MojAndroid

Samsung v spolupráci s Amazonom predstavili ďalší štandart pre HDR obraz, ktorý dostal pomenovanie HDR10+. Kórejský výrobca predtým ponúkal HDR10 formát a ten spracovával obraz ako jeden celok. Problémom ale bolo, že tento formát zvyšoval jas a saturáciu aj filmom s prevažne tmavšími scénami. Ale nová technológia prináša funkciu s názvom “dynamické mapovanie tónov”. To v preklade znamená, že metadáta sa pripájajú k individuálnym scénam, vďaka čomu sa zvýši jas na základe toho, či je daná scéna svietivá alebo tmavšia.

HDR10+

Samsung touto technológiou len dobieha Dolby Vision formát, ktorý už predtým ponúkal dynamické metadáta. Okrem toho na trhu nájdeme ďalšie tri HDR technológie, mimo HDR10 a HDR10+ ponúkajú výrobcovia aj spomínaný Dolby Vision, HLG a Advanced HDR.

Náš tip
Samsung plánuje výrobu druhej generácie 10 nm čipov. Ponúknu o 15% nižšiu spotrebu energie

Dôležitou otázkou je kompatibilita s novým HDR10+ formátom. Samsung tvrdí, že HDR10+ príde pomocou aktualizácie na všetky Samsung UHD televízie z roku 2017 a 2016, takže nemusíte kupovať nový televízor. A keďže sa jedná o softvérovú aktualizáciu, je tu malá šanca, že aj ostatní výrobcovia ju ponúknu. Hlavným distribútorom HDR10+ obsahu bude Amazon Video, ktoré podpísalo dohodu. Avšak až koncom roka príde takýto obsah do televízorov.

Napriek tomu, že na trhu nájdeme hneď päť HDR technológií, myslíme si, že z tohto súboja bude ťažiť len zákazník. Rozdiel je v kvalite a preferenciách, takže vždy bude záležať na jedincovi, ktorá technológia sa mu viac pozdáva. Každopádne označenie HDR nebude u každého výrobcu znamenať to isté.

Zdroj: The Verge

22.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+