MojAndroid

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (ďalej len RÚ), podporí pokrývanie širokopásmovým internetovým pripojením na miestach, kde doteraz nebol. Tzv. biele miesta RÚ pre operátorov zvýhodní o 75% nižšími poplatkami za využívanie frekvencií. Regulačný úrad chce takýmto spôsobom motivovať prevádzkovateľov k budovaniu sietí aj v menej atraktívnych lokalitách. Je to ďalšia z aktivít, ktorou RÚ dlhodobo podporuje zlepšenie pokrytia Slovenskej republiky širokopásmovým prístupom k internetu.

S účinnosťou od 15.02.2017 je pri zriadení prístupového bodu (základňovej stanice vo frekvenčných pásmach nad 1 GHz do 11 GHz), v obci označenej ako biele miesto, potrebná úhrada vo výške len 25 % z celkovej sumy. Čím má obec menej obyvateľov, tým je úhrada nižšia. Výsledkom je, že výstavba sietí je pre operátorov atraktívnejšia a širokopásmový prístup k internetu sa stáva dostupným aj v obciach s nízkym počtom obyvateľov.

Podobnými zľavami sa snaží RÚ motivovať už dlhšie. Napríklad v roku 2012 operátorom pri budovaní sietí v odľahlých oblastiach poskytol plošné zníženie platieb za frekvencie v priemere o 60%.

Zdroj: tlačová správa

17.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+