MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Vynikajúca výbava

Rozdielov v úrovni výbavy konektivity je medzi smartfónmi čoraz menej. Ak sa telefón profiluje ako najvyššia stredná trieda, je pochopiteľné, že v tomto smere prakticky vôbec nezaostáva za high-endmi. Samsung Galaxy A8 2018 tak ponúka plnú výbavu pripojenia – GPRS, EDGE, HSPA aj moderné LTE Cat11 s rýchlosťami 600/75 Mbps. Nechýba Wi-Fi štandardu 802.11 a/b/g/n/ac s podporou dual-band pripojenia, Bluetooth v5.0, NFC a dokonca tu nájdeme aj FM rádio.

Všetky tieto druhy pripojenia pritom fungovali výborne, nezaregistrovali sme žiadne výpadky či poklesy sily signálu a ani žiadne neštandardné správanie. Okrem toho, telefón ponúka dva sloty na SIM karty a jeden na microSD kartu. Vďaka tomu môžete telefón plnohodnotne využívať s dvomi SIM kartami – aj my sme ho takto používali počas celej doby testovania bez akýckoľvek problémov. Nastavenia preferovanej karty pre hovory/SMS/dáta sú jednoduché a priamočiare a nemali sme s nimi žiadne problémy.

Fotoaparát: Jeden vzadu a dva vpredu?

Jednou z najzaujímavejších vlastností nového Samsung Galaxy A8 2018 je jeho fotografická výbava. Vzadu nájdeme veľmi slušný 16MP fotoaparát s minimálnym clonovým číslom f/1.7, fázovým autofocusom a veľmi dobrými výsledkami. Ešte zaujímavejší je duálny fotoaparát vpredu s kombináciou 16+8MP fotoaparátov. Táto kombinácia fotoaparátov zabezpečuje aj fungovanie odomykania telefónu pomocou tváre a ponúka aj zaujímavé efekty pre selfie fotografie.

Hlavný fotoaparát poslúži väčšine používateľov na zachytenie bežných momentiek. V dobrom osvetlení produkuje ostré a pekne farebné fotografie s rozumným dynamickým rozsahom. Vysoké rozlíšenie umožní aj dodatočné orezanie či priblíženie fotografie bez väčšej straty detailov. Tieto fotografie sú však najideálnejšie na zdieľanie na sociálnych sieťach či uloženie do digitálnej knižnice. 

V horších svetelných podmienkach však kvalita fotografií pomerne rýchlo klesá. S cieľom zachytiť viac svetla sú fotografie mäkšie, chýba im detail a neraz sú rozmazané, aj keď sme sa snažili telefón držať pevne v ruke. Tu sa prejavuje chýbajúca optická stabilizácia, ktorá by bola veľmi užitočná a s ktorou by telefón určite ponúkol lepšie výsledky aj v horšom osvetlení. Aj preto ho využijete najmä pri fotení v lepšom svetle, kde vás však kvalitou fotografií určite poteší. 

Video nie je vôbec najhoršie, no aj tu je viditeľná chýbajúca optická stabilizácia. Zachytené farby sú pomerne reálne, možno troška sýtejšie ako v skutočnosti. Automatické zaostrovanie je priemerné a poteší aj dobrý záznam zvuku. Hoci tak nejde o úplný prepadák, nemôžeme ani povedať, že by video nejako vytŕčalo z radu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Hlavnú rolu tu však hrá predná selfie kamera. Tá, ako sme už spomínali, zabezpečuje odomknutie telefónu tvárou, čo je praktická funkcia, ktorá fungovala veľmi dobre. Zároveň táto fotografická zostava ponúka špeciálne funkcie, na ktoré sme zvyknutí aj pri drahších telefónoch, no najmä pri hlavnej kamere. Vďaka duálnej konfigurácii je možné zachytiť efekt hĺbky obrazu s rozmazaným pozadím a vytvoriť tak umelecky pôsobiace portréty. 

Tento efekt funguje naozaj veľmi dobre a hoci nie je dokonalý (tak, ako na žiadnom smartfóne), patrí určite k lepšiemu priemeru a najmä na poli selfie kamier ide o veľmi kvalitné spracovanie tejto populárnej funkcie. Okrem toho, selfie kamera ponúka aj v štandardnom formáte veľmi kvalitné výsledky. V tomto smere už dlhodobo excelujú predné fotoaparáty vo vlajkových lodiach spoločnosti Samsung, no v strednej triede by sme takýto výborný selfie foťák hľadali iba veľmi ťažko. Poradí si dokonca aj s horšími svetelnými podmienkami, kde síce kvalita fotografie klesá, no zachováva si dostatok svetelnosti. Do pozornosti dávame najmä úroveň detailov, ktorá je pri týchto selfie fotografiách skutočne výnimočná a nájsť smartfón s podobne výkonným selfie fotoaparátom je skutočne náročné.

Samsung Galaxy A8 2018 tiež ponúka štandardnú Samsung aplikáciu fotoaparátu. Nájdete tu všetky tradičné režimy, živé filtre a nálepky, ktoré niektorých používateľov určite potešia. Tí z vás, ktorí sa zameriavajú skôr na samotnú kvalitu fotografií, ocenia zasa profesionálny režim, v ktorom si môžete nastaviť niektoré funkcie sami.

Celkovo sme tak s fotografickou výbavou smartfónu nadmieru spokojní. Ide o vynikajúci smartfón pre selfie nadšencov, pričom v tomto smere patrí k absolútnej špičke na trhu, nie iba vo svojom segmente.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
1.2.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+