MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Pýcha zariadenia

Okrem atraktívneho dizajnu sa novinka môže pochváliť aj veľmi slušným displejom. Jedná sa o Super AMOLED zobrazovač, na čo sme u Samsungu zvyknutí. Ponúka pekné farby, skvelú čiernu a veľmi dobrú čitateľnosť na priamom slnku. Pri pohľade zo strán som si všimol trochu zelenkastý nádych displeja. Bolo to pri porovnaní s displejom Samsungu Galaxy S10e. Pri bežnom používaní to pravdepodobne nespozorujete, možno vtedy, keď sa na to sústredíte. Pozorovacie uhly sú inak výborné.

Uhlopriečka displeja je až 6,4” a rozlíšenie FullHD+, čo je plne postačujúce. Výsledná hustota pixelov na palec sa zastavila na čísle 403. V praxi to znamená, že jednotlivé pixely okom nerozoznáte a obraz bude vždy ostrý a pekne vyhladený. Jediné, čo krásu displeja narúša, je malý výrez v jeho hornej časti. Páči sa mi efekt, ktorý sa zobrazuje pri odblokovaní, prípadne pri prepnutí fotoaparátu na ten predný. Okolie fotoaparátu sa pekne rozsvieti a vyzerá to zaujímavo. Navyše, už sa zobrazujú nejaké aplikácie, ktoré dokážu práve toto využiť namiesto blikajúcej LED diódy, ktorá mimochodom chýba.

Pri Samsungoch sme si zvykli na to, že farebné podanie displeja vieme celkom podrobne upraviť. V základe si môžete vybrať režim zobrazenia. Na výber je Adaptívne zobrazenie, AMOLED kino, AMOLED fotografia a základný režim. Adaptívne zobrazenie je predvolené a mne práve toto nastavenie vyhovuje najviac. Následne si môžete manuálne doladiť vyváženie bielej farby. S ním je spojená aj ďalšia funkcia s názvom Filter modrého svetla, ktorú využijete hlavne v noci. Vítanou funkciou je aj Nočný režim, ktorý by sa pokojne mohol volať aj tmavý režim. Základnú bielu farbu v systéme dokáže zmeniť na čiernu.

Správnemu Samsungu s AMOLED displejom nesmie chýbať prepracovaný Always On režim. Ten dokáže veľmi dobre nahradiť chýbajúcu LED diódu. V novej používateľskej nadstavbe One UI ho už nemusíte mať zapnutý nepretržite. Zobraziť si ho môžete jednoduchým ťuknutím na displej. Dvojitým poklepaním po displeji ho už normálne rozsvietite. V konečnom dôsledku sa mi s displejom Samsungu A50 pracuje veľmi dobre a nemám k nemu absolútne žiadne výhrady.

Výkon a Pamäť

Tu narážam na problém. Procesor Exynos 9610 je procesor strednej triedy, ktorý ponúka dostatočný výkon na všetky základné činnosti so smartfónom. Niekedy sa však stáva, že mu niečo predsa len trvá trochu dlhšie. Badateľné je to najmä pri prechode z fotoaparátu do galérie. Povedal by som, že dôležité je, ako sa telefón “vyspí”. Niekedy sú reakcie ukážkové, inokedy sa mu veľmi nechce. Je úplne jedno, koľko aplikácií beží na pozadí, zmeny správania sledujem aj vtedy, keď je všetko vypnuté. Tento problém pripisujem skôr softvéru. Smartfón ešte v predaji nie je a je pravdepodobné, že dovtedy budú tieto nedostatky vyriešené.

Do Samsungu Galaxy A50 som nainštaloval dve najpoužívanejšie benchmarkové aplikácie – Geekbench a AnTuTu. Výsledky z nich si môžete pozrieť nižšie.

Z herného výkonu som prekvapený. Očakával som, že pri hre PUBG sa grafika nastaví na minimálnu až strednú. Nestalo sa tak. Na moje prekvapenie mi hra ukázala grafické nastavenie High. Neváhal som a vyskúšal som si zahrať. Aj na maximálnych detailoch bola hra príjemne hrateľná a sekanie bolo minimálne. Síce sa to nevyrovná výkonným vlajkovým lodiam, ale Samsung Galaxy A50 určite predčil moje očakávania.

Operačná pamäť s kapacitou 4 GB je dnes už minimom. Väčšinou ju vidíme v zariadeniach strednej triedy, kam patrí aj A50. Avšak napríklad nové Pixely ponúkajú tiež “len” 4 GB operačnej pamäte. V prípade Samsungu je pri bežnej práci k dispozícii približne 1 GB RAM. Systém sa o jej správu dokáže bez problémov postarať. Počas používania som nezaznamenal problémy s nedostatkom RAM či častým zatváraním aplikácií.

Vnútorné úložisko ponúka kapacitu 128 GB. Aplikácia CPU-Z ukazuje po nainštalovaní všetkých mojich obľúbených aplikácií 102 GB voľných. To by malo stačiť aj náročnejším používateľom. Pokiaľ by nestačilo, Samsung má ešte jedno eso v rukáve. Je ním podpora pamäťových kariet microSD až do kapacity 512 GB. Navyše, slot na pamäťovú kartu je samostatný. Používať tak môžete dve SIM karty a pamäťovú kartu súčasne. Takto sa mi to páči. Drvivá väčšina smartfónov má druhý slot na SIM kartu práve zdieľaný so slotom na pamäťovú kartu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+