MojAndroid

Nedávno som mal možnosť otestovať nový smart náramok Samsung Galaxy Fit e, teraz sa mi do ruky dostal jeho vybavenejší a podstatne drahší kolega. Zmien je síce viacero, no tou hlavnou je určite prítomnosť farebného displeja. Galaxy Fit bez prípony “e” je od menej vybaveného náramku dizajnovo takmer na nerozoznanie.

Pripraviť sa musíte na podstatne vyššiu cenu. Viac, ako dvojnásobne. V overených slovenských e-shopoch nájdete Samsung Galaxy Fit za približne 100 eur. Odporúčaná cena Samsungu Galaxy Fit e je 39 eur. Oplatí sa investovať viac kvôli farebnému displeju, pohodlnejšiemu ovládaniu, lepšej práci s notifikáciami a výbornej čitateľnosti na slnku? To už nechám na vás.

Parametre:

Operačný systémFreeRTOS
Displej120x240p, AMOLED, 0,95", 16 mil. farieb
RAM2 MB
Kapacita úložiska32 MB
SenzoryAkcelerometer, Gyro senzor, senzor srdcového tepu
Rozmery45,1 × 18,3 mm
Hmotnosť23 gramov
Batéria120 mAh
Vodeodolnosť 5 ATM

Balenie a spárovanie so smartfónom

Krabičku, v ktorej Galaxy Fit prichádza, už poznám z modelu Galaxy Fit e. Je takmer rovnaká. Vo vnútri sa nachádza samotné zariadenie a nabíjacia kolíska. Novinkou je aj prítomnosť bezdrôtového nabíjania. Lacnejší model bezdtôrové nabíjanie neponúka. Musím povedať, že toto riešenie je oveľa pohodlnejšie. Navyše, kábel je dostatočne dlhý, takže za mňa malé, ale významné plus. Bezdrôtové nabíjanie som chcel vyskúšať so smartfónom Huawei Mate 20 Pro, no náramok nereagoval. So Samsungom by to však fungovať mohlo, no nabíjacia kolíska je istotou. V balení nechýba ani dokumentácia, ktorá našťastie nie je niajko zbytočne veľká.

Takže náramok mám vybalený a idem sa ho pokúsiť prepojiť so smartfónom. Stiahnem aplikáciu Galaxy Wearable, ktorá by to všetko mala bez problémov zvládnuť. A presne to aj urobila. Počas párovania je ešte potrebné doinštalovať plugin pre Galaxy Fit a hotovo. Pokiaľ vlastníte smartfón od Samsungu, tento plugin inštalovať nebudete. Rovnako nemusíte sťahovať ani aplikáciu, keďže je predinštalovaná.

Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma

Minimalizmus je základ

Rovnako, ako sa mi páčil dizajn modelu Galaxy Fit e, páči sa mi aj tento. Na ruke nie je náramok takmer cítiť. Jeho hmotnosť je len 23 gramov. Je to poriadny rozdiel oproti mojim Gear S3. Displej tiež nie je nijako veľký, no oproti svojmu lacnejšiemu kolegovi sa predsalen dočkal zväčšenia. Je tak akurát. Navyše, je dotykový. Prebudiť ho môžete klasicky stlačením hardvérového tlačidla, prípadne gestom. Použitie gesta sa dá v nastaveniach vypnúť, o trochu tým predĺžite výdrž batérie.

Kvalita displeja je na moje prekvapenie veľmi dobrá. Jedná sa o AMOLED panel s rozlíšením 120 x 240 pixelov a pomerom strán 18:9. Jeho uhlopriečka je 0,95″ a dokáže zobraziť 16 miliónov farieb. Ponúka výborné zobrazenie farieb, ktoré sú sýte a dostatočne kontrastné. Navyše, vďaka technológii AMOLED, dokáže šetriť batériu tým, že čierne pixely úplne vypne.

Toto všetko platí, pokiaľ ste vo vnútri. Vonku už farebné podanie také krásne nie je, no pozerať sa na to dá. Čo ma ale príjemne prekvapilo, je viditeľnosť na priamom slnku. Oproti Galaxy Fit e je to výrazný krok vpred. Počas testovania som nemal absolútne žiadny problém, na displej som nemusel tieniť, aby som niečo uvidel. Viditeľnosť displeja na priamom slnku je pre mňa jednou z najdôležitejších vlastností kvalitných smart hodiniek alebo náramkov, a Samsung Galaxy Fit ma v tomto smere nesklamal.

