MojAndroid

MojAndroid.sk: Ahoj Rudolf, môžeš sa nám predstaviť:

Rudolf Halmi (RH): Som z pôvodne z Košíc, ale už pár rokov žijem v Prešove. Živím sa ako programátor. Java a Android momentálne nie sú mojim denným chlebom, mám to skôr ako hobby. Nakoľko som ale pred pár rokmi programoval práve v Jave, mal som s Androidom pomerne rýchly štart. Medzi moje hobby patria knihy, filmy, hudba, posedenie pri pive, mobilné technológie a OS.

Ktoré aplikácie si prihlásil do súťaže Android Code 2011?

RH: Prihlásil som všetky svoje aplikácie, tu je zoznam:

Ako si sa dostal k programovaniu Android aplikácií? kedy si si vyskúšal “Hello World!” tutoriál?


RH: To bolo niekedy v septembri 2009. Akurát som si kúpil na ebay T-mobile G1 a to mi prišlo ako ideálny čas oprášiť si svoje vedomosti Javy. Nakoniec ma vývoj na mobilné platformy zaujal a zatiaľ ma to drží.

Ktorá je tvoja prvá Android aplikácia? Čo bolo podnetom pre jej vznik?

RH: Currency converter for Android. Za jej vznikom je v prvom rade snaha nezakrpatieť v Jave (nakoľko som ju v tej dobe už nepoužíval v práci). Ďalším podnetom pre currency converter bolo, že často nakupujem na internete v rôznych menách, čiže mať prehľad o viac menách naraz som považoval za nutnosť (Currency converter umožňuje vidieť naraz 4 vybrané meny).

Ktorá tvoja Android aplikácia je podľa teba najlepšia? Aké máš s ňou ďalšie plány?

RH: Currency converter for Android alebo HIIT Interval Training Timer. Tieto 2 sú z mojho pohľadu najvydarenejšie. Ale aj Hexagon je pomerne vydarený. Hlavne pri ňom vidím najväčšie možnosti rozšírenia. Previazanie s Frozen Bubble Level Editorom je len jednou z nich.

Čo sa ti na vývoji Android aplikácií páči v porovnaní s inými platformami či technológiami?

RH: Java. Avšak napriek tomuto jazyku Android ako taký nie je na vývoj práve najjednoduchšia platforma. Už ste zrejme počuli slovo fragmentácia :) Ošetrovať všetky možné kombinácie HW a SW je niekedy mravenčia práca. Taký iOS je v tomto ďaleko prístupnejší (samozrejme na úkor variability zariadení)

Ako sa snažíš na svojej aplikácii zarobiť? Máš platenú verziu s prídavnými funkciami? Či zobrazuješ platené reklamy?

RH: Aj aj. Vo všeobecnosti sa na Androide asi zarába viac na reklame ako na predajoch. Určite aj z dôvodu veľmi jednoduchého upirátenia apps a hier.

Aké vývojové nástroje používaš?

RH: Eclipse na programovanie, Gimp na grafiku, Audacity na zvuky.

Ak by si mal vybrať jednu technickú črtu operačného systému, ktorá sa tebe ako programátorovi najviac páči, čo by to bolo?

RH: Java :) Nejako často to opakujem, ale to je presne ten dôvod, prečo som začal s vývojom na Android.

Čo by si odporučil ostatným (začínajúcim) Android programátorom, tvoje rady developerom pri tvorbe nových aplikácií?

RH: Vygoogliť si to. Všetko už niekto riešil, tak prečo sa neinšpirovať? A začať s API Demos. To je veľmi veľké plus. Človek hneď vidí ako sa má čo správne urobiť.

Čo ti na Androide prekáža, aký máš názor na bezpečnosť OS Android?

RH: Fragmentácia. Ani nie tak SW (verzie Androidu), ale hlavne HW roztrieštenosť. Čo funguje na jednom mobile, nefunguje na inom. Niekedy dokonca výrobcovia neimplementujú zásadné API :( Čo sa bezpečnosti týka, stále sa je v čom zlepšovať. Vadí mi hlavne to, že Google vôbec nekontroluje apps a odstráňuje ich až potom, čo sa prevalí nejaký problém. Nehovorím, že to má robiť ako Apple, ale nejaký proces kontroly by tam mal existovať…

Aký máš telefón?


RH: Samsung Galaxy s2 a Nexus One.

Priestor pre ďalšie postrehy a komentáre na záver:

RH: Teším sa, že vznikajú súťaže ako táto. Takisto chválim Android RoadShow. Celkovo som rád, že vzniklo niečo ako MojAndroid.sk. Len tak ďalej ;)

Ďakujeme za rozhovor :-)

Postupne uverejňujeme recenzie všetkých prihlásených Android aplikácií do súťaže Android Code 2011. Pripravujeme rozhovor so všetkými developermi prihlásených aplikácií. Prihláste svoju aplikáciu alebo zahlasujte za najlepšie slovenské Android hry a aplikácie na stránke AndroidCode.sk.

15.11.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+