MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Android Pie + One UI – výborná kombinácia

Nadstavba Samsungu bola v minulosti považovaná za pomalú, nepoužiteľnú, s množstvom zbytočných predinštalovaných aplikácií. To našťastie už dávno neplatí. S príchodom nadstavby s názvom Samsung Experience boli zbytočné aplikácie okresané a systém sa stal prehľadnejším, rýchlejším. Najnovšia nadstavba One UI bola predstavená len nedávno a môžeme ju nájsť na najnovších zariadeniach od Samsungu, ktoré bežia na najnovšom Androide Pie. Medzi nimi sú napríklad aj aktuálne vlajkové lode z radu Galaxy S10, no nechýba ani recenzovaný Samsung Galaxy A50.

Nadstavba je oproti predchodcovi prekopaná takmer od základov. Prostredie je zaujímavejšie, modernejšie, živšie. A hlavne jednoduchšie a rýchlejšie. Čistý Android mení na nepoznanie, pracuje sa s ňou veľmi dobre. Základom je domovská obrazovka, na ktorú si môžete pridávať zástupcov aplikácií a rôzne widgety. K dispozícii sú aj widgety priamo od Samsungu. Vlastnú tapetu či tému si môžete stiahnuť priamo z obchodu Galaxy Store. Veľa je platených, avšak nájdete aj tie bezplatné.

Mriežku aplikácií na domovskej obrazovke a v menu je možné meniť. K dispozícii je rozloženie ikôn od 4×5 až po 5×6. Ja som používal práve 5×6, keďže displej je naozaj veľký a rozloženie v mriežke 4×5 vyzerá celkom úsmevne. V menu, samozrejme, nájdete všetky známe aplikácie priamo od Samsungu. Nechýba tu skvelá fitness aplikácia s názvom Samsung Health, ktorá dokáže spolupracovať s rôznym príslušenstvom, či už od Samsungu alebo tretích strán. K dispozícii je prehrávač hudby, videa, súborový manažér či vlastný e-mailový klient a vydarený internetový prehliadač. Aplikácie od Samsungu sa predvolene nachádzajú v priečinku s názvom Samsung.

Systém ponúka aj viacero užitočných nastavení. Nechýba napríklad stále obľúbenejšie ovládanie gestami. V prípade Samsungu to funguje tak, že požadovanú akciu vyvoláte “swajpnutím” zdola nahor, v závislosti od miesta, po ktorom prejdete prstom. Ak tak učiníte v strednej časti displeja, dostanete sa na domovskú obrazovku. Pravá či ľavá strana zase vyvolajú krok späť a multitasking. Je to vlastne akási náhrada troch softvérových tlačidiel, ktoré by sa inak neustále zobrazovali na displeji. Týmto riešením získate viac miesta pre obsah, ktorý sa na displeji zobrazí.

K dispozícii je aj viacero gest, ktoré ovládate pohybom zariadenia. Jeho zdvihnutím môžete zodvihnúť hovor, prípadne displej dokáže svietiť v závislosti od toho, či sa naň pozeráte alebo nie. Samozrejmosťou je aj režim ovládania jednou rukou, ktorý využijete napríklad pri cestovaní v MHD. Aktivovať ho môžete trojitým stlačením domovského tlačidla, prípadne gestom. Stačí diagonálne potiahnuť prst z niektorého horného rohu do stredu displeja.

Novinkou v systéme je aj tmavá téma. Aktivujete ju v nastaveniach displeja, skrýva sa pod názvom Nočný režim. Dokáže vynikajúco využiť AMOLED displej, pretože čierne pixely nemusia svietiť, čím ušetríte nejaké to percento batérie. Navyše, systém zabalený do čiernej farby vyzerá veľmi atraktívne.

Multimédiá: Veľký displej je základom

Už pri prvom pohľade na Samsung Galaxy A50 vás upúta veľký displej, ktorý je ako stvorený na konzumáciu multimediálneho obsahu. Jeho celistvosť jemne narúša nenápadný výrez v hornej časti, ktorý ukrýva selfie fotoaparát. Pri reálnom používaní to ako nedostatok nepociťujem. Sledovanie filmov či prezeranie obrázkov bude na veľkom a mimochodom veľmi peknom displeji radosťou. Stále to nenahradí notebook, no napríklad v autobuse veľký displej určite oceníte.

Hudobný prejav zastrešuje jeden reproduktor na spodnej strane. Svojou kvalitou ani maximálnou hlasitosťou neohúri, no hanbiť sa zaň nebudete. Označil by som ho za akýsi priemer medzi zariadeniami s podobnou cenou. Pri maximálnej hlasitosti je už znateľná rezonancia a kvalita prejavu sa znižuje. V konečnom dôsledku sa za jeho prejav hanbiť nemusíte. Vyzváňanie rozhodne neprepočujete a v rámci možností bude aj počúvanie hudby celkom pohodlné.

Na spodnej strane zariadenia sa nachádza 3,5 mm audio jack. Mať možnosť pripojiť si do smartfónu ktorékoľvek vlastné slúchadlá vítame. Tie v balení nevyzerajú na prvý pohľad vôbec kvalitne. Po ich pripojení a vypočutí si prvých tónov sa len potvrdí to, že sú skôr základným doplnkom v balení. Pre väčšinu používateľov budú pravdepodobne dostatočné, no ak to s hudbou myslíte aspoň trochu vážne, ani ich nerozbaľujte. V ušiach držia celkom dobre, ale kvalita zvuku je podpriemerná. Chýbajú basy, výšky sú nevýrazné a zvuk pôsobí plechovým dojmom. Tieto slúchadlá využijete skôr pri telefonovaní, keďže obsahujú aj mikrofón.

Prítomné je aj klasické FM rádio, ktoré už v poslednom čase v smartfónoch mizne. Ja ho však určite vítam. Pribalené slúchadlá môžete využiť napríklad aj ako anténu, bez nich zariadenie stanice nenaladí.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+