MojAndroid

Zdá sa, že elektromobily sú veľkou vecou a v priebehu nasledovného desaťročia sa rozšíria natoľko, že si ich bude môcť dovoliť každý. A hoci dnes už máme na trhu niekoľko modelov elektrických automobilov, stále ich nie je dostatok na to, aby mohli nahradiť bežné automobily poháňané fosílnymi palivami. V nasledovných desiatich či dvadsiatich rokoch by sa však karta mala obrátiť. Pomôcť by tomu mali aj nové technológie batérií, ktoré sú jadrom každého automobilu. Aj keď dnes komerčne dostupné elektromobily poskytujú dojazd na úrovni 100 a viac km, tak v budúcnosti to bude oveľa viac. Nehovoriac o rýchlosti nabíjania, ktorá sa z niekoľkých hodín môže skrátiť na niekoľko minút.

Dôkazom toho je aj juhokórejský výrobca batérií Samsung SDI, ktorý predstavil novú generáciu batérií. Tie pri kapacite 80% môžu poskytnúť dojazd na úrovni 500 km, pričom čas nabíjania na túto kapacitu sa podarilo skrátiť iba na 20 minút. To je doba, ktorá môže slúžiť na krátku prestávku, počas ktorej si vodič vypije kávu a chvíľu odpočinie. Určite je to prijateľnejšie, ako v prípade niektorých iných elektromobilov, kde nabíjanie môže v závislosti od prípojky trvať jednu a viac hodín. Nové batérie by sa do prvých elektromobilov mohli dostať už po roku 2021, pričom môžme očakávať, že ich kapacita, ako aj technológia rýchlonabíjania, sa v priebehu nasledovných rokov ešte viac zdokonalí.

Zdroj: engadget

 

10.1.2017
 • Vlado

  Ak sa im bude darit ako s bateriami v telefone tak to uz bude mensi ohnostroj :)

  • robot

   troll spotted

   • diskuter25

    no neviem.. ako jediny stiahli cely modelovy rad, co ine spolocnosti nespravili..

    • Pepo

     Samsung nemám rád, ale za to, že to stiahli ich chválim… Apple mal a aj stále má problémy s batériami a nerieši ich. Užívateľov klame a len zakýva tieto problémy. Namiesto toho, aby to spravili čestne ako Samsung… A to opakujem, Samsung nemám rád. Fandím tým druhým Juhokórejcom ;)

 • SimSon

  Stale slabe. So spalovacim motorom mam dojazd 2x vacsi, a natankujem za dve minuty (aj s platenim). Ono je to pekne, ze za 20minut, ale predstavte si ze pridete k nabijacke, a ste treti v poradi. A hned je to namiesto 20min hodina. No a tym dristom ze o 10-20 rokov by elektromobily nahradili spalovacie motory uz asi neveri nikto…

  Inak napadla ma jedna velka vyhoda elektromobilov: netreba ich startovat! Pred par dnami pri -26C moje auto ledva-ledva nastartovalo (a to ma novu bateriu)…

  • diskuter25

   Renault mal plan na elektroauta, ze prides ako do umyvarky a do 2min ty mechanizmus sam vymeni bateriu za nabitu a ides dalej. Zevraj im to nepreslo niekde v schvalovacom procese na politickej urovni..
   Elekto je pekny ciel, ale pokial bude na svete posledna kvapka ropy, spalovacie motory tu budu.. az sa minue, vytiahnu zo suflika vsetky alternativne moznosti a budu tazit nieco ine.

   • SimSon

    Osobne si myslim, ze sa skor prejde na palivove clanky. Na masivne nasadenie elektromobilov by sme museli prakticky zdvojnasobit vyrobu elektrickej energie, a na to solarne panely nestacia…

 • Mates

  Za 2 minuty natankovat za min 500 km so zaplatenim ?, Fuha tak to som asi fakt nejaky dedko… :)

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+