MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Kópia vlajkových lodí

Aj pri popise systému nového Samsung Galaxy A8 2018 sa vraciame k porovnaniu s vlajkovým radom Galaxy S. Rozdiely sú tu iba minimálne (ak nejaké vôbec), my sme počas niekoľkodňového používania nenašli takmer žiadne. Chýba tu akurát aktívny bočný panel, čo ale vychádza z hardvérových vlastností telefónu, ktorý nemá displej zahnutý po bokoch. V ostatných ohľadoch sa môžete tešiť na plnohodnotný Samsung so všetkým, čo k tomu patrí.

To znamená všetky dobré aj zlé správy pre fanúšikov, resp. odporcov nadstavby Samsung Experience. Samozrejme, fanúšikovia čistého Androidu si tu na svoje neprídu. Okrem toho, predinštalovaným systémom je dnes už starší Android 7.1.1 Nougat. Samsung Experience je tu ale v plnej sile, a tak sa môžete tešiť na všetky praktické funkcie, ktoré táto nadstavba prináša.

Medzi tie najlepšie patrí určite aktívny Always-On displej s náhľadom notifikácií a množstvom nastavení prispôsobenia. Samozrejmosťou sú grafické zmeny, rozmanitý panel s ikonami pre rýchle spustenie či rôzne nastavenia v launcheri a v menu s aplikáciami. Jednoducho povedané – ak poznáte modernú nadstavbu Samsung Experience, všetko vám bude známe.

Výbornou správou je, že telefón poskytuje vynikajúcu odozvu. Napriek tomu, že v porovnaní s vlajkovými loďami má o čosi slabší hardvér (najmä po stránke procesoru), systém je rovnako svižný. Okrem toho, počas testovania sme sa nestretli s absolútne žiadnymi zaváhaniami či zaseknutiami. Iste, ide o čisto nový telefón, no v prípade zariadení s takto výraznou nadstavbou ani to nie je záruka bezstarostného používania. V tomto prípade však môžeme skonštatovať, že sme sa s ničím podobným nestretli a všetko fungovalo podľa našich predstáv.

Samozrejme, telefón sa nezaobišiel bez balíčka predinštalovaných aplikácií. Okrem všemožných Samsung titulov nechýba priečinok s aplikáciami od Microsoftu a nutnosťou sú aj predinštalované Google aplikácie. Vo výsledku tak máte v telefóne niekoľko aplikácií pre Mail, Kalendár či prácu s dokumentami.

V tomto smere sa zatiaľ žiadne zmeny nekonajú a Samsung naďalej pretláča svoje vlastné aplikačné riešenia, čo nemusí vyhovovať každému. Na druhej strane, telefón je ihneď po prvom spustení splniť väčšinu vašich požiadaviek bez potreby inštalovania množstva ďalších titulov, čo je pre veľa používateľov výhodou.

Multimédiá: Vynikajúci zážitok

Hoci množstvo bloatware na zariadeniach Samsung nás neteší, dokopy so slušným hardvérom dostávame hneď po vybalení telefónu z krabice slušný multimediálny zážitok. Samsung má dlhodobo skvelú aplikáciu s galériou, počasím, praktický prehliadač súborov a mnohé ďalšie aplikácie. S dokumentami a multimediálnymi súbormi si poradí balíček Microsoft Office a všetky vaše ďalšie potreby vyrieši obchod Play.

Čo sa týka hardvéru, Samsung Galaxy A8 2018 je predurčený byť skvelým multimediálnym zariadením. Ako sme opisovali vyššie, displej je vynikajúci a prakticky nič mu nechýba. Neštandardný pomer strán sa prejaví v niektorých aplikáciách – napríklad pri sledovaní YouTube videí máte po stranách čierne obdĺžniky. Tie ale odstránite jednoduchým gestom priblíženia Pinch-to-Zoom. Výsledok síce nie je optimálny, keďže časť videa je odrezaná, no väčšina dôležitých informácií je naďalej viditeľná. Až na pár cenných výnimiek je takéto sledovanie bezproblémové a na veľkom a peknom displeji je skutočným zážitkom.

Okrem toho telefón ponúka veľmi slušný reproduktor. Ten je umiestnený trošku neštandardne na pravej strane, no s týmto sme sa v strednej triede Samsungov už stretli. Výsledok má svoje klady aj zápory, no pravdou je, že tento reproduktor je pre praváka skutočne ťažké zakryť v akejkoľvek pozícii. Reproduktor tiež hrá pomerne dobre a najmä hlasno. Hudbu si cezeň asi púšťať nebudete, no pri sledovaní videí je viac než dostatočný.

Okrem toho, Samsung Galaxy A8 2018 ponúka ja tradičný 3,5mm jack pre slúchadlá. V balení sa tiež nachádzajú štuplíkové slúchadlá, ktoré nehrajú vôbec zle a hlavne – nepotrebujete k nim žiadnu redukciu! Hoci slúchadlový konektor zo strednej triedy zatiaľ nemizne tak rýchlo ako z vlajkových lodí, stále sme radi, že Samsung sa neodhodlal k tomuto, dnes veľmi modernému kroku.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
1.2.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+