Iba pred niekoľkými dňami sme vás informovali o tom, že Regulačný úrad zaznamenal zvýšený výskyt podvodných SMS. Ide o spoplatnené prichádzajúce správy, na odber ktorých sa používatelia často prihlásia nevedomky. Regulačný úrad opätovne upozorňuje na podobné incidenty, ktoré Slovákov ovplyvňujú podobne ako podvodné volania zo zahraničných čísel. Okrem toho, podobné praktiky môžu využívať aj niektoré slovenské telefónne čísla.
Obeťou sa môžete stať aj vy
Hoci téma úzko súvisí s telekomunikáciami, Regulačný úrad je často pri riešení situácie bezradný. Nemá v kompetencii kontrolovať rôzne hry a súťaže, ktoré často vznikajú za spolupráce telefónneho operátora a tretej strany. Práve tá je zodpovedná za to, aby vás riadne oboznámila s podmienkami súťaže či prípadného odberu spoplatnených SMS správ.
Ak sa vám ale stane, že aj vy sa stanete obeťou v takejto situácii, najlepšie spravíte ak sa obrátite na operátora. RÚ už zaznamenal prípady, kedy boli reklamácie u operátora úspešné. Veľakrát to pritom nemusíte byť vy, kto sa nedopatrením prihlási na odber spoplatnených SMS správ. Môže tak urobiť vaše dieťa pri sťahovaní hier alebo klikaní na rôzne reklamy, ktoré lákajú na zapojenie sa do súťaží.
Pozor aj na prezváňanie z neznámych slovenských čísel
Podobným prípadom sú aj volania na čísla so zvýšenou tarifou. U nás najčastejšie evidujeme prípady, kedy vás prezvoní zahraničné číslo, často z exotickej krajiny a vy zo zvedavosti zavoláte naspäť. Neviete ale o tom, že voláte na číslo so zvýšenou tarifou a môžete tak pekne prerobiť. Naposledy sme u nás zaregistrovali volania z Ruska, na ktoré reagovali všetci naši operátori.
Je teda možné, že váš operátor automaticky blokuje hovory do niektorých krajín, resp. na niektoré predvoľby. Dávajte si ale pozor aj vtedy, ak vás takto prezvonia aj niektoré slovenské čísla. Konkrétne sa jedná o predvoľby 0)900 xxxxxx, (0)97x xxxxxx a (0)98x xxxxxx. Dajte preto pozor aj vtedy, ak vám volajú takéto podozrivé čísla a určite nevolajte späť. Ak si chcete byť úplne istí, môžete požiadať operátora o zablokovanie týchto konkrétnych množín čísel.





Preboha už prestaňte s tými dementnými varovnými článkami o volaní späť na Ruské, Austrálske, Americké…….. čísla !
To ste fakt všetci takí dementní že voláte na neznáme zmeškané čísla, a potom híkate že to aj musíte zaplatiť.
A tie priye..né HOAXy čo mi potom vždy 2 týždne chodia aj s odkazmi na tieto članky ! Že POZOR nedvíhaj číslo začínajúce na 0………… lebo sa ti zablokuje mobil, vybuchne baterka v mobile, alebo príde dinosaurus a ťa po.ebe do r.ti !
Každí si dvíhajte aj volajte kde len xcete a prestaňte sa čudovať, híkať, spamovať a HOAXovať ! Ešte 1 dementný varovný spam mi niekto pošle na Messenger tak rovno BLOCK a UNFRIEND !
Tak ti to posielajú na ten dwmentný Messenger.
Regulačný úrad publikoval k tejto téme aj krátke video https://youtu.be/mSVrLzZAwlE