MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Veľký, väčší, najväčší

Na novom Samsungu Galaxy A70 vás ako prvý zaujme práve displej. Ten patrí medzi najväčšie, aké môžeme v smartfónoch nájsť. S výnimkou skladacieho Samsungu Galaxy Fold sa jedná o smartfón s najväčším displejom od tohto kórejského výrobcu. Ponúka uhlopriečku až 6,7″, čo je poriadne veľa. Samozrejme, je natiahnutý, s pomerom strán až 20:9. Jeho rozlíšenie činí 2400 x 1080 pixelov. Niekto by mohol namietať, že pri takto veľkej uhlopriečke by sa zišlo aj vyššie, no mne sa ani raz počas testovania nestalo, že by mi vyššie rozlíšenie nejako chýbalo. Obraz je stále dostatočne ostrý a používanie smartfónu bezproblémové.

Ako sme už pri Samsungu zvyknutí, jedná sa o Super AMOLED panel. To znamená, že sa môžete pripraviť na skvelú čiernu, sýte farby a všetky výhody, ktoré s použitím tohto panela prichádzajú. Čierne pozadie dokáže celkom slušne predĺžiť výdrž na jedno nabitie, taktiež je v systéme pripravená aj tmavá téma. Keď som Samsung Galaxy A70 zobral von, nemal som problém s čitateľnosťou ani na priamom slnku. Nehovorím, že je to to najlepšie, čo na trhu existuje, ale displej je bez problémov čitateľný. Pozorovacie uhly sú skvelé za akýchkoľvek podmienok. O úroveň jasu sa príkladne postará automatika.

S veľkým displejom prichádzajú aj rôzne výhody. Obraz je jednoduchšie čitateľný aj z väčšej vzdialenosti, uhlopriečku oceníte aj pri prezeraní fotografií či videí. Taktiež sa môžete pripraviť na veľmi pohodlné prehliadanie internetu. V noci oceníte filter modrého svetla, ktorý je pri nastavení maximálnej úrovne poriadne silný. Vaše oči vám za to v tme určite poďakujú. Funkciu môžete zapnúť ručne v nastaveniach, prípadne si zvolíte čas, kedy sa automaticky zapne a vypne.

Zaujímavosťou je, že okrem veľkosti písma, si viete nastaviť aj jeho font. Ja som však najradšej zostal pri tom prednastavenom. Pokiaľ by vám z nejakých dôvodov nevyhovovalo farebné podanie displeja, žiadny problém. Režim obrazovky stačí prepnúť na “Sýte farby” a následne si všetko nastavíte úplne podľa seba. Je len na vás či si zvolíte teplejšie alebo studenšie farby. Mne to najviac vyhovovalo tak, ako to bolo prednastavené.

V nadstavbe One UI od Samsungu sa nachádza samozrejme aj Always On režim. Ten využíva výhody AMOLED displeja naplno. Na uzamknutej obrazovke dokáže nepretržite zobrazovať základné informácie, akými sú čas, dátum, upozornenia a podobne. Môžete ho mať zobrazený neustále, prípadne zvoliť možnosť jeho zobrazenia po klepnutí, čím ušetríte ešte viac energie v batérii. Avšak ani s nonstop zapnutým Always On displejom sa dramatického zníženia výdrže vôbec nemusíte obávať. Táto funkcia dokáže veľmi dobre nahradiť chýbajúcu notifikačnú LED diódu.

Skener odtlačkov a možnosti odomykania

Tu sa dostávam k jednému z lákadiel, ale pre mňa aj najväčších sklamaní Samsungu Galaxy A70. Mať skener odtlačkov prstov priamo v displeji je super, no tiež očakávam jeho stoprecentnú funkčnosť. V tomto som naozaj náročný a tento smartfón moje požiadavky jednoducho nespĺňa. Kde je teda problém? Po skúsenostiach s nedávno recenzovaným Samsungom Galaxy A50 som si povedal, že skener odtlačkov v displeji už nechcem ani vidieť. Potom sa mi do rúk dostal model S10, kde je naopak, tento skener rýchly a spoľahlivý. Taktiež Xiaomi Mi 9 ho má zvládnutý veľmi dobre. Avšak teraz prišiel na rad Samsung Galaxy A70 a problémy sa začali opakovať.

