MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém

Samsung Galaxy J5 2016 prichádza so systémom Android 5.1.1 Lollipop spolu s nadstavbou TouchWiz. Síce nejde o kompletnú nadstavbu v najnovšej verzii ako v prípade nových vlajkových lodí, no je zrejmé, že sem Samsung pridal niekoľko zmien a vylepšení, na ktoré sme už od kórejského výrobcu zvyknutí.

Základom je tradičné prostredie TouchWiz so svojimi vizuálnymi zmenami. Zamknutá obrazovka s efektom kvapky vody je prispôsobiteľná v nastaveniach a tento efekt môžete zmeniť. Po odblokovaní sa naskytne pohľad na tradičné prostredie systému s ikonami a widgetmi na domovských obrazovkách. Aj menu s aplikáciami je upravené podľa štandardov Samsungu. Nechýba tu možnosť vytvárania priečinkov priamo v menu s aplikáciami, čo chválime, keďže táto funkcia výrazne uľahčuje používanie zariadenia a umožňuje dosiahnutie lepšej prehľadnosti na domovských obrazovkách. Pribudla aj domovská obrazovka Briefing, ktorá ponúka prehľadne zobrazené informácie. Ak ju ale nechcete mať zobrazenú, bez problémov ju môžete vypnúť.

Štandardnými zmenami prešla aj notifikačná lišta. Tá ponúka horizontálny rad notifikácií, pričom v tejto lište je možné ďalej sa posúvať. Samozrejme, všetky ikony s rýchlymi nastaveniami je možné si plnohodnotne prispôsobiť, vybrať nové a zmeniť ich poradie.

Menu s nastaveniami tiež zodpovedá štandardom Samsungu, no nenájdeme tu niektoré špeciálne funkcie z drahších modelov. Výsledkom je ale čistejšie usporiadanie nastavení, čo nám vôbec neprekážalo a žiadne vitálne nastavenie nám ani nechýbalo. V rámci nastavení si môžete prispôsobiť niektoré prvky systému podľa vlastných predstáv. Nenájdeme tu ale tradičnú možnosť zobrazenia dvoch aplikácií v dvoch oknách na jednej obrazovke, čo je ale pri menšej uhlopriečke displeja logické.

Vo všetkých ďalších oblastiach ale ide o tradičné prostredie Samsungu. Nájdeme tu aj niekoľko predinštalovaných aplikácií, aj keď ich množstvo nie je úplne zarážajúce. Nechýba balíček aplikácií od spoločnosti Microsoft, ktoré sú ale pomerne objemné a v zariadení zaberajú dosť miesta. Samozrejmosťou je aj balíček aplikácií od Google a niekoľko predinštalovaných titulov od Samsungu. Nejde ale o úplné zbytočnosti, ale o užitočné nástroje, ktoré majú mnohí používatelia ešte radšej ako štandardné riešenia od Google.

Samsung Galaxy J5 2016 Foto-10

Celkovo tak systém v zariadení veľmi neurazí a ponúkne dostatočné množstvo možností a nastavení, aby ste si ho vedeli prispôsobiť podľa vlastných predstáv. Teší nás, že to Samsung s bloatwareom nepreháňa a v zariadeniach s menšou vnútornou pamäťou znižuje množstvo bloatwareu na minimum. Systém bol pritom na zariadení veľmi dobre odladený, nevšimli sme si žiadne zaváhania, ktoré by teoreticky mohli byť systémového charakteru.

Multimédiá – iba to najzákladnejšie

Samsung Galaxy J5 2016 nie je najlepším multimediálnym smartfónom na trhu, no zároveň mu práca s médiami nerobí problém. Základom je 5,2″ displej, ktorý umožní bezproblémové sledovanie videí či prácu s internetovými stránkami. Žiadne špeciálne multimediálne funkcie tu ale nenájdete. Vzadu sa nachádza veľmi zle umiestnený reproduktor, ktorý je ale pomerne hlasný. Na prehrávanie hudby ale určite použite radšej slúchadlá či externý reproduktor.

Samsung Galaxy J5 2016 Foto-9

Z hľadiska predinštalovaných multimediálnych aplikácií tu nájdete klasické tituly, na ktoré sa Samsung spolieha už dlhšie. To znamená balíček Google aplikácií a aj tituly od Microsoftu. Využiť môžete kancelársky balík Office, aplikáciu OneDrive so 100 GB voľného úložného priestoru, OneNote na poznámky či Skype na telefonovanie. Okrem toho tu nájdete iba klasické ultimediálne aplikácie ako Galéria, ktorá ale ponúka všetky potrebné funkcie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
30.8.2016
 • pavolSK

  Celkovo vyzerá dobre, super je hlavne tá batéria . Škoda tej automatickej regulácii jasu a už pomerne slabým snapdragonom 410 .

  • Soty007

   Predražený….

 • Kubo102030

  To je asi vtip pýtať si za takúto sra*ku 200€

 • Martin

  Za cenu tohto predraženého Samsungu mozem mať Lenovo k5 Note s 16gb pamäťou a 3gb rám a hlavne s automatickou reguláciou jasu to je na smiech aby telefón za 200€ nemal auto reguláciu jasu

 • cartmanko

  aky je rozdiel medzi 2015 a 2016 a ako to zo skatule zistitm?

  • Stkra

   Dost velky je tam rozdiel napr. Ulozisko pamate16g, RAM 2g, velkost displeja, baterka, kovovy ram, novy Android 6.1

   • cartmanko

    dakujem ale uz som to medzitym nasiel, dcere ho aj kupil a aj je spokojna.

    • Stkra

     a dobre si urobil, lebo je to snad najlepsi dual telefon. Doporucil by som nalepit na displej sklo a dokupit origos puzdro.

 • Dominika Neupauerova

  Môžem sa opýtať kde ste ho zohnali v rúžovej farbe? :) Veľmi by som taku farbu chcela ale zatial som ju na slovenku nevidela :(

+