MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Radosť pozerať sa

Rovnako ako v prípade vlajkových lodí, aj Samsung Galaxy A8 2018 ponúka veľmi kvalitný displej. Ide o Super AMOLED panel s veľkosťou 5,6″ a rozlíšením 1080 x 2220 px s pomerom strán 18,5:9. To znamená, že telefón je dlhší a užší ako sme zvyknutí z klasických smartfónov s pomerom strán obrazovky 16:9. Na tento nový štandard si však už zvykáme a môžeme očakávať, že tento rok sa s ním budeme stretávať na každom kroku.

Čo je ale veľmi dôležité, Samsung na tomto displeji nešetril a tešiť sa tak môžete na všetky kvality, ktoré by ste od Super AMOLEDU očakávali. To znamená jasné a sýte farby, dokonalú čiernu, vynikajúce pozorovacie uhly a skvelú čitateľnosť na priamom slnku. Displeju naozaj nemáme čo vytknúť. Hoci nedosahuje až takých kvalít ako panel na vlajkových lodiach, ani za nimi výrazne nezaostáva. Rozlíšenie je na túto veľkosť absolútne dostatočné a všetky ostatné kvality displeja sú na vynikajúcej úrovni.

Okrem vysokého maximálneho jasu poteší už aj tradične veľmi nízky minimálny jas, ktorý oceníte pri manipulácii s telefónom v absolútnej tme. Samozrejme, nechýba ani skvelý nočný režim, ktorý potláča modré svetlo displeja a umožňuje pohodlnejšie čítanie obsahu v tme. Úroveň tohto efektu ako aj čas spustenia si môžete nastaviť. Nechýba ani automatické spustenie pri súmraku a vypnutie pri úsvite, takže nemusíte nastavenie ručne meniť s ročnými obdobiami. Samsung má túto funkciu zvládnutú na výbornú a používateľom prináša skutočnú pridanú hodnotu.

Jedinou možno kontroverznou vlastnosťou displeja sú zahnuté rohy. Tento trend sa prejavuje najmä pri vlajkových lodiach, no vďaka modelu Samsung Galaxy A8 2018 sa s ním stretávame už aj vo vyššej strednej triede. Ide o dizajnový prvok, ktorý sa nemusí každému páčiť. Okrem toho, zahnuté rohy zmenšujú využiteľnú plochu displeja na 5,5″, čo potvrdzuje aj výrobca na balení. Nám tento prvok veľmi neprekážal, no nemali by sme nič ani proti štandardným ostrým rohom. Tých pár pixelov nám pri používaní určite nechýbalo, no subjektívne sa nám na tomto zariadení zahnuté rohy nepáčia. Iné je to v prípade smartfónov so zahnutým displejom po bokoch, keď nám zahnuté rohy dávajú väčší zmysel.

Výkon: Aj na rozdávanie

Hoci Samsung Galaxy A8 2018 nie je vlajkovou loďou, poskytuje dostatok výkonu aj na skutočne náročné operácie. Vo vnútri nájdeme 8-jadrový čip Exynos 7885 Octa s dvomi jadrami Cortex-A73 s taktom 2,2 GHz a šiestimi jadrami Cortex-A53 s taktom 1,6 GHz. Táto kombinácia je dostatočne výkonná a zároveň energeticky efektívna pre každodenné aj náročnejšie používanie. Telefón má štandardne 4 GB RAM a 32/64 GB vnútornej pamäte. Vďaka tomu je skutočne svižný a poradí si aj s náročnejším multitaskingom.

Výsledky v benchmarkových aplikáciách síce nevyrážajú dych, no ako obyčajne, ani tentokrát nie sú benchmarky vôbec smerodajné. Aj skúsenejší používateľ si pri bežnej práci s telefónom môže A8 pomýliť za plnohodnotnú vlajkovú loď. Reakcie sú bleskové, multitasking absolútne bezproblémový. Telefón nemal problémy ani s náročnejšími hrami a inými aplikáciami.

Mierne spomalenie sa preukázalo iba pri skutočne náročných operáciách spustených zároveň, ako napríklad prvotné nastavovanie nových aplikácií, prepínanie medzi nimi, prihlasovanie sa do účtov a súčasné sťahovanie aplikácií z obchodu Play. Po úvodnom nastavení sme sa už počas používania nestretli so žiadnymi zaváhaniami, zaseknutiami či spomaleniami.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
1.2.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+