MojAndroid

Len pred nedávnom sa na slovenskom trhu začala predávať novinka, Samsung DeX 2018, ktorý je pokračovaním vcelku úspešného Samsung DeX, ktorý mal premeniť smartfón na prenosný počítač. Stačilo pripojiť monitor, klávesnicu a myš a rázom sa z neho stal takmer plnohodnotný “desktop”.

Obsah balenia

  • Samsung DeX Pad 2018
  • HDMI kábel
  • Rýchlonabíjačka
  • USB-C kábel
  • návody

Samsung DeX Pad je zabalený v čiernej krabici, po jej otvorení na vás vykukne samotné zariadenie, ktoré sa nachádza vo vaničke, a tak je oddelené od ostatného  príslušenstva. Ďalej je tu HDMI kábel, slúžiaci na spojenie s monitorom alebo TV, nechýba nabíjačka a USB-C kábel. Nájdeme tu, samozrejme, aj návod na použitie.

Dizajn a vzhľad

Novinka so sebou prináša razantnú zmenu dizajnu. Z takzvanej “kolísky”, do ktorej sa telefón vkladal, vznikla podložka. Výhodou je, že smartfón je naležato, takže je možné ho využiť ako touchpad v prípade, že k dispozícii nemáte myš. Samsung myslel aj na používateľov, ktorí si svoj telefón chcú chrániť ochranným obalom, ktorý pred použitím nemusíte dávať dole.

Náš tip
Samsung Dex – skúsenosti s používaním

Samsung DeX Pad 2018 je čierna placka s váhou len 135 gramov, na ktorú stačí položiť a pripojiť váš smartfón pomocou USB-C konektora a rázom sa z neho stáva malý počítač.

Na jeho tele sa nachádzajú dva USB 2.0 porty, ktoré využijete hlavne na pripojenie klávesnice a myši (samozrejme je možné aj pripojenie cez bluetooth), prípadne USB kľúča alebo iných USB zariadení. Externý disk ale po pripojení bohužiaľ nefungoval. Na prepojenie s monitorom poslúži klasický HDMI konektor a nechýba ani ďalší klasický USB-C konektor slúžiaci na nabíjanie.

Kompatibilita:

  • Samsung Galaxy S9/S9+
  • Samsung Galaxy S8/S8+
  • Samsung Galaxy Note 8

Nový DeX podporuje rozlíšenie až 4K a po pripojení k monitoru dokáže  automaticky nastaviť optimálne rozlíšenie (v našom prípade Full HD).

Ovládanie

Ovládanie je klasické, pomocou klávesnice a myši. Akonáhle smartfón nedetekuje pripojenú myš, jeho displej sa premení na touchpad a kurzor nie je problém ovládať práve ním. Klávesnicu si viete zobraziť na monitore, takže ani písanie nebude problém, no určite odporúčam využiť hardvérovú klávesnicu, hlavne kvôli rýchlosti a pohodlnosti používania. Citlivosť myši je možné nastaviť, takže ak vám nevyhovuje prednastavená, ľahko ju zmeníte.

Zdroj: samsung.com

Klávesnica podporuje aj slovenské znaky, musíte si ale zvyknúť na QWERTY rozloženie kláves namiesto klasického slovenského QWERTZ, na ktoré je väčšina z nás zvyknutá. Zmeniť toto nastavenie nie je možné. Diakritika a klávesové skratky, napríklad CTRL+C fungujú rovnako ako na bežnom PC, dokonca prepínanie posledných spustených aplikácií funguje aj použitím klávesovej skratky ALT+TAB.

Náš tip
Samsung Galaxy S9: Rovnaká forma, rovnaký štýl | RECENZIA

Multimédiá

Multimédiá sú pravdepodobne to, kvôli čomu sa rozhodujete nad kúpou tohto zariadenia, pretože také pozeranie filmov na veľkom monitore, prípadne prezeranie youtube videí, je oveľa pohodlnejšie ako na malom displeji telefónu. Na prehliadanie TV archívov, prípadne pozeranie videí na internete odporúčam využiť Samsung internetový prehliadač, tam funguje všetko bez problémov. Pri používaní Chromu som sa stretol s tým, že obrazovka bola čierna, pokiaľ som video nastavil na prehrávanie na celom monitore. Je trochu škoda, že po minimalizovaní prehliadača, prípadne aplikácie Youtube sa prehrávanie videí pozastaví. Pokiaľ ale Youtube necháte bežať na pozadí bez minimalizácie a otvoríte napríklad prehliadač, video sa nezastaví.

Samsung DeX 2018 neobsahuje 3,5 mm jack konektor, ak plánujete pripojiť reproduktory, stále tu sú iné možnosti. Buď ich pripojíte priamo k telefónu, pretože jack konektor zostáva voľný, čo je výhoda oproti prvému DeX modelu, kde bol jack neprístupný. Ďalšou možnosťou je pripojiť ich priamo k monitoru a potom v nastaveniach vybrať možnosť prehrávanie hudby cez HDMI. V prípade, že máte reproduktory, ktoré podporujú bluetooth, ich pripojenie je taktiež bezproblémové. Pokiaľ reproduktory nemáte a monitor ich taktiež neobsahuje, nemusíte zúfať, zvuk bude  vychádzať priamo zo stereo reproduktorov telefónu.

