MojAndroid

Spoločnosť Samsung nedávno predstavila svoj najnovší prémiový aplikačný procesor Exynos 9810 série 9. Exynos 9810 je založený na druhej generácii 10-nanometrového procesu FinFET posúva výkon smartfónov a zariadení na novú úroveň. Tvorí ho špeciálne navrhnutý výkonný procesor tretej generácie, rýchlejší gigabitový LTE modem a sofistikované spracovanie obrazu so softvérom umožňujúcim strojové učenie. Ako výraz uznania za inováciu a technologický pokrok získal Exynos 9810 série 9 spoločnosti Samsung cenu Innovation Awards HONOREE v kategórii integrovaných technológií. Cena mu bola udelená na veľtrhu CES 2018 v Las Vegas, kde je taktiež vystavený.

Náš tip
Samsung Exynos 9810: O 40 % rýchlejší s rozpoznávaním tváre a 120 fps 4K videom

Vďaka výhodám najmodernejšej 10nm výrobnej technológie a architektúre, ktorá rozširuje kapacitu výpočtovej pipeline a zlepšuje vyrovnávaciu pamäť, umožní Exynos 9810 dvojnásobnú výkonnosť jadra a viacjadrová výkonnosť je v porovnaní s predchodcami vyššia až o 40 %. Exynos 9810 ponúka funkcie, ktoré u väčšiny pokročilých mobilných zariadení vďaka strojovému učeniu založenému na neurálnej sieti a vďaka väčšej bezpečnosti umocňujú užívateľský zážitok. Táto technológia, ktorou je procesor vybavený, umožňuje na fotografiách napríklad správne rozpoznávať ľudí či predmety a na základe toho rýchlo vyhľadávať alebo triediť obrázky alebo prostredníctvom vysoko citlivej technológie skenovať tvár používateľa v 3D za účelom hybridnej detekcie tváre. Tá je založená na súbežnom využití hardvéru i softvéru a umožňuje aplikovať realistické filtre, ktoré automaticky sledujú snímanú tvár, a taktiež poskytuje vyššiu mieru bezpečnosti pri odomykaní zariadení rozpoznávaním tváre. Pre zvýšenie bezpečnosti je procesor vybavený samostatnou zabezpečenou výpočtovou jednotkou, ktorá chráni kľúčové osobné dáta ako sú biometrické informácie s údajmi o tvári, očnej dúhovke či otlačku prsta užívateľa.

Ben Hur, viceprezident divízie System LSI Marketing spoločnosti Samsung Electronics, k tomu povedal:

Exynos 9810 série 9 je náš zatiaľ najinovatívnejší procesor pre mobilné zariadenie pozostávajúci z nášho špeciálne navrhnutého procesoru tretej generácie, ultrarýchleho gigabitového LTE modemu a pokročilého spracovania obrazu založeného na strojovom učení. Exynos 9810 sa stane kľúčovým katalyzátorom v nadchádzajúcej ére umelej inteligencie, ktorá umožní inovácie v oblasti inteligentných platforiem, kam patria smartfóny, osobné počítačové zariadenia a riešenia pre automobily.

LTE modem s prenosovou rýchlosťou 1,2 Gbps, ktorý je súčasťou Exynos 9810, ďalej výrazne zjednodušuje vysielanie alebo streamovanie videí až do rozlíšenia UHD a podporuje aj novšie obrazové formáty, ako je 360° video. Ide o úplne prvý LTE modem kategórie 18 podporujúci až šesťnásobnú agregáciu prenosových pásiem umožňujúci dosiahnuť rýchlosť sťahovania až 1,2 Gbps a rýchlosť odosielania až 200 Mbps. K maximálnej prenosovej rýchlosti modemu prispieva podpora technológií 4×4 MIMO (Multiple-Input, Multiple-Output), 256-QAM (Quadrature Amplitude Modulation) a Licensed-Assisted Access (eLAA).

Inovovaný kodek MFC v Exynos 9810 podporuje nahrávanie a prehrávanie videa až do rozlíšenia UHD pri snímkovej frekvencii až 120 snímok za sekundu (fps). Vďaka podpore 10-bitového štandardu HEVC (high efficiency video coding) a VP9 dokáže MFC zobraziť pre každú primárnu farbu (červená, zelená a modrá) v až 1 024 odtieňoch. To zodpovedá neuveriteľnému počtu až 1,07 mld. možných farebných odtieňov, čo je 64-krát viac než 16,7 mil. podporovaných predchádzajúcim osembitovým formátom. Vďaka omnoho rozsiahlejšej farebnej palete a vernejšiemu podaniu farieb budú môcť používatelia vytvárať a taktiež si vychutnať vysoko podmanivý obsah.

Exynos 9 Series 9810 sa už v súčasnej dobe sériovo vyrába a prvýkrát ho uvidíme vo vlajkových modeloch Galaxy S9 a Galaxy S9 Plus.

10.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+