Ovládanie

Náramok je možné ovládať výhradne pomocou dotykového displeja. Základná obrazovka ponúka widget s aktuálnym časom a funkciou, ktorú ste si zvolili v aplikácii. Medzi ostatnými obrazovkami môžete listovať posunom prsta sprava doľava alebo naopak. Ak posuniete prst zľava doprava, prípadne zdola nahor, dostanete sa do notifikácií. Tie sú vlastne poslednou položkou v zozname “widgetov”. Oproti lacnejšiemu Galaxy Fit e je v tomto prípade práca s notifikáciami podstatne lepšia.

Nielenže môžete notifikáciu stále vyhľadať (na Galaxy Fit e sa zobrazí len na pár sekúnd a potom je preč), ale môžete využiť aj jednoduché odpovede. Tie si nakonfigurujete priamo v aplikácii Galaxy Wearable. Písať síce nie je možné, no na takomto displeji by to veľmi pohodlné nebolo. Drahšie smart hodinky ponúkajú napríklad aj hlasové diktovanie, no tu sme pri náramku, ktorého význam je niekde inde – hlavne v športových funkciách, jednoduchosti a ľahkosti.

Posunutím prsta zhora nadol sa dostanete do rýchlych nastavení – akýchsi prepínačov. Tu môžete nastaviť jas displeja, zapnúť režim nerušiť, prípadne aktivovať funkciu, ktorá zamedzí náhodným dotykom displeja pri plávaní. Samotné ovládanie je jednoduché a bezproblémové, funguje veľmi dobre a displej reaguje na prst okamžite.

Sledovanie aktivity a športové funkcie

No a dostávam sa k tomu najdôležitejšiemu – fitnes funkciám. Poteší automatické sledovanie aktivity, ktoré poznáme z drahších náramkov a hodiniek od Samsungu. Náramok Galaxy Fit rozozná, že kráčate, beháte, veslujete či robíte nejaké dynamické cvičenie. Ihneď po rozoznaní začne sledovanie. To sa následne uloží do aplikácie S Health. Jednoduché a rýchle.

Po každom kilometri chôdze alebo behu vás aplikácia Samsung Health upozorní, že ste práve prešli ďalší kilometer. Buď pomocou reproduktora smartfónu alebo v slúchadlách, ktoré máte práve na ušiach. Ak chcete vidieť váš pohyb počas cvičenia aj na mape, automatické zisťovanie aktivity to nedokáže. Ideálne je zapnúť cvičenie priamo zo smartfónu, kedy sa použije jeho GPS prijímač. Hodinky totiž vlastným nedisponujú. Po automatickom sledovaní aktivity vidíte, koľko krokov ste urobili, aká bola vaša rýchlosť, tep, prípadne tempo. Mapu však neuvidíte.

Po cvičení som si jednoducho pozrel všetky informácie priamo v aplikácii Samsung Health. Tú mimochodom považujem za najlepšiu svojho druhu. Ponúka všetko podstatné a navyše dokáže spolupracovať aj s ďalšími podobnými aplikáciami, ktoré sledujú príjem vody, bežeckými aplikáciami a mnohými inými. Ale späť k spomínanému cvičeniu. Takže v aplikácii som si pozrel, že som išiel 1 hodinu aj 8 minút, prešiel 4,3 kilometra priemernou rýchlosťou 4 km/h. Bolo to automatické meranie aktivity počas prechádzky po meste. Ďalej nechýbajú informácie o srdcovom tepe a nadmorskej výške. A navyše, na mape si môžete pozrieť, kade ste išli. Okrem toho tu vidíte tempo (maximálne aj minimálne), taktiež maximálnu aj minimálnu rýchlosť a rovnako aj tep. Z cvičenia môžete do aplikácie pridať aj fotografiu.

Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 5.16.0.043
Aktuálna cena: Zdarma

Spomenúť musím ešte jednu funkciu, a tou je automatické pozastavenie aktivity. Funguje to tak, že napríklad beháte, zastavíte pri semafore a čakáte na zelenú. Náramok po pár sekundách upozorní na to, že cvičenie je pozastavené. Vy môžete cvičenie úplne ukončiť, prípadne pokračovať v ňom. Prakticky sa však o nič starať nemusíte. Keď bude na semafore zelená, pokračujete v behu a aktivita bude automaticky pokračovať.

