastaveniami, alebo prepnúť na režim fotografovania v noci. Na vzdialenosť niekoľkých metrov pomôže xenónový blesk, ktorý dokáže slušne osvetliť objekty aj v úplnej tme.

Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 12 Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 11

Fotografie zosnímané v úplnej tme s použitím blesku

Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 13 Samsung Galaxy K Zoom - testovacie foto 14

Nočné fotografie bez blesku: naľavo automatický režim, napravo nočný režim

Samsung Galaxy K Zoom testovacie foto bez HDR Samsung Galaxy K Zoom testovacie foto HDR

Fotografia v automatickom režime a s HDR

Celkovo sa dá povedať, že Samsung Galaxy K Zoom je na tom s kvalitou fotografií lepšie než jeho predchodca a bez problémov nahradí bežný kompaktný fotoaparát. Drahším modelom či dokonca zrkadlovkám sa však pochopiteľne nemôže vyrovnať a pre náročných používateľov, ktorí chcú vysokokvalitné snímky bez kompromisov, to proste nebude ono.

Samsung Galaxy K Zoom testovacie foto a LG G2 a Panasonic Lumix DMC LZ-8 a

Samsung Galaxy K Zoom testovacie foto b LG G2 b Panasonic Lumix DMC LZ-8 b

Samsung Galaxy K Zoom testovacie foto c LG G2 c Panasonic Lumix DMC LZ-8 c

Samsung Galaxy K Zoom testovacie foto d LG G2 d Panasonic Lumix DMC LZ-8 d

Samsung Galaxy K Zoom testovacie foto e LG G2 e Panasonic Lumix DMC LZ-8 e

Samsung Galaxy K Zoom testovacie foto f LG G2 f Panasonic Lumix DMC LZ-8 f

Porovnanie fotografií: naľavo K Zoom, v strede LG G2, napravo bežný kompakt Panasonic DMC-LZ8

Pochvalu si však Galaxy K Zoom zaslúži za natáčanie vynikajúceho Full HD videa, ktoré môže mať 60 fps. Je naozaj plynulé, detailné a o elimináciu otrasov sa stará optická stabilizácia. Počas natáčania je možné plynule zoomovať a telefón bez problémov kontinuálne preostruje.

Konektivita a batéria

Smartfón disponuje snáď všetkými bežnými možnosťami konektivity, ktoré sú dnes pre smartfóny typické. V prvom rade treba pochváliť základnú funkciu, telefonovanie. Hlas v reproduktore je skutočne čistý a ani druhá strana sa nikdy nesťažovala na nezrozumiteľnosť. Galaxy K Zoom je navyše dostatočne citlivý na príjem GSM signálu a nezaznamenal som počas hovorov žiadne výpadky (na túto oblasť som sa vedome trochu sústredil, nakoľko Alcatel OneTouch Idol Alpha, ktorý som testoval predtým, mal v oblastiach so slabým signálom isté problémy).

Telefónna aplikácia je prednastavene rozdelená na štyri karty – Klávesnica, Denníky, Obľúbené a Kontakty. Nechýba samozrejme inteligentné vytáčanie, kedy vám telefón dáva návrhy kontaktov na základe písmen, ktoré ste už zadali. Na zadávanie textu slúži typická klávesnica Samsung, na ktorej sa dá písať rýchlo a ponúka bežné možnosti ako prediktívny text či automatické pridávanie veľkých písmen na začiatok každej vety. Text je na nej možné zadávať aj ťahom prsta po jednotlivých znakoch, teda tzv. swipowaním.

Screenshot-Samsung-K-Zoom-m

Z bezdrôtových možností konektivity prirodzene nesmie chýbať wi-fi, ktoré je tu v štandardoch a/b/g/n. Jeho citlivosť je dobrá a nemal som problém so stabilitou ani výpadkami wi-fi signálu. Ďalšou možnosťou je bluetooth 4.0 s A2DP a LE. Oproti topmodelom chýba len infraport.

Z internetových prehliadačov sú tu predinštalované Chrome a základný natívny prehliadač OS Android s jasným názvom Prehliadač. Umožňujú bežné možnosti práce so záložkami, zobrazenie stránok v režime pre PC či ukladanie na neskoršie offline čítanie.

Screenshot-Samsung-K-Zoom-n

Telefón pri navigácii podporuje okrem A-GPS aj ruský Glonass, pričom signál s podporou internetu zachytí väčšinou do niekoľkých sekúnd. S Galaxy K Zoom som najazdil niekoľko sto kilometrov, pričom ma vždy navigoval spoľahlivo, bez výpadkov a iných negatívnych skutočností. Jediným potenciálnym problémom môže byť jeho vloženie do držiaka, keďže telefón je skutočne hrubý. Do môjho univerzálneho držiaka sa mi ho podarilo vtesnať, ale ako sa hovorí, len tak-tak. Ramená, ktoré majú za iných okolností smartfón obopnúť, držali Galaxy K Zoom len na okrajoch. Našťastie, ani tak nemal telefón tendenciu z držiaka vypadávať a všetky cesty v ňom zvládol.

Samsung Galaxy K Zoom v držiaku na sklo

Batéria v Galaxy K Zoom má kapacitu 2430 mAh, čo môžeme považovať na priemernú hodnotu a som presvedčený, že do tak objemného tela by výrobca bez väčších problémov dokázal vložiť väčšiu a silnejšiu batériu. Hneď od začiatku používania tohto smartfónu som však cítil, že s výdržou to nebude zlé. Aj počas dní intenzívneho testovania, kedy som zariadenie využíval ako smartfón aj fotoaparát, mi s rezervou vždy bez problémov jeden deň vydržal. Pri miernejšom používaní nie je problémom ani hranica dvoch alebo aj troch dní. Výrobca dobre zvládol energetický manažment v pohotovostnom režime a nestávalo sa mi, že by telefón počas troj-štvorhodinovej nečinnosti v pohotovostnom stave klesol o viac než pár percent batérie.

