MojAndroid

MojAndroid.sk: Ahoj Matúš, môžeš sa nám predstaviť:

Som programátor internetových stránok a webových aplikácií v PHP a MySQL. Príležitostný programátor Google Chrome rozšírení a začiatočník v programovaní Android aplikácií. Popri tom sa snažím sledovať dianie v IT komunitách na Slovensku. Voľný čas mi vypĺňa aj činnosť v komunálnej politike. Som poslancom OZ v Štrbe a predseda Komisie športu a mládeže. Podieľam sa na organizácii športových podujatí. V zime najmä v behu na lyžiach a skokoch na lyžiach. V lete rôznym podujatiam najmä v behu.
Medzi moje hobby okrem IT patrí aj aktívny šport a rekreačne sa zúčastňujem najmä bežeckých podujatí.

Ktoré aplikácie si už naprogramoval? Aké máš skúsenosti?

MJ: Android aplikáciu “Vtipko – najlepšie vtipy v slovenčine” a  jednoduché Android aplikácie Murphyho zákony a Chuck Norris vtipy. Ďalej to bolo Google Chrome rozšírenie Smart Translator – prekladový slovník a Google Chrome rozšírenie pre IT portál Zajtra.sk. Medzi moje práve patrí aj množstvo komerčných internetových stránok a práce na intranetových systémoch.

Chuck Norris – vtipy
MatjSk
Verzia 1.0.3 (16. 9. 2011)
Veľkosť 175 kB
2.0+

Zadarmo

Murphyho zákony
MatjSk
Verzia 1.1.4 (20. 10. 2011)
Veľkosť 291 kB
1.5+

Zadarmo

 

 

Ktoré aplikácie si prihlásil do súťaže Android Code 2011 www.AndroidCode.sk?

MJ: Vtipko – najlepšie vtipy v slovenčine.

Vtipko – najlepšie vtipy
MatjSk
Verzia 1.1.0 (23. 11. 2011)
Veľkosť 473 kB
2.2+

Zadarmo


 

Ako si sa dostal k programovaniu Android aplikácií? kedy si si vyskúšal “Hello World!” tutoriál?

MJ: Prvé skúšanie Android SDK a JAVY bolo pred rokom, no k podrobnejšiemu štúdiu a fungujúcim príkladom som sa dostal až po lete v roku 2011.

Ako si sa dostal k Androidu? Pamätáš si na svoj prvý Android telefón, prečo si si ho kúpil?

 

 

MJ: Pred troma rokmi som mal iPhone, ktorý mi ukradli a už som bol zvyknutý na dotykový telefón, tak som si zaobstaral alternatívu (neštastnú) HTC Touch HD s Win 6.5. Keďže Windows sa používateľsky ani výkonom nedal porovnať s iPhone a kamarát si kúpil HTC Hero s Androidom, ktorý už vo verzii 1.6 bol veľmi dobre vybavený a použiteľný. Android sa mi páčil, sledoval som jeho vzostup na webe a po krátkom čase som si kúpil HTC Desire, ktorý mám doteraz. Teraz tesne pred vianocami som si urobil radosť a zaobstaral som si aj používaný tablet Asus Transformer.

Ktorá je tvoja prvá Android aplikácia? Čo bolo podnetom pre jej vznik?

MJ: Dlhodobo pracujem na aplikácií pre pokročilé meranie času v športe, no zatiaľ nie sú zverejnené žiadne verzie. Prvá zverejnená aplikácia bola Chuck Norris vtipy. Vznikla ako skúška práce s databázou a fakt, že Chuck Norris v slovenčine na Markete ešte nebol.

 

Koľko aplikácií o Chuckovi existuje na Markete? :-)

MJ: Určite ich existuje mnoho v rôznych jazykoch. Začiatky môjho programovania mali ďaleko od tejto aplikácie, ale projekt, na ktorom som sa chcel naučiť programovať pre Android bol dosť žložitý a veľmi ma lákalo vypustiť aplikáciu a sledovať ako si ju ľudia sťahujú. Mal som v počítači databázu rôznych vtipov a Chuck Norris je často spomínaný a doteraz neboli na Markete vtipy o tejto legende v slovenčine, tak som si jeden večer sadol a pustil sa s ním do boja.

Ako vidis svoju buducnost pri programovani aplikacii pre Android a Chrome?

MJ: Vždy ma lákali a lákajú rôzne technológie a pokiaľ mi to dovolí čas, tak určite sa budem snažiť nazrieť do “zákulisia” viacerých platforiem, programovacích jazykov a pod. Rozšírenia Chrome zatiaľ nemajú veľkú popularitu, ale som rád, že som si mohol vyskúšať prácu s nimi a ak budem mať zaujímavý nápad, alebo požiadavku urobiť rozšírenie pre nejakú webovú službu, rád si spomienky oprášim a nejaké ďalšie vytvorím.

