MojAndroid

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) uviedol do prevádzky merací nástroj, ktorý umožní komplexné testovanie kvality mobilného a pevného internetového pripojenia. Tzv. merač internetu je dostupný na webovej adrese www.meracinternetu.sk a používateľovi okrem merania rýchlosti pripojenia, ponúka aj porovnanie nameraných výsledkov s predchádzajúcimi meraniami a výsledkami iných používateľov. Merací systém pozostáva z webového rozhrania a samostatnej mobilnej aplikácie. Tá sa dá stiahnuť z obchodu Play pod názvom RU MobilTest.

Verzia: 1.0.9
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.9
Aktuálna cena: Zdarma

MobilTest nemá za úlohu „konkurovať“ komerčným meracím systémom, ktoré obvykle slúžia len na meranie rýchlosti, ale priniesť používateľom pridanú hodnotu. Používateľ meracieho systému MobilTest si môže otestovať svoje internetové pripojenie v miestach, kde sa často pohybuje, napr. v okolí svojho domu, práce alebo školy, víkendovej chaty a na cestách k nim. Svoje merania môže následne porovnať s výsledkami meraní iných používateľov, ktoré urobili na rovnakých miestach, v podobnom alebo inom čase, v sieti rovnakého alebo iného operátora. Tieto porovnania môže zohľadniť napr. aj pri budúcom rozhodovaní, ktorý z operátorov mu bude poskytovať služby v ďalšom období. Výsledky meraní budú slúžiť aj odbornej verejnosti a štátnym orgánom. RÚ merací systém využije napr. na vytváranie štatistík a mapovanie kvality internetového pripojenia.

MobilTest je kompatibilný s väčšinou mobilných zariadení s operačným systémom Android aj iOS. Navyše je dostupný v slovenskom aj anglickom jazyku. Pomocou neho zmeriate rýchlosť sťahovania a odosielania dát, ping, stratovosť paketov, transparentnosť pripojenia a intenzitu signálu. Výhodou je, že ponúka možnosť synchronizácie nameraných výsledkov z rôznych zariadení a miest. K dispozícii je tiež mapa, ktorá zobrazuje celkové výsledky testov, otvorené dáta a zdrojové kódy.

Nový merací systém vznikol v spolupráci s nezávislým rakúskym regulačným úradom RTR a so spoločnosťou SPECURE GmbH. Vývoj sa opieral o odborné znalosti a skúsenosti viacerých regulačných úradov. Testovania sa zúčastnili aj študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Merací systém však ešte prejde ďalšími úpravami na základe skúseností z ostrej prevádzky.

Nový merač internetu má podľa slov RÚ slúžiť k objektívnemu mapovaniu kvality intenetového pripojenia na Slovensku. Tie by časom mohli viesť aj ku skvalitňovaniu služieb jednotllivých poskytovateľov internetu a mobilných operátorov.

Náš tip
RÚ prináša vylepšený porovnávač internetu, príde aj mobilná aplikácia

Zdroj: RÚ

22.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+