MojAndroid

Študentka technologicky zameranej univerzity v nemeckom Eindhovene Joanne Oh sa vo svojej dizertačnej práci zamerala práve na zlepšenie bezdrôtového signálu prostredníctvom Wi-Fi štandardu. Hlavným prínosom novej technológie je až 100-krát väčšia rýchlosť a tiež nulové preťaženie siete. A to vďaka infračerveným lúčom.

Náš tip
Verejné WiFi siete a zbieranie dát bez vedomia majiteľa telefónu | TÉMA

Bezdrôtová sieť založená na infračervených lúčoch ponúka obrovskú kapacitu až 40 Gbit/s na každý lúč. Sieť taktiež nie je nutné zdieľať, pretože každé zariadenie dostane svoj vlastný lúč signálu. Technológia je jednoduchá a v princípe tiež lacná.

Ide o niekoľko centrálnych antén umiestnených napríklad na strope, ktoré sú schopné veľmi presne nasmerovať lúče svetla dodávaného optickým vláknom. Nedokáže však prechádzať stenami. Takéto zariadenie nemá žiadne pohyblivé časti a nevyžaduje si tak žiadnu špeciálnu údržbu.

Antény obsahujú dvojicu mriežok, ktoré vyžarujú svetelné lúče rôznych vlnových dĺžok pod rôznymi uhlami (tzv. pasívne ohýbanie). Nová technológia je tiež neškodná voči sietnici ľudského oka, vzhľadom k použitiu bezpečných vlnových dĺžok.

Súčasné Wi-Fi pripojenie využíva rádiové signály na úrovni 2,5/5 GHz. Systém z univerzity z Eindhovenu prináša frekvencie tisíckrát vyššie na úrovni asi 200 terahertzov. Joanne Oh sa dokonca podarilo na vzdialenosť 2,5 metra dosiahnuť rýchlosť až 42,8 Gb/s (download). To pri súčasnej technológii jednoducho nie je reálne.

Náš tip
WiFi v reštaurácii ako zberňa dát o zákazníkoch | TÉMA

Profesor širokopásmových komunikačných technológií Ton Kroonen zo spomínanej univerzity odhaduje ešte 5-6 rokov, kým bude táto nová technológia schopná širokého predaja. Na univerzite pod vedením daného profesora Kroonena prebiehajú tiež ďalšie zaujímavé koncepty. Napríklad vývoj technológie na prenos dát prostredníctvom LED svetla v miestnosti.

Zdroj: University of Technology, Eindhoven

21.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+