MojAndroid

Ako ste už zaregistrovali, počas tohto leta môžete používať mobilné služby v zahraničí za ceny ako doma. Roaming teda na šťastie nekončí, ale ani nie je zadarmo a ak ste doteraz v zahraničí používali svoj mobilný telefón, resp. mobilné služby, tak aj po 15.6.2017 ich môžete naďalej používať bez toho, aby ste si museli niečo aktivovať alebo zakúpiť služby od operátora v krajine, ktorú navštívite.

  • Aby sa vaša dovolenka zbytočne nepredražila, tak si dajte pozor na to, že nová regulácia platí len v krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru (Island, Lichtenštajnsko a Nórsko). V iných obľúbených dovolenkových destináciách,ako je napr.  Egypt, nová regulácia neplatí.
  • Regulácia sa nevzťahuje na volania zo Slovenska do zahraničia, v takýchto prípadoch nejde o používanie služieb v roamingu.
  • Mobilní operátori môžu stanoviť podmienky primeraného používania, ktorých cieľom je zabrániť zneužívaniu alebo neobvyklému používaniu služieb v roamingu. S týmito podmienkami je potrebné sa vopred oboznámiť. Predídete tak prípadným nedorozumeniam s operátorom.
  • Aby ste predišli vyššiemu účtu za mobilné služby mimo EÚ/EHP, tak pred odchodom na dovolenku venujte pozornosť nastaveniu vášho mobilného telefónu. Dočasne zakážte automatickú aktualizáciu softvéru alebo si nastavte telefón tak, aby si vyžiadal pred aktualizáciou váš súhlas.
  • V prípade, že sa budete pohybovať pri hraniciach EÚ/EHP s inými štátmi, tak si v navštívenej krajine nastavte manuálne sieť, aby sa váš mobil nechcene nepripojil na sieť operátora z krajiny, kde regulácia neplatí.

Roamig v EÚ po novom

Od 15.6 využívate služby mobilných operátorov v EÚ, vrátane Islandu, Lichtenštajnska a Nórska, ako doma na Slovensku. Do platnosti totižto vstúpila nová regulácia, ktorá reguluje ceny za volania, správy aj prenesené dáta. Presne podmienky využívania sme zhrnuli v našom článku o konci roamingu, tak ako sme ho poznali doteraz.

Zdroj: tlačová správa

24.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+