MojAndroid

Zdá sa, že elektromobily sú veľkou vecou a v priebehu nasledovného desaťročia sa rozšíria natoľko, že si ich bude môcť dovoliť každý. A hoci dnes už máme na trhu niekoľko modelov elektrických automobilov, stále ich nie je dostatok na to, aby mohli nahradiť bežné automobily poháňané fosílnymi palivami. V nasledovných desiatich či dvadsiatich rokoch by sa však karta mala obrátiť. Pomôcť by tomu mali aj nové technológie batérií, ktoré sú jadrom každého automobilu. Aj keď dnes komerčne dostupné elektromobily poskytujú dojazd na úrovni 100 a viac km, tak v budúcnosti to bude oveľa viac. Nehovoriac o rýchlosti nabíjania, ktorá sa z niekoľkých hodín môže skrátiť na niekoľko minút.

Dôkazom toho je aj juhokórejský výrobca batérií Samsung SDI, ktorý predstavil novú generáciu batérií. Tie pri kapacite 80% môžu poskytnúť dojazd na úrovni 500 km, pričom čas nabíjania na túto kapacitu sa podarilo skrátiť iba na 20 minút. To je doba, ktorá môže slúžiť na krátku prestávku, počas ktorej si vodič vypije kávu a chvíľu odpočinie. Určite je to prijateľnejšie, ako v prípade niektorých iných elektromobilov, kde nabíjanie môže v závislosti od prípojky trvať jednu a viac hodín. Nové batérie by sa do prvých elektromobilov mohli dostať už po roku 2021, pričom môžme očakávať, že ich kapacita, ako aj technológia rýchlonabíjania, sa v priebehu nasledovných rokov ešte viac zdokonalí.

Zdroj: engadget

 

10.1.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+