MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita – nič dôležité nechýba

Z hľadiska konektivity toho Samsung Galaxy J5 2016 ponúka možno ešte viac ako by ste očakávali. Samozrejmosťou je pripojenie k Wi-Fi so štandardom 802.11 b/g/n, no 5 GHz pripojenie tu chýba. Nájdeme tu aj NFC, čo v tejto triede nie je úplným štandardom a výrobca nezabudol ani na Bluetooth v4.1 či FM rádio.

Samsung Galaxy J5 2016 Foto-7

K mobilným sieťam sa pripojíte pomocou GPRS, EDGE, HSPA s rýchlosťami 21,1/5,76 Mbps a nájdeme tu aj LTE Cat4 s rýchlosťami 150/50 Mbps. Nechýba štandardná podpora pre všetky naše siete a frekvencie, takže s pripojením k LTE problém mať nebudete. Nami testovaná verzia telefónu tiež ponúkala Dual-SIM technológiu, ktorá fungovala bez problémov, no iba jeden zo slotov podporuje pripojenie k 3G a LTE sieťam, na čo je potrebné pri používaní myslieť.

Chýbajú tu v podstate iba vychytávky z vlajkových lodí, ako napríklad skener odtlačkov či IR port. Inak je ale telefón veľmi dobre vybavený a po stránke konektivity nebudete mať žiaden problém. Bezproblémové boli aj hlasové hovory, ktoré boli dostatočne jasné na oboch stranách. Intenzita signálu bola tiež na veľmi dobrej úrovni a nespozorovali sme žiadne zaváhania či výpadky pripojenia.

Fotoaparát – schopný, ale nekonzistentný

Nový Samsung Galaxy J5 pre rok 2016 ponúka 13 MP hlavný fotoaparát a prednú 5 MP selfie kameru. Oba fotoaparáty ponúkajú clonu f/1.9 a dokonca aj LED blesk, čo je pri selfie fotoaparáte skutočnou raritou. Nejde o extrémne výkonnú jednotku, no niekedy aj trochu osvetlenia pomôže vylepšiť kvalitu fotografie.

Vzhľadom na to, že ide o telefón v cenovej kategórii okolo 200 EUR, sme od fotoaparátu žiadne zázraky nečakali. Boli sme preto milo prekvapení z niektorých fotografií, ktoré sa skutočne vydarili a vyzerajú naozaj veľmi dobre. Majú správnu úroveň kontrastu a dostatok detailov, no takéto pekné fotografie nie sú pravidlom. Pri fotení je veľká šanca, že sa vám nepodarí na objekt dostatočne zaostriť a potom sa z objektu stáva rozmazaná machuľa. To sa nám stalo hneď niekoľkokrát, no pri troche trpezlivosti a opakovaných záberoch je možné tento nedostatok eliminovať. Problémy ale budú najmä s pohyblivými objektmi, ako napríklad s mačkami.

Samsung Galaxy J5 2016 screenshot30

Podľa očakávania sú na tom o poznanie horšie fotografie v zlom osvetlení. Tu odporúčame buď použiť blesk, alebo manuálny mód, ktorým je telefón vybavený. Tak môžete zvýšením hodnoty ISO zaistiť dostatočne dlhú uzávierku na to, aby bola fotografia dostatočne ostrá, aj keď sa pravdepodobne takto zvýši úroveň digitálneho šumu na fotografii.

Natočené video je kvalitatívne priemerné. Potešil nás dostatok farieb, no horšie to už bolo s úrovňou detailov. Napriek tomu je ale video na menšom displeji pozerateľné a takéto video môže byť vhodné pre zdieľanie na sociálnych sieťach.

Celkovo sme tak s kvalitou fotografií spokojní. Problémy so zaostrovaním sú síce otravné, ale teší nás, že telefón je skutočne schopný spraviť peknú fotografiu. Chce to iba trochu trpezlivosti. V tejto cenovej kategórii ale veľa fotomobilov nenájdeme a väčšina fotografií bude dostatočne kvalitná na tradičné zdieľanie na sociálnych sieťach a prezeranie v telefóne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
30.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+