MojAndroid

Displej a sklenené časti všeobecne sú najzraniteľnejšími časťami dnešných smartfónov. Oprava rozbitého displeja či sklenenej zadnej strany môže vyjsť aj na niekoľko stoviek. Výrobcovia sa preto snažia dávať do svojich zariadení stále odolnejšie sklá.

Avšak fyziku neoklameme. Čím je sklo tvrdšie, tým je náchylnejšie na rozbitie. V opačnom prípade zase horšie odoláva škrabancom. Cieľom je nájsť akýsi ideálny kompromis. Problém rozbitého displeja a zatiaľ úplne odstrániť nepodarilo. Jediným účinným spôsobom je kvalitné tvrdené sklo spolu s kvalitným ochranným obalom. Aj tu stále platí, že ochrana nie je stopercentná.

Vedci našli riešenie, displej sa opraví sám

Juhokórejskí vedci tvrdia, že našli riešenie tohto problému. Výsledkom ich výskumu je špeciálny ľanový olej vo forme mikro kapsúl, ktorý je vložený priamo do displeja. Keď sa na ňom objavia praskliny, dokáže ich účinne zaceliť. Túto teóriu potvrdili aj laboratórne testy. Po narušení celistvosti displeja sa olej uvoľní, v praskline stvrdne a tak ju opraví. Tento proces dokáže podľa vedcov opraviť až 95 percent prasklín už do 20 minút.

samoopravitelny displej

Nová štúdia už bola publikovaná vo vedeckom časopise Composite Part B: Engineering a popisuje to, ako nový materiál funguje, ako bol vyrobený a aký je efektívny. Materiál sa nazýva polymer bilayer film (v preklade polymérová dvojvrstvová fólia “PBF”). Tvoria ho dve vrstvy, ktoré sú zlepené do seba.

Horná vrstva obsahuje spomínané kapsuly z ľanového oleja, spodná vrstva predstavuje klasické sklo, ktoré bežne nájdeme v dnešných smartfónoch. Materiál zatiaľ uspel len v laboratórnych testoch, no vedci tvrdia, že by bolo možné aj jeho uvedenie do praxe.

Náš tip
Pozor! Toto je ďalší podvodný e-shop, ktorý vás môže pripraviť o veľa
30.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+