Android ma momentálne oslovil najviac, preto určite plánujem naďalej sa venovať s

pomínanému OS. Počet používateľov Android OS sa rapídne zvyšuje a myslím si, že aplikácie môžu vo veľmi veľa veciach pomôcť ľuďom pracovať efektívnejšie, zvyšovať ich produktivitu, zlepšovať komfort a samozrejme aj prinášať zábavu a relax. No stále ma živí práca PHP a MySql programátora, takže tomu prispôsobujem aj tempo, ktorým sa učím dalšie IT záležitosti.

Aké používaš Android aplikácie pri športe – v lete beh a a v zime pri behu na lyžiach?

MJ: Pri behu, ktorému sa venujem rekreačne využívam prehrávač hudby, aplikáciu Run Keeper na sledovanie trasy, Google Mapy v prípade, že zabehnem niekam, odkiaľ by som sa sám nevedel vrátiť. Poslednú dobu som si obľúbil aj aplikáciu AudioKnihy od slovenského vývojára Richarda Mihaloviča, pretože nie len pri behu rád počúvam rôzne podcasty najmä s IT tématikou. Behu na lyžiach sa venujem skôr ako organizátor a ešte z čias, keď som v tomto krásnom športe pretekal, si pamätám, ako naši tréneri pri tréningu prerátavali časy, aby nám vedeli rýchlo povedať výsledky jednotlivých meraných tréningov. Toto je problematika, ktorej sa pri vývoji aplikácii momentálne venujem a raz snáď uzrie svetlo sveta moja aplikácia, pomocou ktorej budú tréneri vedieť efektívne merať merané tréningy a pracovať so zozbieranými údajmi. Som dobrým dôkazom, že práca sa dá vďaka androidu prepojiť so zábavou, vzdelávaním, športom a relaxom. :-)

RunKeeper
FitnessKeeper, Inc.
Verzia 2.10.0.7 (15. 11. 2011)
Veľkosť 3,0 MB
2.0+

Zadarmo

Mapy Google
Google Inc.
Verzia Liší se dle zařízení (16. 12. 2011)
Veľkosť Liší se dle zařízení

Zadarmo

AudioKnihy
Richard Mihalovič
Verzia 1.11 (16. 11. 2011)
Veľkosť 118 kB
2.0+

Zadarmo

 

 

 

Ktorá tvoja Android aplikácia je podľa teba najlepšia? Aké máš s ňou ďalšie plány?

MJ: Jedinou kvalitnejšou aplikáciou na Android Markete je Vtipko, ktorú sme vo voľnom čase vytvorili spolu s grafikom Petrom Bartošom. Do budúcna chceme zabezpečiť, aby stále pribúdali nové vtipy a hľadať možnosti ako aplikáciu rozšíriť aj na iné platformy.

Čo sa ti na vývoji Android aplikácií páči v porovnaní s inými platformami či technológiami?

MJ: S programovaním mobilných aplikácií mám málo skúsenosti a zatiaľ som skúšal iba Android. Kým sa v SR nebudú dať publikovať platené aplikácie, budem uvažovať iba nad reklamami. Či využijem platené, alebo sponzorované reklamy záleží od ponuky a počtu používateľov, ale kým si nebudem istý kvalitou mojich aplikácií nechcem ich spoplatňovať ani nasilu obťažovať používateľov.

Aké vývojové nástroje používaš?

MJ: Používam a som spokojný s Eclipse, keďže jeho upravenú verziu používam aj v tvorbe PHP aplikácií.

Ak by si mal vybrať jednu technickú črtu operačného systému, ktorá sa tebe ako programátorovi najviac páči, čo by to bolo?

MJ: Páčia sa mi všetky vlastnosti operačného systému. Z hľadiska programovania ho porovnať neviem, pretože nemám skúsenosti s inými, no z hľadiska používania som za posledné 4 roky mal možnosť používať zariadenia so Symbianom, iOS, Windows Mobile 6.5 no najviac sa stotožňujem s Android OS.

Čo by si odporučil ostatným (začínajúcim) Android programátorom, tvoje rady developerom pri tvorbe nových aplikácií?

MJ: Aby sa neustále vzdelávali, sledovali prednášky, novinky, práce ostatných vývojárov a mali stále otvorené oči.

Čo ti na Androide prekáža, aký máš názor na bezpečnosť OS Android?

MJ: Momentálne nemám pocit, žeby mi niečo na Androide prekážalo. Čo sa týka bezpečnosti, stále si myslím, že pokiaľ používateľ nebude obozretný, tak mu nepomôžu žiadne bezpečnostné opatrenia.

Aký máš telefón?

MJ: HTC Desire

Priestor pre ďalšie postrehy a komentáre na záver:

Ďakujem redakcii MojAndroid.sk za ich podporu Android komunity a všetkým vývojárom prajem veľa trpezlivosti a následne úspechov.

Postupne uverejňujeme recenzie všetkých prihlásených Android aplikácií do súťaže Android Code 2011. Pripravujeme rozhovor so všetkými developermi prihlásených aplikácií. Ak sa vám páčia aplikácie autora, zahlasujte za najlepšie slovenské Android hry a aplikácie na stránke AndroidCode.sk.

V prípade, že si developer a ešte sme ťa nekontaktovali, napíš email na MojAndroidSK(zavináč)gmail.com. Ďakujeme.


19.12.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+