MojAndroid

Vyznať sa vo všetkých faktúrach je niekedy ozajstné umenie. Moderná doba nám však umožňuje riešiť tento problém efektívnejšie. Na trhu existuje niekoľko nástrojov pre správu faktúr, pričom medzi najlepšie spracované patrí rozhodne slovenský projekt miniFAKTÚRA. Porozprávali sme sa s autorom tohto projektu Erikom Hudákom, ktorý nám prezradil, koľko ľudí využíva ich službu dnes a kde vidia miniFAKTÚRU v budúcnosti.

Čo je miniFAKTÚRA a čo táto služba ponúka?

miniFAKTÚRA je moderný fakturačný nástroj pre živnostníkov a malé firmy, pomocou ktorého môžete vystavovať doklady kedykoľvek a kdekoľvek. Disponuje webovou verziou pre vaše PC, Mac a mobilnými aplikáciami pre váš smartphone alebo tablet, ktoré Vám poskytnú ten najvyšší komfort pre chod a sledovanie Vášho podnikania.

Kedy vznikla miniFAKTÚRA a čo vás motivovalo k jej vytvoreniu?

Idea vznikla v roku 2012, keď jej zakladateľ Erik Hudák hľadal spôsob ako vystavovať faktúry za svoje služby čo najefektívnejšie, kdekoľvek a kedykoľvek priamo z mobilu. Zaujímavosťou na vzniku tejto idei bola skutočnosť, že sa myšlienka zrodila priamo na pive s jeho blízkymi priateľmi. Počas tohto stretnutia mu volal jeho zákazník, aby mu urgentne zaslal faktúru za dodané služby. V tom momente uvidel veľkú príležitosť na trhu a pustil sa do vývoja prvej verzie aplikácie pod pôvodným názvom iFaktúry. Tento názov sa neskôr zmenil na súčasný názov mniniFAKTÚRA po vstupe prvého investora spoločnosti JUMP soft a.s..

Pre koho je miniFAKTÚRA určená? Ako sa odlišuje od konkurencie?

mF je primárne určená pre živnostníkov a malé firmy. Hlavnou výhodou miniFAKTÚRY je jej jednoduché používateľské rozhranie, ktoré prináša možnosť vystavenia faktúry na 5 klikov. Našou  myšlienkou je, aby každý používateľ, ktorý si prvý krát stiahne aplikáciu do mobilného zariadenia, alebo načíta na webe vedel okamžite používať bez nutnosti zamyslenia sa, kde aký krok spraví.

Koľko ľudí aktuálne pracuje na tomto projekte? Máte aj globálne ambície. Plánujete dobiť Ameriku?

V súčasnosti má miniFAKTÚRA vo svojom tíme 8 členov. Naše ambície už od začiatku siahali za hranice EÚ. V súčastnosti je miniFAKÚRA dostupná na štyroch trhoch v rámci EÚ (SK, CZ, AT, DE), avšak tento rok máme záujem o akvizíciu ďalších nových atraktívnych trhov. Amerika je jeden z trhov, ktorý by sme chceli určite otvoriť, nakoľko tam vidíme veľký potenciál.

miniFAKTÚRA má aj vlastnú Android aplikáciu. Viete zhrnúť niekoľko hlavných funkcií, ktoré zákazníci získajú jej nainštalovaním?

Medzi základné funkcionality, ktoré sú dostupné v Android aplikácii patrí online / offline vystavovanie faktúr, dobropisov, zálohových faktúr,  cenových ponúk, skenovanie dokladov (nákladov) a prezeranie prehľadných štatistík. V krátkej dobe ešte k týmto funkcionalitám pribudne možnosť vytvárania objednávok.

6. Koľko ľudí aktívne používa vašu aplikáciu?

V súčasnosti evidujeme viac ako 45 000 používateľov, ktorí prejavili dôveru nášmu produktu a stiahlo si miniFAKTÚRU do svojho mobilného zariadenia. Avšak toto číslo chceme v priebehu niekoľkých mesiacov násobne zvyšovať vďaka novým funkcionalitám, silnému zameraniu na online akvizíciu používateľov a otváraním nových trhov.

7. Je miniFAKTÚRA dostupná vo forme mobilnej aplikácie aj pre iné platformy (iOS, Windows Phone,…)?

miniFAKTÚRA je v súčasnosti dostupná na troch platformách Android, iOS a Web. V poslednej dobe sme zaznamenali aj dopyty od zákazníkov, ktorí využívajú zariadenia s Windows Phone. Momentálne zvažujeme aj možnosť rozšírenia aj na túto platformu.

8. Spúšťate novú službu s názvom miniWEB. Pre koho je táto novinka určená?

Áno, je to tak. Všetkým naším používateľom poskytneme okrem fakturačného nástroja aj možnosť vytvorenia jednoduchej stránky, ktorá bude prezentovať ich podnikanie a prinesie im tak možnosť získať nových klientov. Čiže ak som podnikateľ a nemám vlastnú webovú stránku, vytvorím si jednoduchý miniWEB, ktorý si dodatočne viem aj presmerovať na vlastnú doménu. Okrem tejto základnej funkcionality bude na stránke každého podnikateľa aj rating od jeho klientov, ktorým už fakturoval prostredníctvom našej aplikácie. Takto si môže jeho potenciálny klient overiť kvalitu poskytovaných služieb svojho budúceho dodávateľa. Nová služba je určená pre každého registrovaného používateľa miniFAKTÚRY.

9. Aké zmeny a vylepšenia čakajú miniFAKTÚRU v najbližšom období? Zmení sa niečo aj v mobilnej aplikácií?

V tomto momente pracujeme na tom, aby sme spustili miniWEB. Taktiež pracujeme na zjednocovaní mobilných platforiem tak, aby boli škálovateľné podľa potreby na trh, na ktorý budeme vstupovať. V krátkej dobe by sme chceli taktiež spustiť možnosti objednávok v Android verzii, kde táto funkcionalita doposiaľ chýbala. Máme ešte niekoľko špecialitiek, ktoré nás budú čakať v tomto roku, avšak tie ešte nebudeme komunikovať.

10. Máte nejakú víziu, kde môže byť miniFAKTÚRA o niekoľko rokov? Aké vnímate trendy v tejto finančnej oblasti?

Postavenie miniFAKTÚRY je v tomto smere veľmi jednoznačné. Nesnažíme sa konkurovať existujúcim účtovným programom a nikdy ani nechceme byť účtovným nástrojom. Našim cieľom je spájať svet podnikateľa a svet účtovníka tak, aby každý z nich dostal pridanú hodnotu a uľahčil si svoju prácu. Preto sme vytvorili aj rozhranie pre účtovníka v ktorom si môže exportovať všetky vystavené faktúry a náklady svojho podnikateľa a jednoducho ich zaúčtovať vo svojom účtovnom programe. Podnikateľ má okamžitý prehľad svojich nákladov a výnosov po ruke vďaka prehľadnej štatistike jeho podnikania a komunikuje len elektronicky zo svojim účtovníkom bez nutnosti pravidelného nosenia blokov a faktúr pre potreby ich zúčtovania.

Presne toto je ten smer, v ktorom vidíme priestor pre nás a tam sa chceme aj uberať. Jednoducho chceme byť biznis nástroj, ktorý bude jednotka na každom trhu, kde bude pôsobiť z dôvodu jeho zamerania na konečného zákazníka a benefitom, ktoré mu vie priniesť.

Tento článok pôvodne vyšiel v 2. čísle Android Magazínu

14.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+