MojAndroid

Displej, ktorý nemusíme prehnane chrániť a nevadí mu ani pád na zem či škrabance od kľúčov. To je asi sen mnohých z nás.

Zatiaľ je to skôr naopak. Hoci výrobcovia každý rok prichádzajú s nejakou tou novinkou v oblasti ochranných skiel a materiálov, stále si musíme dávať dosť veľký pozor na to, ako manipulujeme so svojim smartfónom.

Ochranné sklá a puzdrá sa stali povinnou výbavou, a to úplne oprávnene. Ide o malú investíciu, ktorá poskytuje obrovský stupeň ochrany. V budúcnosti by sa však situácia mohla poriadne zlepšiť.

Ideálny materiál pre smartfóny

Portál GizChina upozornil na zaujímavé výsledky výskumníkov z Indie. Vedci pôsobiaci v Indickom inštitúte vedeckého vzdelávania a výskumu v Kalkate, vytvorili materiál, ktorý by mohol nájsť uplatnenie vo forme samopraviteľného skla pre smartfóny.

V základe má ísť o priehľadné tvrdé sklo, ktoré vďaka svojím materiálovým vlastnostiam dokáže zaceliť praskliny a škrabance. Celé to má byť založené na piezoelektrickom organickom materiáli so schopnosťou prevádzať mechanickú energiu na kinetickú a opačne. Dochádzať pri tom má k vytváraniu drobných kryštálikov, ktoré takpovediac vyplnia prípadné praskliny či poškodenia.

Krotíme očakávania

Na prvý pohľad to vyzerá priam ideálne. No aj v tomto prípade treba krotiť prvotné očakávania. Spomínané “samoregeneračné schopnosti” si dokážu poradiť len s veľmi malými prasklinami.

To je stále celkom fajn. Omnoho väčším problémom je to, že výskumníci neuvádzajú žiadny konkrétny termín, kedy by sa materiál mohol dočkať reálneho nasadenia.

A keď si spomenieme, koľko podobných prevratných objavov bolo za ostatné roky bez reálneho výsledku, tak to neznie až tak skvelo. Zostáva len dúfať, že tentokrát nezostane len pri sľuboch a teoretizovaní. Počítač sa to totiž bude až v momente, kedy na trh dorazia prvé smartfóny vybavené touto technológiou.

Náš tip
Gorilla Glass Victus: Sklo, ktoré vydrží pád z výšky 1.8 metra
22.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+