MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém: Tak ako ho poznáme z TOP modelov

Softvér telefónu je jednou z tých najpodstatnejších častí zariadenia, aby mohlo správne a rýchlo fungovať. Samsung svoje prostredie spolu s Androidom 8.0 Oreo optimalizoval skutočne výborne, a pridal aj niekoľko užitočných funkcií navyše. Celá nadstavba Samsung Experience je ladená do bielej farby tak, ako je tomu vo vyššie postavených modeloch. Bezpečnostná záplata na tomto telefóne je pritom vcelku aktuálna, a je platná k septembru 2018. Dúfajme, že Samsung nesklame a aktualizácie bude dodávať do tohto modelu aj pravidelnejšie.

V sekcii zobrazenie je možné nastaviť veľkosť písma či celkovú mierku zobrazenia objektov na displeji. Ako čerešničku na torte Samsung pridal podporu rôznych fontov, takže s týmto sa môžete dokonale pohrať a nastaviť si telefón podľa seba. Vo večerných hodinách poteší prítomnosť nočného režimu, ktorý je možné aktivovať priamo zo stavovej lišty. Keďže navigačné tlačidlá sú len softvérové, ich zoradenie je možné si nastaviť podľa vlastnej preferencie.

Používatelia s viacerými účtami taktiež nebudú sklamaní. Systém totiž ponúka možnosť duplikovať už existujúce aplikácie práve pre takýto prípad. Absenciu snímača odtlačkov prstov čiastočne vynahradí fakt, že telefón je možné odomykať pomocou tváre. To na naše prekvapenie fungovalo veľmi dobre, taktiež aj za úplnej tmy. Kamere stačilo svetlo z displeja na to, aby ožiarilo a následne naskenovalo vašu tvár. Samotné skenovanie a odomykanie pomocou tejto funkcie však ani zďaleka nie je najrýchlejšie a celý proces trvá od dvoch do šiestich sekúnd, v závislosti od dostupného svetla či spôsobu, ako telefón držíte v ruke.

Batéria: Dva dni zvládne

Hneď na začiatku testovania nás zaujalo, ako pomaly idú percentá z ukazovateľa 3 300 mAh batérie dole. Konečná doba zapnutej obrazovky pri 15 % činila neuveriteľných 7 hodín a 43 minút. Telefón sme pritom používali pomerne aktívne, spolu s prezeraním sociálnych sietí, sledovaní YouTube videí, pár minút sme skúšali aj nejakú tú hru. Treba však dodať, že sme mali zapnutý “Stredný” šetriaci režim.

Nabíjanie potom prebiehalo pomocou originálnej 5V/1A nabíjačky a z 15 % na 100 % sme sa dostali za 2 hodiny a 47 minút. Určite sa tak nejedná o najrýchlejšie nabíjajúci sa smartfón, našťastie nie je nutné hľadať nabíjačku tak často. Telefón sa počas nabíjania výrazne nezahrieval. Veľmi zamrzí, že Samsung nenasadil moderný konektor USB-C. V tejto cenovej kategórii je však prítomnosť staršieho micro-USB ešte stále celkom bežná. V systéme je k dispozícii aj šetrič batérie, ktorý je možné nastaviť na stredné šetrenie, ktorý sme spomenuli vyššie, a maximálne šetrenie. To stredné jemne zníži úroveň jasu displeja, a podtaktuje procesor. Akonáhle sme tento režim aktivovali, spozorovali sme celkom výrazné sekanie prostredia, a telefón celkovo jemne stratil na rýchlosti, čo sa dalo očakávať.

Náročný deň bez zapnutého šetriča batérie smartfón vydržal celkom hravo a doba zapnutej obrazovky pri ostávajúcich 15 % batérie bola 5 hodín a 25 minút, čo sa dá stále považovať za nadpriemer. Po aktivácii režimu maximálneho šetrenia sa prostredie zmení na tmavé a telefón budete môcť používať len s niekoľkými aplikáciami. Najlepší možný spôsob ako šetriť batériu na tomto smartfóne je aktivácia takzvaného “Tiesňového režimu”, v ktorom budú dostupné len núdzové funkcie, ako telefonovanie, posielanie SMS správ, Wi-Fi, mobilné dáta, Google Mapy a Chrome. Tento režim je možné aktivovať z ponuky napájania. Pýtate sa, prečo je výdrž batérie taká dobrá? Podľa nášho názoru je to práve nižším rozlíšením displeja, či pomerne úsporným procesorom. Na výdrž tak skutočne nemáme žiadne výhrady.

Záverečné zhodnotenie: Komu by sme telefón odporučili?

Tento model má šancu stať sa jedným z najlepších smartfónov do 200 €, má však mnoho kompromisov, ako nízke rozlíšenie displeja na veľkej uhlopriečke, veľmi pomalé nabíjanie či slabší čipset. Na druhú stranu poteší, že fotoaparáty podávajú na danú cenovú kategóriu veľmi slušné výkony, ak sa bavíme o fotografiách vyhotovených v exteriéry či dobrých svetelných podmienkach.

Druhým ťahákom je výdrž batérie, ktorá sa jednoznačne radí k nadpriemeru. Samsung Galaxy J4+ by sme odporučili najmä menej náročným používateľom, ktorí telefón používajú hlavne na komunikáciu a prezeranie sociálnych sietí, požadujú dobrú výdrž a slušný fotoaparát, a hlavne nechcú míňať za telefón veľa peňazí. O spoločnosti Samsung je známe, že ich smartfóny sú vždy drahšie oproti konkurencii. V tomto prípade však dostanete lepší fotoaparát ako má konkurencia a kvalitu overenú mnohými milovníkmi značky Samsung. Telefón sa začína predávať s cenovkou 179 € a bude dostupný v čiernej, zlatej a sýto-ružovej farbe.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
7

Samsung Galaxy J4+

Tento model má šancu stať sa jedným z najlepších smartfónov do 200€, má však mnoho kompromisov, ako nízke rozlíšenie displeja na veľkej uhlopriečke, veľmi pomalé nabíjanie, či slabší čipset. Na druhú stranu poteší, že fotoaparáty podávajú na danú cenovú kategóriu veľmi slušné výkony, ak sa bavíme o fotografiách vyhotovených v exteriéry. Druhým ťahákom je výdrž batérie, ktorá sa jednoznačne radí k nadpriemeru. O spoločnosti Samsung je známe, že ich smartfóny sú vždy drahšie oproti konkurencii. V tomto prípade však dostanete lepší fotoaparát, a kvalitu overenú mnohými milovníkmi značky Samsung. Telefón sa začína predávať s cenovkou 179 €, a bude dostupný v čiernej, zlatej, a sýto-rúžovej farbe.zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
40 %
Displej
60 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
50 %
Fotoaparát

  • Skvelá výdrž batérie
  • Solídne fotoaparáty
  • Pekná, lesklá konštrukcia

  • Nízke rozlíšenie displeja
  • Pomalé nabíjanie cez micro-USB
  • Konkurencia ponúkne lepší výkon
10.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • vox populi

    no, pekný scheiss! Oproti J5 nemá skener prstov, ani amoled displej

+