MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Všetko, čo potrebujete

Telefonovanie so Samsungom Galaxy A70 je bezproblémové. Trošku výhrady mám k zhasínaniu displeja počas hovoru, ktoré nie vždy funguje na 100 percent. V poslednom čase sa mi to ale stáva častejšie, možno problém s hlavou :)

Hlasitosť reproduktora je dostatočná, rovnako aj kvalita. Problém nenastáva ani na druhej strane, nikto sa na kvalitu nesťažoval. Toto by však mal bez problémov zvládať každý aktuálny smartfón, Samsung Galaxy A70 nie je výnimkou.

V obchode som párkrát zaplatil prostredníctvom Google Pay a platby prebehli bez problémov. Pri prikladaní smartfónu k terminálu odporúčam priložiť strednou časťou. Tam sa totiž s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza NFC čip.

Samsung Galaxy A70 je Dual SIM prístroj, takže do neho vložíte súčasne dve SIM karty. Navyše, disponuje aj samostatným slotom na pamäťovú kartu. Pre tých, ktorí chcú využívať súčasne dve SIM karty a pamäťovú kartu, je toto ideálne riešenie a tiež veľká konkurenčná výhoda.

GPS som otestoval s navigáciou Waze a všetko fungovalo bez problémov. Nakalibrovanie kompasu prebehlo úspešne, rovnako som počas viacerých jázd nestratil pozíciu ani raz. Samozrejmosťou je podpora 4G sietí na oboch kartách. V nastaveniach si jednoducho prepnete, ktorá karta sa má používať prednostne na hovory či dátovanie.

Samsung Galaxy A70 disponuje aj bluetooth pripojením vo verzii 5.0. To znamená, že sa môžete spoľahnúť na rýchly a kvalitný prenos a taktiež na výborný dosah. Počas testovania som k smartfónu mal pripojených viacero zariadení práve prostredníctvom bluetooth. Nechýbali smart hodinky, náramok, bluetooth reproduktor a podobne. Počas používania som sa nestretol so žiadnym problémom, bluetooth pripojenie je veľmi spoľahlivé.

Fotoaparát: Ako sa vyspí

Fotografické schopnosti a hlavne 3 snímače na zadnej strane sú obrovským lákadlom nového Samsungu Galaxy A70. Navyše, ten hlavný snímač disponuje rozlíšením až 32 megapixelov. Na papiere to vyzerá veľmi dobre, avšak zdanie môže klamať. Ako sa teda popasoval fotoaparát novinky s naším testom?

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu som už spomenul, jeho clona je f/1.7. Štandardne vytvárate fotografie v rozlíšení 16 megapixelov a pomere strán 4:3, avšak jednoducho prepnete na rozlíšenie maximálne. To využijete hlavne za dobrých svetelných podmienok, večer už odporúčam prepnúť späť na 16 MP rozlíšenie. Samozrejme, máte možnosť zvoliť si aj iný pomer strán fotografie (16:9, 1:1, 20:9), no musíte sa pripraviť na nižšie výsledné rozlíšenie, keďže sa bude jednať len o výrez z pôvodného pomeru 4:3.

Ultra-širokouhlý objektív sa mi páči a smartfón bez neho by som už asi nechcel. Posúva možnosti mobilnej fotografie zase o krok ďalej. Na fotografiu sa toho zmestí viac, ideálne využitie nájde pri fotografovaní väčších budov zblízka či skupinových fotografiách a podobne. Viac sa poteším zariadeniu, ktoré ponúka práve takýto objektív a uprednostním ho pred teleobjektívom. Takže za toto má Samsung u mňa palec hore. Jeho rozlíšenie je 8 megapixelov, clona f/2.2. Avšak tento objektív nedokáže zaostrovať. Na to si dajte pozor. Posledným na zozname je 5 MP snímač hĺbky ostrosti, ktorý pomôže pri vytváraní portrétových fotografií s efektom rozmazania pozadia.