Dokonca sa mi zdá, že je to ešte horšie. Už pri prvom nastavení odtlačku prsta to celé išlo veľmi pomaly. Navyše, ani raz sa mi takto smartfón neskôr odblokovať nepodarilo. Odtlačok som teda vymazal a dal som mu druhú šancu. Bolo to lepšie, odtlačok som pridal bez väčších problémov. Avšak odblokovanie stále nebolo podľa mojich predstáv. V prvom rade je to strašne pomalé. Prst na skeneri držím aj 3 sekundy a niekedy sa nič nestane. Avšak v niektorých prípadoch sa zariadenie odomklo rýchlejšie, no rýchle to stále nebolo. So skenerom odtlačkov prstov v Samsungu Galaxy A70 nemám vôbec dobré skúsenosti. Po pár dňoch trápenia som túto možnosť odblokovania úplne vypol. Ušetril som si tým množstvo nervov. Ja len dúfam, že to nejaká softvérová aktualizácia výrazne vylepší, pretože toto je asi najväčší problém inak veľmi vydareného Samsungu Galaxy A70.

Aby som len nekritizoval, novinka ponúka aj odblokovanie tvárou. To funguje výborne. Je to rýchle a oproti skeneru odtlačkov oveľa spoľahlivejšie – aj keď menej bezpečné. Pridanie tváre je bezproblémové. Tvárou dokážete smartfón odblokovať aj v tme, avšak musíte ho mať veľmi blízko. Inak máte smolu.

Výkon a Pamäť: Stredná trieda s novým procesorom

Výkon nového Samsungu Galaxy A70 ani zďaleka nedosahuje úrovní drahších modelov z radu S. Avšak to pri používaní nebude žiadnym problémom. Vo vnútri sa nachádza procesor Qualcomm Snapdragon 675, ktorý zabezpečí plynulé reakcie a dostatok výkonu na všetko, čo budete so zariadením robiť.

Keďže Samsung Galaxy A70 patrí do strednej triedy, najvyšší výkon ani neočakávam. O to viac ma prekvapil. Procesor si bez problémov poradí aj s náročnejšími hrami, pričom hráči ocenia aj obrovský displej. Ovládanie tak bude jednoduchšie a umocní to herný zážitok. Do telefónu som nainštaloval hru PUBG. Tá patrí medzi tie graficky najnáročnejšie a menej výkonné smartfóny s ňou majú problémy. O to viac som bol prekvapený, ako dobre hra bežala na A70-ke. Úroveň grafiky sa automaticky nastavila na maximálnu. V nastaveniach som ešte všetko upravil na maximum a hra bola aj napriek tomu krásne plynulá a výborne hrateľná. Za toto si Samsung zaslúži palec hore. Samsung Galaxy A70 je jedným z najlepších smartfónov na hranie v strednej triede. Vďaka veľkému displeju a pohodlnému ovládaniu by som ho pri hraní uprednosnil aj pred aktuálnymi vlajkovými loďami s vyšším výkonom. Jediným nedostatkom môže byť len jeden reproduktor na spodnej strane.

Za seba hovoria aj samotné čísla, ktoré som nameral v benchmarkoch Geekbench a AnTuTu. Znovu platí, že sa nejedná o tie najvyššie čísla, no Galaxy A70 sa vôbec nemá za čo hanbiť. V Geekbench-i som nameral hodnotu 2379 bodov v single core teste a 6441 v multicore. V AnTuTu dosiahol smartfón skóre veľmi slušných 167 998 bodov.

Takže pred sebou mám vydareného nástupcu strednej triedy s obrovským, dostatočným výkonom na hranie aj tých najnáročnejších hier a problematickým skenerom odtlačkov prstov v displeji. Vďaka silnému procesoru sa môžete spoľahnúť aj na výbornú odozvu operačného systému a nadstavby One UI. Výkon využijete okrem hier a pohybe v systéme aj vo všetkých ostatných aplikáciách, prípadne pri multitaskingu. Zariadenie disponuje operačnou pamäťou s kapacitou 6 GB, čo je plne postačujúca hodnota na pohodlnú prácu. Počas používania mi systém stále ukazuje približne 1,5 GB voľnej RAM.

Tiež sa môžete spoľahnúť aj na dostatočnú kapacitu vnútorného úložiska. 128 GB by malo postačiť aj tým náročnejším, navyše, k dispozícii je aj slot na pamäťové karty microSD do kapacity až 512 GB. Pri použití pamäťovej karty navyše nie ste limitovaní použitím len jedne SIM karty, keďže na každú z týchto kariet je v zariadení samostatný slot. Po nainštalovaní aplikácií, ktoré používam, mám k dispozícii stále vyše 101 GB priestoru.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
14.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+