V rámci ponuky nášho webu je vám neustále k dispozícii aj špecializované Android Fórum, kde môžete klásť vaše otázky a riešiť problémy s vašimi Android zariadeniami. Radu či riešenie môžete konzultovať s komunitou ľudí, ktorí sa zaujímajú o mobilné technológie ako také.
adam_nagy44 sa pýta…
Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať ako to je s Quick Charge-om. Včera som si kúpil nabíjací adaptér. Píšu tam, že podporuje Quick Charge, konkrétne 4.8A 5V DC. Ale keď ju dám do siete a pripojím mobil tak nepíše, že “Rýchle nabíjanie”. Odskúšal som odmerať vstup cez aplikáciu Ampere. Dáva najviac 710mA ale nepíše, že “Rýchle nabíjanie”. A keď pripojím originálnu nabíjačku tak dáva najviac 510mA ale píše “Rýchle nabíjanie”. Používam mobil Honor 8.
Nie je rýchle ako rýchle
Poďme na to pekne po poriadku. V prvom rade – nápis “Rýchle nabíjanie” na telefóne nemusí nutne odpovedať rýchlosti nabíjania, často ide skôr o indikátor toho, či používate originálnu nabíjačku, ktorá podporuje určitú formu rýchleho nabíjania. Ak je táto podmienka splnená, na telefóne sa objaví nápis “Rýchle nabíjanie” alebo čosi podobné. Koniec koncov, hovorí o tom aj aplikácia Ampere. Za jej presnosť sa zaručiť nevieme, no určite je možné, že neoficiálna nabíjačka nabíja telefón rýchlejšie jednoducho kvôli tomu, že ponúka vyšší výkon.
Vráťme sa ale späť k spomínanému nápisu, resp. konkrétnemu telefónu. Ako udáva autor otázky, vlastní smartfón Honor 8. Smartfóny Honor a Huawei disponujú vlastnou formou rýchleho nabíjania Super Charge a ak chcete využívať tento nabíjací štandard, musíte používať originálne príslušenstvo pre tieto zariadenia.
Aj tento konkrétny prípad nám ale ukazuje, že výkonná nabíjačka od iného výrobcu môže byť v skutočnosti ešte lepšia. Výhoda proprietárneho rýchleho nabíjania je ale práve v správnej komunikácii medzi zariadením a nabíjačkou. Vďaka tomu je možné dosiahnuť vynikajúcu rýchlosť nabíjania prvých niekoľko desiatok percent, pričom neskôr sa rýchlosť obmedzí. S nabíjačkami od iných výrobcov tento systém nemusí vždy fungovať správne a nevyužijete tak plný potenciál nabíjacieho štandardu, ktorý váš telefón ponúka.
Niekedy je to ešte horšie
Tu ale problémy s modernými rýchlonabíjačkami nekončia. Aj my v redakcii sme sa neraz stretli s prípadmi, keď niektoré nabíjačky s niektorými telefónmi jednoducho vôbec nespolupracovali. Kým ešte pred pár rokmi mnohí výrobcovia ponúkali vo svojich smartfónoch rýchle nabíjanie Quick Charge od spoločnosti Qualcomm, dnes je tento trh značne roztrieštený a takmer každý výrobca má vlastný nabíjací štandard.
V niektorých prípadoch to problém nerobí a keď použijete nabíjačku (a kábel) od jedného výrobcu s telefónom iného, všetko môže fungovať správne. Iste, väčšinou nevyužijete plný výkon tejto nabíjačky, ale aspoň sa vám zariadenie bude nabíjať.
V mnohých prípadoch sa však telefón nebude nabíjať vôbec. To je problém, ktorý si bežní používatelia nemusia vôbec uvedomiť. Kábel totiž môže bez problémov pasovať a dokonca sa na telefóne aj zobrazí indikátor nabíjania. Až po pár hodinách však používateľ zistí, že telefón sa vlastne vôbec nenabíja. S pribúdajúcim množstvom nabíjacích štandardov tento problém vnímame stále intenzívnejšie. Najhoršie na tom je, že tento problém si mnohí používatelia vôbec neuvedomujú a ak si ho aj všimnú, nedokážu identifikovať jeho zdroj.
Aj preto je najlepšie pred kúpou novej nabíjačky ubezpečiť sa, že využijete jej plný potenciál. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že sa dočkáme jedného univerzálne používaného štandardu pre rýchle nabíjanie. Dovtedy sa musíme zmieriť s tým, že nie je rýchle nabíjanie ako rýchle nabíjanie.
Poradíme aj vám alebo môžete poradiť aj vy!
Nezabudnite! Ak máte nejaký problém s vaším mobilným zariadením, napíšte na www.AndroidForum.sk a my alebo Android komunita, ktorá naše fórum pravidelne navštevuje, vám pomôže. Pokiaľ ste v mobilných technológiách zbehlí, môžete na našom fóre poradiť iným používateľom. Však viete, ako to býva – ako sa do hory volá, tak sa z nej aj ozýva. Možno aj vy raz budete potrebovať pomoc a nájde sa niekto ochotný, kto vám poradí!
Ďalšie články k téme:
Ja som evidoval problem spomenuty v clanku, sukromny mobil vlastnym Huawei P20 s rychlym nabijanim a firemny mam Motorola ONE s podporou Quick Charge, zhodou okolnosti som niekde bol a nenapadlo ma zobrat obe nabijacky sak naco ked obe telefony maju USB C port beriem primarne iba tu od HUAWEI, nasledne som zistil ze nabijacka od HUAWEI-u vobec nenabija Motorolu ani len neblikne alebo nezasvieti indikator, normalne som nechapal co sa deje tak som rad ze niesom v tomto sam a precital som si v tomto clanku ako to vlastne je :)
Urcite nie ste sam, komu sa to stalo. Prave pri nabijackach Huawei sa s tym najcastejsie stretavame aj my, ale plati to iba o niektorych kombinaciach, napriklad nabijacka Huawei + smartfon Sony. Stalo sa nam to ale uz aj pri inych kombinaciach vyrobcov nabijaciek/telefonov, toto je ale taka, s ktorou sa stretavame asi najcastejsie :)
lebo ina znacka ma iny cip alebo suciastku sa to povie integrovany v kabli ktory povie telefonu ze sa jedna o rychlonabijanie …nabijacka je jedna vec a kabel je druha a ak sa jedna o viac telefonov a jednu nabijacku tak je dobre mat nejaky generic kabel na nabijanie ktory nieje pribaleny k ziadnemu telefonu
Mna by zaujimalo, kde to kupil. Ak to nefunguje, nech to reklamuje.
ja som si kupil rychlonabijacku original presne rovnaku ako mam ale kabel som nikde nevedel zohnat original tak som kupil nejaky specialny za 8 eur ktory ma rychlo nabijat ale telefon mi nedetekol rychlonabijanie lenze telefon sa rychlo nabijal a zistil som ze original kabel ma v sebe nieco co aktivuje v telefone rychlonabijanie tak ze to aj ukazuje ale neoriginalny rychlonabijaci kabel by mal rovnako rychlo nabit len to nebude signalizovat na telefone ….neskor som si kupil cez net original za 2eura a uz mi aj ukazuje aj nabija rychlo :D