Aplikácia, ktorá zvládne všetko

Bez aplikácie Galaxy Wearable by ste sa nepohli. Po nainštalovaní a spárovaní náramku odporúčam prejsť si celú ponuku rôznych nastavení a funkcií. V tejto appke nastavíte všetko, čo potrebujete. Na vrchu nechýba vždy aktuálna informácia o stave batérie. Jednoducho si nastavíte, z ktorých aplikácií chcete dostávať informácie (určite nechcete, aby vám náramok vibroval každú minútu). Nechýba tu ani budík, ktorý som viackrát využil. Náramok síce reproduktor nemá, ale vibrovaním zobudí bez problémov. Aspoň mňa.

Spojenie so smartfónom je bezproblémové, aj vďaka prítomnosti bluetooth vo verzii 5.0. To zaručí naozaj skvelý dosah, kľudne aj niekoľko desiatok metrov. To záleží od priestorov, v ktorých sa nachádzate a koľko stien je medzi vami. Samozrejme platí, že čím viac prekážok, tým  je dosah nižší.

Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.20.17113061
Aktuálna cena: Zdarma

Výdrž a nabíjanie

Výdrž je pre mňa jedným z najdôležitejších parametrov kvalitného smart náramku. V tomto smere na tom nie je nový Galaxy Fit úplne najlepšie, no nemôžem povedať, že to je vyslovene zlé. Konkurencia, hlavne v podaní náramkov Mi Band od Xiaomi, ponúka oveľa dlhšiu výdrž. Avšak nabíjanie je trochu nemotorné a tiež chýba kvalitný farebný displej, ktorý je navyše dobre čitateľný aj na slnku. V tomto má Samsung jednoznačne navrch.

Samsung hovorí, že náramok vydrží 7-8 dní pri normálnom používaní. Ak ho používate menej, výdrž by sa mala vyšplhať až na 11 dní. S tými 7 dňami súhlasím, tiež som nameral podobné výsledky. Avšak neviem si predstaviť, ako by som sa mohol dostať na 11 dní. To je podľa mňa nereálne. Avšak 7 dní nie je rozhodne zlé. Je to dostatočná výdrž na to, aby som mal náramok na ruke neustále. Automaticky mi meria aktivitu, počíta kroky a spánok, čo sa mi veľmi páči. Nemusím sa pritom každý večer strachovať o úroveň batérie. V noci ho chcem mať na ruke a nie nabíjať. Keby sa nabíjal, spánok by som merať nemohol a tým by sa pre mňa stal nepoužiteľný.

Konkurenčnou výhodou je nabíjanie. To je veľmi pohodlné, za čo vďačí podpore bezdrôtového nabíjania. To je vlastne jediný spôsob, ako náramok nabijete. Klasický konektor tu nie je. Samsung Galaxy Fit nemusíte z ničoho vyberať, stačí priložiť k dodávanej bezdrôtovej nabíjačke a hotovo. Magnet sa postará o jeho prichytenie. Navyše, nezáleží na strane, ktorou náramok priložíte. Nabíjanie funguje v oboch smeroch.

Ale aby som len nechválil, jediná vec, ktorá mi pri nabíjaní trochu prekáža, je rýchlosť. Z 0 na 100 percent to trvá viac, ako dve hodiny. Keby sa to dalo zredukovať na približne hodinu a pol, bol by som úplne spokojný. Avšak pár minút na nabíjačke bez problémov zaručí dostatočnú výdrž minimálne na celý deň.

Záverečné hodnotenie: Stojí za zváženie

Ak hľadáte dobrého pomocníka, ktorého budete mať stále na ruke a nebudete o ňom ani vedieť, Samsung Galaxy Fit môže byť tou správnou voľbou. Tiež sa zíde v prípade, že máte smartfón od Samsungu, prípadne aplikácia Samsung Health je vašou obľúbenou. 7-dňová výdrž je v poriadku, aj keď osobne by som privítal o trochu dlhšiu. Na druhú stranu, bezdtôrové nabíjanie je veľmi pohodlné.

Výhodou je ak podarený displej s výborným farebným podaním a hlavne veľmi slušnou čitateľnosťou na priamom slnku. Ak tú pre vás dôležité aj notifikácie, tie zvládnete v rámci možností vybaviť priamo cez náramok. Náramok nájdete v overených slovenských e-shopoch za cenu približne 100 eur.

Plusy

  • Veľmi slušný displej
  • Dobrá viditeľnosť na priamom slnku
  • Obstojná výdrž
  • Bezdtôrové nabíjanie
  • Malý a ľahký
  • Výborná kombinácia so Samsung Health
  • Bluetooth 5.0 a výborný dosah

Mínusy

  • Vyššia cena
  • Výdrž by mohla byť o trochu lepšia
  • Pomalšie nabíjanie
18.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+