Telefón dobre dopadol aj v teste výdrže, pri ktorom sme na ňom prehrávali HD video pri jase a zvuku nastavenom na 50%. Počas jednej hodiny klesla úroveň nabitia zo 100% na 91%, čo je výborný výsledok. Pre porovnanie, telefóny nižších tried ako Alcatel OneTouch Idol Mini a Sony Xperia E1 sa v rovnakom teste vybili na 85%. Prestigio MultiPhone PAP7500 na 84% a Huawei Ascend P7, ktorý tiež prekvapil dobrou výdržou, klesol na porovnateľných 92%. Pôvodný model, Galaxy S4 Zoom v tomto teste klesol len na 93%, treba však vziať do úvahy jeho nižšie rozlíšenie a menej výkonný hardvér.

Záverečné zhodnotenie

Samsung Galaxy K Zoom je nevšedné hybridné mobilné zariadenie, ktoré sa rovnako ako jeho predchodca Galaxy S4 Zoom snaží skombinovať hlavné prednosti smartfónov a kompaktných fotoaparátov. Z tohto dôvodu je potrebné zhodnotiť ho z viacerých uhlov pohľadu.

V základe je to výkonný smartfón s dostatočne veľkým displejom, ktorému oproti bežným konkurentom nechýba prakticky nič. Zatiaľ čo jeho predchodca bol konštrukčne skôr fotoaparátom, u Galaxy K Zoom je jednoznačný posun v konštrukcii smerom k smartfónu a jeho používanie je tak omnoho pohodlnejšie. Zmieriť sa síce treba s hrubším telom a vyššou hmotnosťou, ktorú je cítiť pri používaní aj nosení, celkovo je však jeho dizajn a ergonómia pri používaní na štýl smartfónu oproti minuloročnému modelu o míle vpredu.

Posun oproti minuloročnému modelu je však badateľný aj v ďalších smeroch. Stúpol výkon hardvéru, uhlopriečka displeja, rozlíšenie a v neposlednom rade aj kvalita fotografií a natáčaného videa. Galaxy K Zoom je z tohto uhla pohľadu naozaj vydarenou evolúciou a je dobre, že to Samsung po nie príliš pozitívnych komentároch s týmto modelovým radom nevzdal.

Pokiaľ budeme porovnávať Samsung Galaxy K Zoom s fotoaparátmi, tu už taká jednoznačná situácia nie je. S čistým svedomím možno povedať, že K Zoom sa vyrovná bežným kompaktným fotoaparátom a mnohým používateľom bude kvalita jeho fotografií bohato postačovať. Aj ja osobne si viem bez problémov predstaviť, že by som si ho na dovolenku zobral ako jediné zariadenie na fotografovanie. Hlavne optický zoom je veľkým plus, ktoré človek dostatočne ocení pri fotografovaní pamiatok alebo na výlete v prírode. Je však jasné, že toto zariadenie sa zďaleka nevyrovná ani lacným zrkadlovkám a kto chce skutočne kvalitné fotky, mal by sa poobzerať po inom zariadení.

Samsung Galaxy K Zoom

4.4.2 KitKat4,8"
Exynos 5260, Quad-core 1.3 GHz Cortex A7 & dual-core 1.7 GHz Cortex A15720 x 1280 pixelov
2 GB RAM20,7 Mpix
8 GB1080p@60fps

Samsung Galaxy K Zoom by som tak odporučil predovšetkým používateľom pre ktorých je fotografovanie prioritou, fotia často a radi, pričom na to využívajú predovšetkým mobilný telefón (musím povedať, že len vo svojom okolí ich poznám dosť). Samsung Galaxy K Zoom posúva mobilné fotografovanie na celkom inú úroveň a aj keď sa nájdu fotomobily, ktoré ho v kvalite fotiek predbehnú, ak chcete v mobile optický zoom a xenónový blesk, nemáte veľmi na výber. Navyše, výkonom sa doťahuje na topmodely.

Pomyselným jazýčkom na miske váh tak zostáva cena zariadenia. V čase písania recenzie začínala na 363 eurách, čo je suma, za ktorú sa dá kúpiť kvalitný smartfón, výborný kompakt, alebo lacná zrkadlovka, ktorá je však kvalitou fotiek aj tak úplne inde ako K Zoom. Treba preto dobre zvážiť, aké sú vaše priority a či využijete takýto smartfón s optickým zoomom.

Plusy:

 • Vysoký výkon
 • Oveľa ergonomickejší dizajn ako u predchodcu
 • Samostatná hardvérová spúšť fotoaparátu
 • Kvalitné Full HD video
 • Optický Zoom
 • Xenónový blesk

Mínusy:

 • Vyššia hmotnosť a hrúbka
 • Zmizol závit na pripojenie statívu
 • Mierne pukanie v oblasti zadného krytu
 • Chýba notifikačná dióda
29.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • matin27

  mne tam prave chyba manulane ovladanie fotoaparatu presnejšie nastavit si vzdialenost zaostrenia,v s4 zoom ju použivam často

 • Matey22

  Mozem sa opytat, ze odkial ste zobrali hodnotu 14 246 pre Antutu na S4 mini ? Moj S4 mini dava vyse 19 000 na Touchwize a vyse 20 000 na CM.

 • Carrot

  Mozem sa spytat aky je lepsi fotomobil od tohto?

+