MojAndroid

Fantómovú bolesť pociťujú ľudia, ktorým boli amputované končatiny. Bolesť sa prejavuje na mieste, kde pôvodne bola ich noha prípadne ruka, a preto tento typ bolesti dostal názov fantómová. Jej liečenie je veľmi obtiažné, avšak aj ľuďom s takýmito problémami svitá na lepšie časy. Terapia za pomoci rozšírenej reality (AR) sa totižto ukázala ako veľmi účinná, pričom výrazne redukuje bolesť aj pri väčších ťažkostiach.

S AR metódou prišiel ešte pred 2 rokmi Max Ortiz Catalan zo švédskej Chalmers University of Technology. Vybrali 14 pacientov s chronickou fantómovou bolesťou. Pacienti boli vybavení senzormi, ktoré detekovali signály v svaloch, ktoré pôvodne slúžili k ovládaniu končatín. Tieto signály su zaznamenané a prepojené s pohybmi vo virtuálnom prostredí, kde môžu pacienti otvárať dlaň a krútiť zápästím virtuálnej ruky. V praxi to vyzerá tak, že pacient premýšľa nad pohybmi, ktoré sa zobrazujú na displeji v podobe virtuálnej ruky.

Pacienti sa zúčastnújú 12 dvojtýždňových sedení, počas ktorých skúšajú dať končatinu do určitej polohy, prípadne ovládať pretekárske auto. Na konci terapie pacienti pociťovali približne o polovicu menšiu bolesť. S podobnou úspešnosťou došlo aj k zredukovaniu porúch spánku. Aj 6 mesiacov po testovacej terapii nedošlok zhoršeniu symptómov, čo by mohlo znamenať, že nová metóda má trvalý liečebný prínos.

Ďalším častým problémom amputovaných končatín je  svrbenie. Na liečenie takéhoto svrbenia sa používa zrkadlová metóda. Zrkadlo sa nastaví tak, aby vaša ruka vyzerala v ňom ako chýbajúca, potom vám ju niekto poškriabe a svrbenie pominie. Aj keď sa to nezdá, tieto metódy sa využívajú v praxi, hoci nie vždy efektívne. Podobne ako zrkadlová metóda funguje aj spôsob redukovania bolesti v rozšírenej realite.

Zdroj: TechCrunch

6.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+