Jednoduché ovládanie

Aplikácia, ktorá ovláda fotoaparát, si zaslúži pochvalu za optimalizáciu. Funguje plynule a bez sekania. Rovnako dobré je rozmiestnenie ovládacích prvkov. Všetko mám ihneď poruke. Medzi jednotlivými režimami prepínate jednoduchým ťahom prsta nahor alebo nadol. Prepnutie na selfie fotoaparát je ihneď na dosah. Navyše, fotoaparát môžete rýchlo spustiť aj dvojitým stlačením vypínacieho tlačidla. Taktiež prepínanie medzi objektívmi je ihneď poruke, nachádza sa na pravej strane displeja, kam váš palec bez problémov dočiahne aj bez nutnosti prichytenia smartfónu druhou rukou.

Pri hodnotení samotnej kvality fotografií musím spomenúť viacero vecí. Za pekného slnečného počasia sa väčšinou podaria veľmi slušné zábery, s dostatkom detailov a vyváženými farbami. Celkovo sú výsledné fotografie trochu svetlejšie, niekedy až príliš. Aj teleobjektív dokáže cez deň vykúzliť naozaj veľmi pekné zábery. No stávalo sa mi, že niekedy sa strácali detaily a zvýšil sa šum. Toto by však mohla opraviť softvérová aktualizácia. Celkovo sú fotografie za dobrých svetelných podmienok trochu nekonzistentné.

Keď je svetla menej, kvalita logicky ubúda. Vyslovene zlé nie je, no existujú smartfóny, ktoré sú lacnejšie a fotografie z nich sú kvalitnejšie. O tom, že ultra-širokouhlý snímač nemá veľmi v noci zmysel zapínať, sa ani zmieniť nemusím. Má nižšiu svetelnosť objektívu, tým pádom sú fotografie tmavšie, ponúkajú menej detailov a sú viac zašumené. To však platí v prípade akéhokoľvek ultra-širokokuhlého fotoaparátu v smartfóne.

Hlavný objektív sa znovu snaží priniesť čo  najviac svetla. Nie vždy sú však výsledky uspokojivé. Niekedy má problém s pouličným osvetlením, ktoré je až nepríjemne prepálené, niekedy sa to podarí. Tieto problémy by znovu mohla opraviť softvérová aktualizácia.

Portrétové fotografie

Selfie snímač patrí medzi tie lepšie. Jeho rozlíšenie je nadštandardných 32 megapixelov a svetelnosť sa zastavila na hodnote f/2.0. Počas dňa dokáže vykúzliť veľmi pekné zábery, dávajte si však pozor na protisvetlo, prípadne veľké svetelné zmeny.

Dynamický rozsah tohto objektívu nie je až taký veľký, ako v prípade hlavného snímača. Softvérovo dokáže oddialiť objekt pred kamerou, čo sa môže zísť napríklad pri skupinových selfíčkach. Je schopný nahrávať video vo FullHD rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu a nechýba ani portrétový režim.

Samsung Galaxy A70 je schopný nahrávať video v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. FullHD zvláda bez problémov so 60 fps. Avšak ak chcete využiť aj ultra-širokouhlý snímač, musíte sa uspokojiť s FullHD rozlíšením a 30 snímkami za sekundu. Prepnúť medzi objektívmi môžete pred samotným spustením nahrávania, potom to už možné nie je.

Výsledné video vyzerá veľmi dobre až do doby, keď sa začnete hýbať. Statické zábery okolia sú veľmi pekné, farby sú verné a zaostrovanie vcelku rýchle. Chýbajúca optická stabilizácia sa tu však prejaví vtedy, keď zariadenie zoberiete do ruky a začnete s ním kráčať, prípadne bežať. Obraz je roztrasený v niektorých prípadoch až príliš. To je škoda.

Na druhú stranu, poteší možnosť nahrávania super-spomaleného videa pri 960 snímkoch za sekundu v HD rozlíšení. Túto vymoženosť mali doteraz len vlajkové lode niektorých výrobcov, teraz s ňou Samsung prichádza aj do strednej triedy. Práve toto môže byť jedným z najväčších lákadiel nového Samsungu Galaxy A70.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
14.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+