MojAndroid

Nároky na kapacitu vnútornej pamäte v našich zariadeniach neustále rastú. Hoci je dnes veľmi populárne ukladať si súbory do cloudového úložiska, stále sa sťažujeme na to, že výrobcovia v smartfónoch neponúkajú dostatočnú kapacitu vnútornej pamäte. Hoci dnes z času na čas narazíme na zariadenia so 64 GB či 128 GB pamäťou, väčšina výrobcov sa uskromní s 32 GB či 16 GB pamäťou. Samsung ale posúva veci opäť o krok vpred a začal s masovou výrobou pamätí pre mobilné zariadenia s kapacitou 256 GB.

Okrem väčšej kapacity ale zaujmú tieto čipy aj ďalšími vlastnosťami. Ponúkajú rýchlosti čítania až 850 MB za sekundu a zápis s rýchlosťou 260 MB za sekundu. To znamená, že na mobilnom zariadení by sme už nemali zaregistrovať žiadne spomalenie spôsobené nedostatočnou rýchlosťou disku. Čip zvládne aj bezproblémové prehrávanie videa v 4K rozlíšení a ani sa pritom veľmi nezapotí. Vyššie rýchlosti korešpondujú aj s čoraz častejšou podporou pre USB 3.0 pri nových zariadeniach, vďaka čomu bude prenos údajov medzi počítačom a smartfónom skutočne bleskurýchly.

Ako by toho nebolo dosť, nový čip je extrémne kompaktný a v telefóne zaberie menej miesta ako tradičná microSD karta. Ak by sme mali v zariadeniach 256 GB vnútornú pamäť, skutočne nepotrebujeme žiadne ďalšie rozšírenie a nevyužité fyzické miesto v smartfónoch môžu výrobcovia použiť na iné dôležité komponenty. Je ale zaujímavé, že sa Samsung uberá týmto smerom, keď stále viac výrobcov nás tlačí k tomu, aby sme si ukladali údaje na cloud. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie v najbližších rokoch, no je možné, že 256 GB bude najväčšia pamäť, akú v mobilných zariadeniach uvidíme a ďalším krokom budú smartfóny úzko prepojené s cloudom.

Zdroj: Samsung Newsroom via Android Police

25.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+