MojAndroid

Operačný systém Sailfish OS si za dobu celej svojej existencie našiel množstvo priaznivcov. Okrem svojej jedinečnosti zaujme najmä ochranou súkromia používateľa. Od roku 2018, kedy vyšla verzia Sailfish OS 3, sme po troch rokoch svedkami príchodu jeho nástupcu.

Sailfish OS 4 podporuje aplikácie z novších verzií systému Android

Spoločnosť Jolla, ktorá stojí za celým vývojom tohto operačného systému, uvádza, že v porovnaní s predchádzajúcou verziou spomínaného systému došlo k približne 5000 vylepšeniam a opravám. Táto aktualizácia sa zameriava najmä na rôzne funkcie zabezpečenia, ktoré uľahčujú nasadenie systému na podnikovej úrovni. Tie sú ale prospešné aj pre všetkých používateľov, ktorí dbajú na ochranu osobných údajov.

Systém teraz tiež podporuje aplikácie pre Android 9. Podpora aplikácií pre Android 10 je naplánovaná na neskôr. Nové vydanie softvéru sa volá Koli a je k dispozícii pre zariadenia podporujúce systém Sailfish X aj s niekoľkými aktualizáciami zabezpečenia a funkčnosti. Nové vydanie tiež obsahuje aktualizovaný webový prehliadač, redizajnované monitorovanie používania aplikácií a hlavne oživené používateľské rozhranie.

Sailfish OS 4 4
Zdroj: sailfishos.org

Jolla tiež podľa informácií na portáli nokiamob.net, uvažuje o ponúknutí svojho softvéru pre zariadenia rôzneho formátu a s rôznymi čipsetmi, od inteligentných hodiniek až po počítače. Nový dizajn dostala aj webová stránka Sailfish OS tak, aby korešpondovala so vzhľadom najnovšej verzie operačného systému.

Náš tip
Čínska spoločnosť OPPO má patent na displej v module fotoaparátu

22.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+