MojAndroid

Rusko zatiaľ ani plnohodnotne neimplementovalo mobilné siete 5. generácie a napriek tomu ohlásilo vývoj technológie 6G sietí. Podľa portálu GizChina je takýto krok na pozadí ruskej agresie na Ukrajine a sankcií prekvapivý a je tiež otázne, či aj reálny.

Rozvoj 5G sietí by mal byť v Rusku zrevidovaný

Plán vývoja 6G sietí oznámil ruský vicepremiér Dmitrij Černyšenko. Príslušné ministerstvá už predtým poveril úlohou, aby do 1. augusta poskytli dodatočné prostriedky na výskum a vývoj v oblasti 6G komunikácií. Inštitút vedy a techniky v Skolkove a Inštitút vedy o výrobe rádií by mohli podľa ruského portálu Kommersant do roku získať viac ako 30 miliárd rubľov (501 miliónov dolárov) na výskum nového komunikačného štandardu.

Projekt má zahŕňať vývoj zariadenia od prototypu po výrobu, základné otázky komponentov a vývoj regulačných rámcov a štúdií elektromagnetickej bezpečnosti pre nové siete. V rámci projektu zároveň Inštitút vedy a techniky a Ústav rádiovej výroby navrhli zrevidovať plán rozvoja mobilných komunikačných sietí piatej generácie. Dokument sformuloval Rostec a schválil ho v novembri 2020 za cenu 208,15 miliardy rubľov (3,4 miliardy eur).

Rusku by mohla s vývojom 6G sietí pomôcť Čína

Všetky tieto plány však znejú veľmi nerealistický. Krajina ešte ani nedosiahla úplné pokrytie LTE, ale chystá sa vyvinúť vlastnú 6G sieť. pokiaľ ide o vyhliadky zavádzania 6G sietí, tak je v tomto skeptický aj miestny operátor VimpelCom. V súčasnosti existuje niekoľko spoločností, ktoré by Rusku mohli poskytnúť poradenstvo pri rozvoji 6G sietí. Väčšina z nich však pochádza zo západných krajín, ktoré kvôli vojne na Ukrajine uvalilo na Rusko sankcie

Možnosťou sú tiež Huawei a ďalšie čínske spoločnosti, ktoré na technológiách sieťach 6. generácie pracujú už dávno. Otázne je, či by Čína riskovala uvalenie nových sankcii za pomoc Rusku v tomto projekte. Zatiaľ čo obchod so západnými krajinami tvorí viac ako 50 % jej zahraničného obchodu, tak v prípade Ruska je to len pár percent. Celý projekt tak môže skončiť len ako ďalšia propaganda nedemokratického režimu Vladimíra Putina.

Náš tip
Gmail na webe dostal nový vzhľad. Dostupný je už pre každého
2.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+