Systém

Prostredie nápadne pripomína prostredie Windowsu, základom je pracovná plocha, na ktorú si môžete pridávať zástupcov aplikácií, veľmi zaujímavá by bola možnosť pridávania widgetov, ktorá nie je podporovaná. Rozloženie obrazovky je nám známe už z predošlého modelu, vpravo dole sa nachádza lišta upozornení a rýchle nastavenia, vľavo zase 3 systémové tlačidlá, menu, multitasking a domov.

Do zoznamu aplikácií sa viete dostať aj pomocou tlačidla “windows” na klávesnici, ktoré používam stále, takže nie je potrebné zakaždým klikať myšou. Aplikácie sa štandardne zobrazia v okne,  ktoré viete maximalizovať aj minimalizovať. Môžete ich mať takto spustených toľko, koľko vám voľná pamäť RAM dovolí, všetky spustené sa zobrazia v spodnej lište, odkiaľ ich môžete pravým tlačidlom myši priamo zatvárať. Mnohé aplikácie nie sú priamo optimalizované pre použitie v DeX režime, no drvivá väčšina z nich funguje bez  problémov. Narazíte však aj na aplikácie, ktoré sa nespustia vôbec, prípadne ich spustíte, ale nezobrazia sa správne. Najpoužívanejšie aplikácie však väčšinou fungujú. Predchádzajúci model mal problém napríklad s aplikáciu Spotify, ktorá sa vôbec nespustila, teraz však funguje bez problémov.

Systém je celkovo svižný, občas sa stane, že nejaká aplikácia spadne, no po opätovnom načítaní ide tak, ako má. Telefón sa ani pri väčšej záťaži nadmerne nezahrieva, za čo vďačí možno aj ventilátoru, ktorý fúka vzduch na zadnú stranu smartfónu priamo z DeX Padu.

Práca

Dobrou správou je, že aplikácie Microsoft Office sú úplne optimalizované, takže s nimi nie je žiadny problém a ponúkajú podobný zážitok, ako tie, ktoré bežne používate na notebooku alebo počítači s Windows. Zlou správou zase je, že editovanie dokumentov je sprístupnené len po zakúpení balíka Office 365. Samsung ponúka vo svojom obchode celkom slušnú alternatívu s názvom Hancom Office, ktorá je úplne zdarma.

Ak ste fanúšikom Google docs, tie sú optimalizované výborne. Pokiaľ by ste chceli upravovať fotografie, Adobe Photoshop je taktiež optimalizovaný pre použitie v režime DeX, Samsung dokonca ponúka aj program na tvorbu hudby s názvom Soundcamp, ktorý je taktiež zdarma. Celkové dojmy z použitia Samsung DeX ako pracovného nástroja sú veľmi dobré, no za notebook by sme ho ešte nevymenili. V prípade, že notebook po ruke nemáte, Samsung DeX vás určite nesklame.

Počas práce môžete, samozrejme,  využívať všetky výhody smartfónu, napríklad odpisovať na správy cez WhatsApp alebo Messenger, písať sms, telefonovať,  odpisovať  na maily, prípadne reagovať na iné  upozornenia priamo použitím klávesnice, myši a monitora.

Náš tip
Aktualizácia Google Sheets prináša funkcie z desktopu

Zoznam niektorých aplikácií optimalizovaných pre Samsung DeX:

  • Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote)
  • OneDrive
  • Skype
  • Adobe Acrobat Reader
  • Microsoft Outlook
  • Adobe Photoshop (Express, Lightroom, Mix)
  • WPS Office
  • OfficeSuite
  • VLC
  • AutoCAD Mobile
  • Spotify

Zoznam všetkých aplikácií optimalizovaných pre Samsung DeX môžete nájsť na tomto odkaze.

Zhrnutie

Pre menej náročných používateľov je Samsung DeX dobrá voľba, na prezeranie webu, pozeranie videí, prípadne úpravu jednoduchších dokumentov je ako stvorený. Síce úplne počítač nenahradí, no predstavuje slušnú alternatívu. V prípade, že niekam cestujete, môžete pokojne nechať svoj notebook doma, stačí vám zobrať so sebou Samsung DeX, smartfón a HDMI kábel, prípadne skladnú bluetooth klávesnicu, na hoteli zapojíte do TV a môžete začať pracovať. Presne tak to prezentuje aj samotný Samsung a my s tým súhlasíme.

Plusy

+ Prenosný a ľahký

+ Čiastočne nahradí počítač

+ Možnosť využitia displeja smartfónu ako touchpadu

+ Dobré možnosti konektivity (myš, klávesnica, USB kľúč atď…)

Mínusy

– Nie všetky aplikácie fungujú korektne

– Nemožnosť nastaviť slovenskú QWERTZ klávesnicu

– Len USB 2.0 sloty

– Nepotiahne externý HDD

Ktorý Samsung DeX sa vám páči viac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
9.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+