MojAndroid

Dôležitým prvkom každej lítium-iónovej batérie sú anódy vyrobené z grafitu. Denne sa z výrobných liniek dostávajú obrovské kvantá prenosných zariadení (nie len smartfónov alebo tabletov) alebo automobilov, ktoré sú vybavené práve týmto typom batérií. To spôsobuje, že o nejaký čas bude o použité materiály v batériách a najmä o spomínaný grafit núdza. Vedci po celom svete tak hľadajú alternatívne riešenia a to je práve bod, v ktorom vstupuje do hry ryža.

batéria ryža

Ukázalo sa, že výbornou náhradou sa môže stať kremík a preto sa hľadajú rôzne spôsoby, ako zefektívniť výrobu a najmä znížiť jeho cenu. Juhokórejskí vedci zverejnili prácu v zborníku Národnej akadémie vied o využití šupiek ryže na výrobu kremíka. Výskumníkom sa podarilo získať kremík zo šupiek pomocou tepla a kyseliny a podľa ich zistení, batérie s týmto druhom kremíka sa ukázali byť účinnejšie ako akumulátory s tradičnými zliatinami kremíka. Len samotná Čína vypestuje každý rok desiatky miliónov ton ryže (v roku 2012 to bolo 197 miliónov ton) a pretože šupky tvoria 20 percent celkovej hmotnosti ryže a sú vo svojej podstate odpadom, zdá sa to ako zaujímavý nápad ich využitia.

Odpad, vo forme šupiek z ryže sa v dnešnej dobe používa na rôzne aplikácie, vrátane výroby tehál alebo na vykurovanie. Z tohto dôvodu vznikajú obavy, že množstvo ryžových šupiek nebude postačovať na ďalšie uplatnenie ako je výroba spomínaného kremíka. Jang Wook Choi, jeden z výskumníkov sa však domnieva, že tento proces nemôže spôsobiť narušenie dodávok pre ostatné účely.

Náš tip
Hitachi Maxell Li-Ion batéria zvyšuje kapacitu o 60% pri rovnakej veľkosti

Zdroj: gizmodo, wired

12.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+