V Českej republike vznikla unikátna technológia, ktorá umožňuje šíriť mobilný signál pomocou bezpilotných lietadiel (UAV). Za týmto projektom stojí spoločnosť Primoco UAV SE v spolupráci s operátorom T-Mobile. Ich nový dron Primoco One 150 dokáže zabezpečiť mobilné pokrytie v oblastiach, kde tradičná infraštruktúra chýba alebo je poškodená.
Dron je vybavený vstavaným mobilným vysielačom, ktorý umožňuje pripojenie do existujúcej mobilnej siete prostredníctvom satelitného spojenia alebo vlastného lokálneho jadra siete. Takáto technológia môže byť kľúčová pre rýchle obnovovanie komunikácie v krízových situáciách.

Technické parametre dronu Primoco One 150
Primoco One 150 má rozpätie krídel 5 metrov, dĺžku tela 4 metre a maximálnu vzletovú hmotnosť 150 kg. Dron dosahuje rýchlosť 120 km/h, pričom maximálna rýchlosť je 150 km/h. Vo vzduchu dokáže operovať až 15 hodín, pričom maximálny dolet je 1 800 km a maximálna výška letu 3 300 metrov nad morom. Vysielač umožňuje pripojenie až 1 000 aktívnych používateľov súčasne, pričom prenosová rýchlosť dosahuje 90 Mbps. Celkovo zvláda pokrývať mobilným signálom oblasť s rozlohou 20 štvorcových kilometrov. Tento UAV tak predstavuje flexibilné riešenie pre rýchle pokrytie nedostupných oblastí.
Prvé nasadenie: Dron pokryje Jizerskú 50
Prvý reálny test tejto technológie sa uskutoční na podujatí Jizerská 50, kde dron zabezpečí mobilný signál v oblastiach s nízkym pokrytím. Týmto spôsobom budú mať účastníci aj diváci spoľahlivé pripojenie na dáta aj volania.
Okrem športových podujatí sa táto technológia hodí aj pre:
- Krízové situácie, ako sú povodne, požiare a iné katastrofy
- Vojenské a humanitárne misie
- Poskytovanie internetu v odľahlých oblastiach
Mohlo by vás zaujímať:
- Samsung Galaxy S25 Ultra oficiálne: Oplatí sa prechod či ostávame pri starom?
- Čínsky AI model spôsobuje revolúciu: DeepSeek je na úrovni ChatGPT, ale bezplatný a otvorený
- Operator: Novinka od OpenAI za vás dokáže ovládať počítač a vyplniť informácie
Podobné projekty vo svete
Použitie UAV na šírenie mobilného signálu nie je úplná novinka. Spoločnosti Alphabet (materská firma Googlu) a SoftBank pracovali na projekte HAPSMobile, ktorý využíval veľké solárne drony na poskytovanie LTE signálu zo stratosféry. Tieto drony mali rozpätie krídel až 78 metrov a mohli lietať niekoľko mesiacov bez prerušenia.
Ďalší výskum naznačuje, že drony by mohli v budúcnosti posilniť aj 5G siete, pričom by slúžili ako dočasné základňové stanice v miestach s preťaženou sieťou alebo pri nečakaných výpadkoch.
Použitie dronov na šírenie mobilného signálu môže znamenať revolúciu v telekomunikáciách. Výhodou je rýchle nasadenie, nízke náklady oproti výstavbe tradičných stožiarov a možnosť pokrytia aj veľmi vzdialených lokalít.
Ak sa technológia osvedčí, môžeme očakávať jej širšie nasadenie nielen v Európe, ale aj v krajinách s nedostatočnou mobilnou infraštruktúrou.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.