MojAndroid

Študentka technologicky zameranej univerzity v nemeckom Eindhovene Joanne Oh sa vo svojej dizertačnej práci zamerala práve na zlepšenie bezdrôtového signálu prostredníctvom Wi-Fi štandardu. Hlavným prínosom novej technológie je až 100-krát väčšia rýchlosť a tiež nulové preťaženie siete. A to vďaka infračerveným lúčom.

Náš tip
Verejné WiFi siete a zbieranie dát bez vedomia majiteľa telefónu | TÉMA

Bezdrôtová sieť založená na infračervených lúčoch ponúka obrovskú kapacitu až 40 Gbit/s na každý lúč. Sieť taktiež nie je nutné zdieľať, pretože každé zariadenie dostane svoj vlastný lúč signálu. Technológia je jednoduchá a v princípe tiež lacná.

Ide o niekoľko centrálnych antén umiestnených napríklad na strope, ktoré sú schopné veľmi presne nasmerovať lúče svetla dodávaného optickým vláknom. Nedokáže však prechádzať stenami. Takéto zariadenie nemá žiadne pohyblivé časti a nevyžaduje si tak žiadnu špeciálnu údržbu.

Antény obsahujú dvojicu mriežok, ktoré vyžarujú svetelné lúče rôznych vlnových dĺžok pod rôznymi uhlami (tzv. pasívne ohýbanie). Nová technológia je tiež neškodná voči sietnici ľudského oka, vzhľadom k použitiu bezpečných vlnových dĺžok.

Súčasné Wi-Fi pripojenie využíva rádiové signály na úrovni 2,5/5 GHz. Systém z univerzity z Eindhovenu prináša frekvencie tisíckrát vyššie na úrovni asi 200 terahertzov. Joanne Oh sa dokonca podarilo na vzdialenosť 2,5 metra dosiahnuť rýchlosť až 42,8 Gb/s (download). To pri súčasnej technológii jednoducho nie je reálne.

Náš tip
WiFi v reštaurácii ako zberňa dát o zákazníkoch | TÉMA

Profesor širokopásmových komunikačných technológií Ton Kroonen zo spomínanej univerzity odhaduje ešte 5-6 rokov, kým bude táto nová technológia schopná širokého predaja. Na univerzite pod vedením daného profesora Kroonena prebiehajú tiež ďalšie zaujímavé koncepty. Napríklad vývoj technológie na prenos dát prostredníctvom LED svetla v miestnosti.

Zdroj: University of Technology, Eindhoven

21.3.2017
 • koso

  a naco mi to asi tak je vecsina servrov mi neda viac ako 2 MB/s ak vobec torenty som zatial mal max okolo 5-6 MB/s a to mam net co realne zvladne aj okolo 14MB/s ale to mi daju jedine servre ako Nvidia a AMD odkial taham ovladace co robim tak raz za polroka

  • Torrent mne šiel pohoda 10MBs … Ale treba sa na to pozerať aj inak… Už teraz máš router či zvláda 1Gbps ale koľko z nich má len 100Mbps vstup. Skôr ide o to že tieto wifi ide využiť na stream pri veľkých objemoch dát a pri viac užívateľoch. Ja mám starší router a vidím ako to nestíha sieť cez wifi. Aj videá prehrávať aj sťahovať a pri viacerých používateľoch.
   Toľko môj skromný názor

   • koso

    ale sak jasne ze zalezi aj na vstupe al ked mas 300MB/s(2.4 Gbps) optiku tak to nemas ako vyuzit tych 42GB/s(336 Mbps) neviem kto poskytuje na SK taku rychlost ale minuly rok to tusim testoval telekom cez LTE do 375 Mbps ale ci ho ma zaradeny v realnej prevadzke ti neviem povedat. jedine kde to vyuzijes je na stream medzi zariadeniami na danej sieti vsetko co ide von je limitovane tvojim pripojenim od provajdera a teda tak na stream na domaci server z ktoreho to potom pomali natiahnes niekde na net.

    • Jasné ja ťa tiež chápem. Ale tak je to vývoj technológií. Tieto rýchlosti vidím skôr využiteľné v priemysle mimo internet. Hlavne tam kde nieje možné extra riešiť optiku. I keď teraz ma nič také nenapadne :)

     • koso

      tak ano isto sa najde uzkoprofilove vyuzitie napr high-tech riadenie priemyselnej linky (aj ked iny vyznam ako martetingovy to mat nebude :D)

  • Kristián

   Neviem o com tocis, ale mne cez tore*t ide v pohode aj 20 megabajtov/sekundu (nie megabitov) a to ma obmedzuje router, inak by islo aj viac
   Optika FiberNet od orange :D

   • koso

    ok ako pri torrentoch to tiez zalezi od seederov :D na niektorzch torrentoch aj 12 mi dava ale to je skor vynimka jednoducho inak povedane ide rychlost akou ti pojde download zalezi od najpomalsieho clanku vecsinou to je router na pouzivatelovej strane lepsie povedane prepojenie provider/uzivatel a potom obmedzenia na strane servra (napr 1MB/s na downloud a podobne)otazka naco mi je 42GB/s prenos ked ho realne nebudem moc vyuzit nehladiac na to ze sa jedna o IR cize medzy primacom a vysielacom nemoze byt nic ani harok papiera

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+