MojAndroid

Samsung tento rok bojuje o potenciálnych zákazníkov vo vyššej strednej triede dvojicou nových smartfónov. Samsung Galaxy A5 2017 sme vám už opísali v našej recenzii a tentokrát sme sa pozreli na jeho menšie dvojča Samsung Galaxy A3 2017. A ten má rozhodne čo ponúknuť.

Obsah balenia

Na testovanie sme získali zariadenie v “testovacom” balení, ktoré obsahovalo len nabíjačku, USB-C kábel, brožúrku a nástroj na vyberanie SIM. Finálne balenie zariadenia tak nevieme posúdiť a takisto nepoznáme jeho obsah. Myslíme si však, že sa v ňom neobjaví okrem slúchadiel žiadne ďalšie príslušenstvo.

Konštrukcia | Malý, ale vodeodolný

Najväčšou výhodou nového smartfónu Samsung Galaxy A3 2017 je nesporne jeho vodeodolnosť. Tú v tomto prípade zaručuje certifikácia IP68, ktorá hovorí o možnosti ponorenia zariadenia do hĺbky maximálne 1,5 metra po dobu 30 minút. Pozitívne však rozhodne hodnotíme aj materiály, z ktorých je konštrukcia vyrobená – ide o kombináciu kovu a odolného skla na oboch stranách.

Samsung-Galaxy-A3-2017-10

Rovnako ako v prípade Samsungu Galaxy A5 2017, aj v prípade menšej A3-jky sa výrobca rozhodol pre umiestnenie reproduktoru v pravom boku zariadenia. Toto riešenie hodnotíme ako nie veľmi vhodné a reproduktor sme často “udusili” dlaňou, najmä po uchytení zariadenia na šírku. Inak je rozmiestnenie ostatných prvkov klasické – vpravo nájdete tlačidlo vypínania, vľavo ovládanie hlasitosti a na prednej strane tlačidlo Domov s funkciou čítačky odtlačkov prstov. Tá však tiež nefungovala ideálne.

Samsung-Galaxy-A3-2017-6

Čítačka odtlačkov takmer v polovici prípadov nedokázala na prvýkrát rozlíšiť zaregistrovaný odtlačok. Podobnú nepresnosť sme zistili aj pri testovaní modelu A5 2017. Jednoduchým riešením je zaregistrovať si rovnaký odtlačok dvakrát za sebou, no aj napriek tomu by mal Samsung zapracovať na presnosti tohto snímača.

Samsung-Galaxy-A3-2017-8

Celkovo hodnotíme konštrukciu tohto zariadenia za vydarenú. S menšími rozmermi 135,4 x 66,2 x 7,9 mm a hmotnosťou iba 135 gramov sa tento smartfón pohodlne zmestí do každej ruky či vrecka, dokonca nám v niektorých prípadoch pripadal až moc malý. Záleží ale od vašich preferencií a od toho, aká veľkosť displeja vám vyhovuje.

Displej | Pod 5 palcov

Aj na našom webe sa nájde množstvo čitateľov, ktorí hľadajú zariadenie s displejom, ktorého uhlopriečka je maximálne 5 palcov. Presne takým zariadením je nový Samsung Galaxy A3 2017, ktorý ponúka 4,7-palcový displej s dostatočným rozlíšením 1280 x 720 pixelov. Ide o SuperAMOLED jednotku, ktorá ponúka okrem iného aj funkciu Always On displeja. Prípadných záujemcov o toto zariadenie rozhodne potešia aj rôzne zobrazovacie režimy, ktoré menia sýtosť a kontrast farieb, ako aj filter modrého svetla, ktorý Samsung zakomponoval priamo do systému tohto zariadenia.

Samsung-Galaxy-A3-2017-7

O ochranu displeja sa stará odolné sklo Corning Gorilla Glass. Žiadne odolné sklo ale nedokáže zabrániť pri páde náhodnému rozbitiu displeja, a tak vám ho aj napriek vysokej odolnosti odporúčame doplniť o ochrannú fóliu alebo ďalšiu vrstvu odolného skla.

Výkon a pamäť | Pre menej náročných

Vo vnútri tohto zariadenia sa ukrýva procesor Exynos 7870 Octa s 8-jadrovou architektúrou a taktom 1,6 GHz. O chod grafiky sa stará čip Mali-T830 a celkovú svižnosť systému dodávajú 2 GB operačnej pamäte. Aj napriek papierovo výkonnej zostave sa ale občas nevyhnete spomaleniu či zaváhaniu zariadenia. V dnešnej dobe ale nejde o nič nezvyčajné.

Čo sa pamäte týka, vnútorné úložisko ponúka kapacitu 16 GB, z ktorej je pre používateľa dostupných približne 9 GB. Pamäť je však možné rozšíriť o kapacitu pamäťovej karty do veľkosti 256 GB. Fanúšikovia veľkého množstva hudby a videí si tak prídu rozhodne na svoje. Pre porovnanie výkonu tohto zariadenia vám prinášame aj výsledky benchmarkov.

Samsung-Galaxy-A3-2017-screenshot-1

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
17.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+