MojAndroid

Peter Píš je študent  aplikovanej informatiky na Žilinskej univerzite a k vývoju Android aplikácií ho inšpiroval HTC Desire, telefón ktorý by rád v súťaži vyhral :-).

Peter, predstav sa nám a povedz niečo o sebe.

Volám sa Peter Píš, mám 23 rokov, som z Prievidze, a študujem aplikovanú informatiku na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase rád nasávam akékoľvek informácie z internetu, venujem sa priateľke, sledujem seriály, prípadne si zajazdím na korčuliach.

Kedy (a prečo) si sa začal venovať Androidu?

O Androide som čítal už dlho, no zaujímať ma začal len prednedávnom, asi 2-3 týždne pred začiatkom súťaže. Dôvodom bolo paradoxne stretnutie s HTC Desire, telefón mi velmi učaroval systémom a rýchlosťou. Potom som začal zisťovať podrobnejšie informácie o vývoji a SDK.

Čo Ťa na Androide zaujalo?

Hlavne kvalitná dokumentácia a veľa materiálov, vďaka ktorým nenájdete pri programovaní takmer žiadny problém.

Aké a kolko aplikácií si už naprogramoval?

Okrem prihlásenej aplikácie – 3in1, a ďaľšej aplikácie – Studizer, som naprogramoval pár jednoduchých aplikácií počas zoznamovania sa s prostredím.

Ako dlho Ti trvá naprogramovať jednu aplikáciu?

Keďže som sa Jave a Androidu začal venovať len na začiatku súťaže, tak je ťažko povedať koľko mi trvá približne naprogramovanie jednej aplikácie. Prvú aplikáciu 3in1 som programoval po nociach približne mesiac, pričom druhá už bola rýchlejšia a jej naprogramovanie trvalo asi len 2 týždne.

Určite máš nejaké rady a tipy pre začínajúcich programátorov.

Pre začínajúcich programátorov s Androidom doporučujem jednoznačne spočiatku čítať články/dokumentáciu na internete, alebo si zohnať nejakú knižku. Ja som si zohnal knižku od vydavateľstva WROX s názvom Professional Android™ 2 Development, ktorej obsahom je pekne spracovaná Android dokumentácia spolu s príkladmi.

Aké aplikácie si už prihlásil do HTC Android sútaže?

V súťaži je zatiaľ prihlásená len prvá aplikácia – 3in1. Aplikáciu som pôvodne tvoril ako widget na plochu, kde sa zobrazujú informácie o aktuálnom dátume, spolu s menným kalendárom. Neskôr som k nej pridal spoluprácu s interným kalendárom a mojou aplikáciou slúžiacou na vytváranie úloh.

Dnes som do súťaže prihlásil aj druhú aplikáciu s názvom – Studizer, ktorá bude takým organizačným nástrojom pre vysokoškolákov. Bude v sebe obsahovať kalendár, rozvrh a tvorbu úloh.

Aký Android telefón používaš?

Momentálne nepoužívam žiaden telefón s Androidom, ale bol by som rád keby sa to v dohľadnej dobe zmenilo ;).

Určite máš obľúbené Android aplikácie, ktoré rád a často používaš? Ktoré si odporučil Android fanúšikom?

Keďže nemám žiadny android, tak nemôžem povedať názvy aplikácií, ale keď si ho zaobstarám, určite budem používať svoje aplikácie ;)

Ďakujem za rozhovor.

Michal Chabada
MojAndroid.sk

30.8.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+