MojAndroid

Android a iOS sú momentálne najrozšírenejším mobilným operačným systémom na svete. Zatiaľ čo Android s približne 70% trhovým podielom dominuje, iOS sa so svojimi 20% nedá tiež zahanbiť. Konkurencia v podobe Windows Phone a iných menších OS pre mobily zatiaľ výrazne kartami nezamiešala. Zmeniť to však má nový OS, ktorý má vzniknúť v spolupráci ruskej vlády a fínskej spoločnosti Jolla, ktorá je tvorcom systému Sailfish. Práve z neho má nový operačný systém pre mobilné zariadenia vychádzať a konkurovať aj dlhoročným hráčom, akými sú Android, iOS, Windows Phone a BlackBerry.

Do vývoja sa mali okrem Ruska zapojiť aj ďalšie krajiny z hospodárskeho spoločenstva BRICS, vrátane Číny, Brazílie a Juhoafrickej republiky. Hlavným cieľom je do konca roku 2025 získanie aspoň 50% trhového podielu v Rusku, pre ktorý bude nový OS primárne určený. Momentálne je tu situácia podobná ako vo zvyšku sveta. S 81% tu kraľuje Android, 15% trhu obsadil iOS. Sailfish, z ktorého má nový OS vychádzať v krajine používa približne len 0,5% používateľov smartfónov. Či sa však ambiciózny plán Ruska podarí naplniť je veľmi otázne a skôr si myslíme, že ľudia ostanú verní zaužívaným platformám s dobrou podporou a množstvom aplikácií.

Zdroj: czechcrunch

 

 

20.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+